9. listopadu 2011 14:16, aktualizováno  15:59 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Čech se připojil k týmu. Jeho start je nejistý

Petr Čech s ochrannou maskou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Čech s ochrannou maskou. | foto: ČTK

PRAHA Brankář Petr Čech, který v sobotu utrpěl zlomeninu nosu, se dnes připojil k fotbalové reprezentaci v přípravě na dva barážové souboje s Černou Horou. S týmem v podvečer absolvuje trénink, na němž poprvé naplno vyzkouší ochrannou masku, kterou si přivezl z Milána.

Zda v pátek nastoupí, ještě nechtěl odhadovat, ale pokud nebude patřičně připraven, dá přednost náhradníkovi.

"Pokud bych měl chytat dnes, tak bych rozhodně odmítl. Ale máme před sebou dva a půl dne. V žádném případě bych do toho nešel, kdybych nebyl připraven alespoň na devadesát procent. Na to jsou to moc důležité zápasy," řekl Čech novinářům.

ON-LINE ROZHOVOR:

Gólman Chelsea utrpěl zranění v ligovém utkání proti Blackburnu, který přes krvácivé zranění dochytal. Od toho dne kluboví lékaři řešili, zda mu dovolí odjet na sraz národního týmu.

Nejdříve musel český reprezentant do Milána, kde mu vyrobili speciální masku, s níž dnes dorazil do Prahy. "Už se hlavně těším, až se vyspím. Cestování do Itálie a dnes mi dalo zabrat více, než kdybych naplno trénoval," prohlásil Čech v hotelu Praha před odpoledním tréninkem na Strahově.

Maska je z karbonových vláken

Masku, vyrobenou na míru z karbonových vláken, si pochvaluje. Dokonce ji už jednou vyzkoušel přímo v akci. "Byl to takový lehký trénink přímo v Miláně, abych zjistil, zda vidím do všech úhlů a zda mě uchrání před přímým zásahem. Zatím jsem spokojen, ale uvidíme, co ukáže pořádný trénink," uvedl brankář, podle kterého se spojení masky s helmou nakonec ukázalo jako výhodné. "Helma bude masku držet ve stejné poloze." Pokud se rozhodne hrát, nebude to poprvé, co bude muset překonat obavy z dalšího zranění krátce po úrazu. "Z někdejšího úrazu hlavy mám 70 stehů v obličeji a pokud bych se bál, neodchytal bych od té doby sto zápasů. Ale je pravda, že těch zranění na hlavě a v obličeji už mám nějak moc," povzdychla si opora Chelsea.

Výrobce masky vybíral klub. "Konzultovali to s námi, ale nenapadl nás nikdo, kdo by se tím u nás zabýval," řekl reprezentační lékař Petr Krejčí.

"Chelsea měla s výrobcem dost zkušeností, už dříve pro ni vyráběl nějaké masky, totéž dělají pro hráče v italské lize, pro basketbalisty i ragbisty. A protože s maskou budu chytat ještě i další ligová utkání, chtěla mít Chelsea jistotu, že maska bude dokonalá," uvedl Čech.

Anketa

Postoupí fotbalová reprezentace z baráže přes Černou Horu na EURO?

Ano 2457
Ne 1958

Ještě než do Itálie dorazil, lidová tvořivost na internetu se trumfovala v nápadech, jak by mohl Čech s další ochrannou pomůckou vedle dosavadní helmy vypadat. "Já toho na internetu moc neviděl, v Itálii na to nebyl čas. Ale stačilo mi, co mi poslali kamarádi mobilem, některé návrhy byly fakt vtipné, třeba ta železná maska. Ale jako ta postava z Hvězdných válek bych nerad vypadal," žertoval o nové pomůcce, po které sám sebe nazval Batmanem.

Různé poznámky k němu přilétly také dnes po příjezdu na hotel. Hráči ale neměli moc času žertovat, protože je právě čekala taktická příprava před obrazovkou, na které sledovali záznam z utkání nadcházejícího soupeře.

V Litvě tlak zvládli

"Atmosféra v týmu je výborná, mám z toho dobrý pocit. Bude potřeba podat nejlepší výkon, protože Černá Hora je velmi kvalitní soupeř, především v ofenzivě. Navíc cítí obrovskou euforii, celá země za nimi stojí a tradice fotbalu v bývalé Jugoslávii vždy hráče vyhecuje," připomněl Čech, že soupeř je nováčkem na fotbalové scéně jen papírově.

Zkušenosti s těžkými zápasy jsou ale na české straně. Čech je jedním ze tří pamětníků dvou předchozích baráží, na opačné straně takovou situaci hráči neznají. "Zkušenosti se mohou hodit, ale i ostatní kluci toho už mají dost za sebou. V Litvě jsme hráli o všechno, byli pod tlakem, ale zvládli to dokonale," připomněl poslední zápas českého týmu, který vyhrál na soupeřově hřišti 4:1.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!