Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Legendární Portugalec Eusébio: Masopust byl lepší než já

Sport

  11:00
PRAHA - Legenda gratulovala legendě. Nejlepší portugalský fotbalista minulého století Eusébio (69) dorazil do Prahy, aby na vyhlášení Fotbalisty roku osobně poblahopřál k osmdesátinám Josefu Masopustovi. "Je živoucí legendou," neskrýval Eusébio svůj obdiv.

Masopust a Eusébio na vyhlášení Fotbalista roku. foto: ČTK

V roce 1963 jste před zápasem PMEZ mezi Duklou a Benfikou Lisabon jako první podal ruku Josefu Masopustovi poté, co převzal Zlatý míč. Jak jste si užil shledání po letech?
Je pro mě velké potěšení tady být. Když jsem se dozvěděl, že mu bude 80 let, rozhodl jsem se, že přijedu a obejmu ho.

Jak vzpomínáte na zápasy, které jste proti sobě sehráli před 48 lety?
Začínalo se u nás v Portugalsku, to jsme zvítězili 2:1, odveta v Praze potom skončila bez branek – tehdy se vytvořilo naše přátelství. Pamatuju si, jak v Praze sněžilo a panovala velká zima. Benfica musela bránit náskok, protože Dukla měla moc dobré mužstvo. Ještě dnes si toho cením, že jsme to zvládli.

Dá se říct, kdo byl lepší fotbalista? Vy, nebo Masopust?
On byl lepší, protože já jsem mladší. Hrál také na obtížnějším postu. Já jsem jen dával góly...

Jaký vidíte rozdíl, když porovnáte dřívější a současný fotbal?
To srovnat nejde. Dnes je fotbal víc založený na komerci. Dřív jsme hráli pro lásku k dresu, i když jsme byli také profesionálové. Kdybych se měl vrátit na hřiště, zase bych nejradši hrál s hráči z mojí generace.

Nejlepší léta jste strávil v Benfice Lisabon. Nelitujete, že jste nešel do jiného klubu?
Měl jsem podepsanou smlouvu s Interem Milán za tři miliony dolarů, ale Italové tehdy uzavřeli hranice pro zahraniční hráče. Proto smlouva zůstala v šuplíku.

Autor: