Středa 5. srpna 2020svátek má Kristián 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

ČMFS jednal s FIFA o úmyslu testovat technologii na brankové čáře

Sepp Blatter. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sepp Blatter. | foto: ČTK

PRAHA Předseda Českomoravského fotbalového svazu Ivan Hašek jednal s prezidentem FIFA Seppem Blatterem o možnosti testování technologie pro hlídání brankové čáry v českých soutěžích. Vše je zatím v začátcích jednání, pokud se ČMFS testovat rozhodne, musí dostat povolení od Mezinárodní pravidlové komise IFAB.

"Je pravda, že jsme se o této možnosti s panem Haškem bavili," potvrdil Blatter na dnešní tiskové konferenci po své jednodenní návštěvě Prahy. "Jsem informován o iniciativě ČMFS experimentovat s touto technologií, ale aby mohli začít, musí nejprve požádat pravidlovou komisi o autorizaci," dodal. Také Hašek potvrdil, že ČMFS se touto otázkou zabývá.

"Ovšem zatím jde jen o myšlenku, kterou budou probírat experti ČMFS na pravidla. Ale jak bylo řečeno, hlavní slovo bude mít pravidlová komise IFAB, která nám k tomu musí dát svolení," řekl Hašek. O zavedení technologie pro hlídání, zda míč překročil brankovou čáru, se spekuluje již delší čas. Volání po jejím zavedení však zesílilo po mistrovství světa 2010 v JAR, kde nebyl Anglii uznán regulérní gól.

ROZHOVOR S ROSICKÝM A BLATTEREM

FIFA se sice této snaze dosud brání, ovšem pravidlová komise IFAB se na svém březnovém zasedání v Cardiffu bude zabývat myšlenkou, zda tuto technologii schválit. Aktuálně probíhají testy deseti různých technologií a IFAB bude tyto testy hodnotit. Pokud by některou z těchto technologií přijala, mohlo by se ČMFS přihlásit o možnost jejího testování v soutěžních zápasech. Blatter však zároveň naznačil, že přijetí brankové technologie nebude snadnou záležitostí.

"Pravidlová komise se skládá ze čtyř zástupců britského fotbalu a ze čtyř zástupců FIFA. K přijetí je třeba šest hlasů z osmi. FIFA tak potřebuje dva hlasy z Británie, FIFA má naopak právo veta na britské návrhy. To je důvod, proč není tolik změn v pravidlech. A to je dobře," dodal Blatter. První muž světového fotbalu se při návštěvě Prahy také vrátil k rozporuplné volbě Kataru jako pořadatele mistrovství světa 2022. Podle Blattera se jedná o logické vyústění snahy rozšířit fotbal po celém světě.

"V sedmdesátých letech byl sice fotbal světový, ale měl společná jen pravidla. Jednalo se především o záležitost Evropy a Jižní Ameriky. Proto jsme se s tehdejším prezidentem Joaem Havelangem rozhodli šířit fotbal i do zbytku světa," vzpomínal Blatter. Prvním krokem k této snaze bylo přidělení MS 2002 Japonsku a Jižní Koreji, čímž FIFA otevřela fotbal Asii. "Když jsem pak byl v roce 1998 zvolen, řekl jsem, že MS musí i do Afriky.

Nebylo to jednoduché prosadit, ale povedlo se. No a byl z toho velmi dobrý šampionát," pokračoval šéf FIFA s tím, že další logickou volbou byla Brazílie jako zástupce Jižní Ameriky. "Tam jsme totiž nebyli od roku 1978. Proto Brazílie. A pak se naskytla otázka, kam dále. A jelikož MS nikdy nebylo ve východní Evropě a arabském světě, vybrali jsme Rusko a Katar," dodal.

Prý je nyní brzy na to dělat nějaké unáhlené soudy o současných podmínkách Kataru při pořadatelství. "Přeci jen máme stále ještě jedenáct let příprav na šampionát. Budeme to pečlivě sledovat," uvedl Blatter s tím, že zatím nechce spekulovat ani o velmi teplém počasí, které v Kataru v létě panuje. "Pokud někdo ví, jaké tam bude počasí v roce 2022, tak je asi prorok. V současnosti jsou časté klimatické změny. Teď třeba máme v Evropě zimu, přesto tu občas panují jarní teploty," dodal.

Přestože Blatter bude na začátku června znovu kandidovat na post prezidenta FIFA, v Praze s předsedou ČMFS mluvil především o Haškově kandidatuře do výkonného výboru UEFA. "Nemám právo zasahovat do voleb kontinentálních konfederací, ale podle mě je můj přítel Ivan Hašek vhodným kandidátem. To bych ale řekl v každé zemi, jejichž zástupce kandiduje," přiznal.

Blatter v dnešních dopoledních hodinách ukončil návštěvu Prahy, kam přicestoval především jako čestný host na vyhlášení ankety Fotbalista roku ve Stavovském divadle, kde rovněž pogratuloval k osmdesátým narozeninám české fotbalové legendě Josefovi Masopustovi. "Byl jsem velmi poctěn, že jsem mohl reprezentovat FIFA na pondělním večeru a že jsem mohl osobně pogratulovat Josefovi Masopustovi. Byl jsem unešen celým večerem, který se odehrával v nádherném divadle. Bylo mi potěšením," dodal.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...