Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chorvatská média kritizují trenéra Kovače: On byl viníkem neúspěchu

Sport

  11:46
ZÁHŘEB/PRAHA - Vypadli jsme, ale Mexiko bylo lepší. Dokonce jasně lepší. Jenže my jsme mu to umožnili, protože Modrič, Rakitič a spol. zdaleka nezahráli to, co umějí. Chorvatská média přiznávají, že tým zahrál v posledním zápase základní skupiny špatně, a hledají viníka. Podle většiny je jím trenér Niko Kovač.

Trenér Chorvatska Niko Kovač. foto: ČTK/AP

"Mohli a měli jsme hrát mnohem líp. Když se podíváme na soupisky, na té naší najdete jména, o jakých mohou Mexičané jen snít. Ale Mexiko hrálo, jako kdyby mělo v záloze Modriče a Rakitiče, a oproti tomu v této chorvatské řadě pobíhali nějací bezejmenní frajírci," píše záhřebský list Dnevnik a klade si otázku: Jak by Mexičané dopadli, kdyby je trénoval Niko Kovač? Kdo ví...

Podle Dnevniku Chorvatsko hrálo v Recife vyložene špatně - byla to hra bez plánu, bez hlavy a paty, stejně jako bez logiky.

"A to nás Fortuna dlouho šetřila. Napřed nastřelené břevno, potom promarněná šance Mexičanů, prominutá ruka Srny ve vápně... Nejhorší bylo, že Rakitič hrál na pozici hluboce defenzivního záložníka, nikdo neví proč. Vypadali jsme jako začátečníci, jako by se tým připravoval na zápas sotva pět minut. Nebylo by ale správné házet všechno na trenéra, hráči se také musí umět podívat pravdě do očí," kritizuje list, podle kterého Chorvatsko předvedlo svoji vůbec nejhorší partii na šampionátu.

Také Jutarnji list si všiml, že Rakitič, čerstvá akvizice FC Barcelona, byl na postu defenzivního záložníka, daleko od branky soupeře, málo nebezpečný. Později se blýskl přihrávkou na gól, ale to byla na hráče jeho formátu málo.

Raketa zůstala na rampě

"A Luka Modrič se doslova ztrácel uprostřed záložní řady Mexičanů, vůbec se mu nepovedlo prosadit se svým obvyklým stylem, navíc ztrácel hodně míčů. Mario Mandžukič tak byl vpředu osamocený a bohužel ani jednou nevystřelil na bránu. A měl jen deset přesných přihrávek," všiml si deník.

Kritická byla i splitská Slobodna Dalmacija. "V záloze máme hvězdy Realu a Barcelony, ale nevytvořili jsme si jedinou šanci," konstatuje, přičemž se pouští do trenéra. "Niko Kovač - palec dolů," nebere si servítky.

"To, že vlastně utopil Rakitiče na postu jakéhosi libera mezi dvěma stopery, mělo Mexičany zaskočit? Utrpěl tím Rakitič i celá naše hra. Jakmile se ale dostal dopředu a podpořil Perišiče, hned hra vypadala jinak. Jenže bylo pozdě, naše Raketa zůstala na startovací rampě," lituje deník.

Další možná příčina

List Dnevnik si všiml ještě jedné věci. "Zdálo se, že naši fotbalisté jaksi nestíhají rytmus, s jakým vstoupili do zápasu rychlí a agresivní Mexičané, Mandžukič a ostatní působili unaveným dojmem," konstatuje a hledá příčiny.

"Možná je důvodem předchozí zápas v Manausu, uprostřed tropického pralesa, v němž Chorvatsko porazili Kamerun 4:0. Hráči potom líčili, že utkání hrané za vysoké teploty a vlhkosti vzduchu bylo velmi náročné," uvádí deník a upozorňuje, že všechna mužstva, která hrála v Manausu, své další zápasy prohrála.

"Anglie nestačila na Uruguay, Itálie na Kostariku a Kamerun na Brazílii. Čtvrtým v řadě je Chorvatsko - možná je i to jednou z příčin našeho vyřazení," konstatuje list.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!