Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Český fotbal vede tvůrce Posla smrti. Malík uspěl ve videoherním průmyslu

Sport

  15:22aktualizováno  17:00
Ještě než stanul v čele českého fotbalu, uspěl Martin Malík na přelomu tisíciletí v odvětví počítačových her. Pomohl na svět kultovnímu titulu Posel smrti, který možná není tak notoricky známý jako světově proslulé české hry Mafia nebo Operace Flashpoint, ale ve své době zaznamenal obrovský ohlas. Malík, který si vyzkoušel práci policisty nebo ředitele filmové společnosti Warner Bros., dal vzniknout herní značce, která se dočkala několika pokračování a poslední příspěvek do této série vyšel minulý měsíc.

Předseda FAČR Martin Malík a Petr Fousek (vlevo). foto: MAFRA - Michal Šula

Martin Malík má v životopisu jednu velice zajímavou stopu, která není v Česku stále úplně obvyklá. Jako manažer získával ostruhy také coby zakladatel a bývalý majitel herního studia Future Games, které se proslavilo po celém světě díky české temné mysteriózní adventuře Posel smrti z roku 2003.

Videohra, známá v zahraničí pod názvem The Black Mirror, se stala tak populární, že na ni v letech 2009 a 2011 navázaly další dva díly. Ty už však nevznikly v Česku, ale v sousedním Německu.

Firma Future Games sídlící v Berouně se specializovala převážně na klasické adventury a fungovala od roku 1996 do roku 2011. Kromě vývoje se věnovala i vydávání a distribuci her. Z její dílny pochází i další známá hra Posel bohů, jejíž autory z týmu Unknown Identity po úspěchu Posla smrti firma Future Games pohltila.

Už v roce 2004 si v rozhovoru pro slovenský deník SME pochvaloval Malík prodeje Posla smrti v zahraničí, kde se tou dobou podařilo prorazit jen zlomku nejlepších českých her. „Ani v nejlepších snech jsme něco takového nečekali. Hra se prodává v USA, Kanadě, Mexiku, Francii, Španělsku, Portugalsku, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Holandsku, Belgii, Rusku a veškerých státech bývalého Sovětského svazu,“ vyjmenovával Malík. Posel smrti posléze zamířil i do Skandinávie, Velké Británie, Itálie a dokonce i do Asie. Nutno dodat, že celosvětový úspěch si hra vybojovala v době, kdy byla digitální distribuce her v plenkách.

Posel smrti se dodnes nejen prodává právě i v on-line obchodech, jako je Steam či GOG, ale na konci listopadu dokonce vyšel reboot od německého studia King Art Games, který chtěl celou ságu restartovat. Fakt, že jde o další příspěvek do 14 let staré série je sám o sobě výjimečný. Nehledě na skutečnost, že fanoušci a kritika novinku podrobuje značné kritice. Ale i to svědčí o tom, jak byla původní hra povedená a zásadní pro český herní průmysl.

První výraznější stopu ve fotbale zanechává Malík v roce 2011, kdy se stává marketingovým ředitelem Slavie po boku generálního ředitele Miroslava Platila a finančního ředitele Adama Řebíčka v dobách, kdy sešívaní bojovali vůbec o svojí existenci. „Řekl bych, že mi to nemůže uškodit,“ hodnotí Malík s odstupem času.

Od roku 2013 se začal angažovat jako ředitel oddělení profesionálních soutěží ve společnosti STES, která funguje jako marketingový partner FAČR a zajišťuje mediální smlouvy pro prezentaci fotbalu v médiích, od roku 2016 se stává jejím generálním ředitelem.

Roman Berbr (uprostřed) nad vším dohlížel.
Roman Berbr při rozhovoru s Miroslavem Libou.

Jeho největším milníkem je však zatím čerstvé zvolení na post předsedy FAČR, kdy ziskem většiny předčil v prvním kole svého soka protikandidáta Petra Fouska.

„Situaci, v níž se český fotbal dnes nachází, je potřeba vnímat jako velkou příležitost, abychom českému fotbalu společně navrátili sportovní úspěchy, masovou podporu veřejnosti, ale také zlepšili celkové vnímání českého fotbalu. Potěšila mě vaše odpovědnost, a že jste zvolením předsedy otevřeli cestu k tomu, aby měl fotbal kompletní vedení. Že jsem byl zvolen v prvním kole, z toho cítím silný mandát. Vnímám to jako velkou odpovědnost a závazek vůči českému fotbalu. Fakt, že fotbal je jen jeden, musíme povýšit nad naše osobní zájmy,“ nechal se slyšet marketingový specialista, kterého podporoval Roman Berbr.

Autoři:

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat