Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cizí element v mužském rajónu. Plzeň se ve čtvrtek utká s týmem vlastněným ženou

Sport

  8:00
PRAHA - Izraelský fotbalový klub Hapoel Beer Ševa má netypického vlastníka. Je jím ambiciózní žena: Alona Barkatová. Ze dna druhé ligy ho vytáhla k trofejím a do evropských pohárů.

Alona Barkalová slaví ligový titul s fotbalisty Hapoelu Beer Ševa. foto: Twitter

Limberský musí se zlomeninou v obličeji na operaci, Komličenko měl být vyloučený

V Česku jde spíš o neznámý tým, jenž do povědomí fanoušků vstoupil až loni. Dvakrát se sním tehdy v Evropské lize utkala Sparta. Zítra je na řadě Plzeň, kam Izraelci přivezou i českého útočníka Tomáše Pekharta.

Zajímavějšího je toho ovšem na Beer Ševě mnohem víc.

Zklamaný Tomáš Pekhart z Beer Ševy
Radost hráčů Hapoel Beer-Ševa v souboji s Interem Milán.

Je to deset let, co se Alona Barkatová, manželka bohatého izraelského investora a švagrová primátora Jeruzaléma, rozhodla: koupím si fotbalový klub.

Vybrala Beer Ševu, v té době nevýrazný celek druhé ligy s finančními problémy. I proto zaplatila jen lehce přes milion liber. Ale proč se vlastně do fotbalového dobrodružství ponořila?

Další majitelky fotbalových klubů:

Katharina Liebherrová (Southampton)

Anglický klub zdědila po svém otci a fanoušci se báli, co s týmem bude. Liebherrová totiž o fotbal neměla velký zájem, obklopila se ovšem správnými lidmi. Southampton se z 3. ligy vrátil mezi elitu i do Evropy. Letos, po sedmi letech v klubu, prodala většinu akcií čínským majitelům. 

Rosella Sensiová (AS Řím):

Také ona získala kontrolu nad fotbalovým klubem po smrti svého otce. Franco Sensi šéfoval v tradičním italském celku AS Řím patnáct let, jeho nyní pětačtyřicetiletá dcera Rosella další tři roky. V roce 2011 rodina klub prodala.

Delia Smithová (Norwich):

[Známá moderátorka britských kulinářských pořadů. S manželem je v čele klubu, který v posledních letech pendluje mezi druhou a první anglickou ligou. Šestasedmdesátiletá Smithová je vášnivou fanynkou, málokdy vynechá zápas. 

Gisela Oeriová

Přezdívají ji „Gigi“, výstřední žena původem z Německa vedla fotbalovou Basilej mezi lety 2006 a 2012, už dřív ovšem působila v klubovém vedení. I díky ní a jejím investicím je tamní fotbalový klub už několik let švýcarským hegemonem. S manželem Andreasem jsou považování za jeden z nejbohatších párů ve Švýcarsku.

„Odmala mě zajímaly spíš klučičí věci,“ vysvětluje osmačtyřicetiletá žena. Jenže zdaleka ne všichni její vášeň sdíleli a chápali. 

„Jasně že se nad tím spousta lidí pozastavovala, připadalo jim to nepřirozené,“ přikyvuje Barkatová, která to zejména s divokými fanoušky Beer Ševy zprvu vůbec neměla jednoduché.

V roce 2010 čelila kritice spolu s trenérem Guyem Azourim, když se týmu nedařilo. Fanoušci protestovali, a po jednom ze zápasů dokonce trenérovo auto vybrzdili ze silnice. 

To už bylo přes čáru. Trenér druhý den rezignoval a ona chtěla s ním. Byla odhodlaná klub prodat, ale nevydrželo jí to. Fanoušci slíbili, že se polepší, a Barkatová zůstala. Měla totiž sen. 

„Být nejlepší tým v Izraeli, to byl od začátku náš cíl. Ikdyž jsme ještě hráli druhou ligu,“ přiznává.

„Teď už nikdo neřeší, že jsem žena. Necítím žádné rozdíly vchování, nic takového. Jde pouze o výsledky,“ vysvětluje odvážná žena s odstupem času. A především v daleko klidnějším období.

Klub se pod jejím vedením výrazně posunul. Jen dva roky trvalo, než se vyhrabal ze druhé ligy, stabilizoval se a v posledních dvou sezonách už je v Izraeli skutečně nejlepší, jak si Barkatová vysnila.

Po třiceti letech Beer Ševa znovu získala mistrovské tituly, navíc hraje na krásném novém stadionu, který fanoušci zaplní proti každému soupeři. Přes rok na něm Hapoel po otevření držel neporazitelnost, o kterou ho však loni připravila Sparta.

Teď Beer Ševě schází snad jen Liga mistrů, o kterou před rokem neúspěšně bojovala proti Celtiku a letos v dvojutkání s Mariborem. Spokojit se tak znovu musí „jen“ s Evropskou ligou, v níž ve čtvrtek v 19 hodin vyzve Plzeň.

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat