20. listopadu 2012 16:01, aktualizováno  18:05 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Disciplinárka řešila korupci. Výpovědi asistentů se neshodují

Rozhodčí Tomáš Adámek na zasedání disciplinární komise FAČR, která řešila korupci ve fotbalové první lize  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozhodčí Tomáš Adámek na zasedání disciplinární komise FAČR, která řešila korupci ve fotbalové první lize | foto: ČTK

PRAHA Disciplinární komise Fotbalové asociace České republiky rozplétala podrobnosti korupční kauzy. Její předseda Jiří Golda přiznal, že narazil na rozpor ve výpovědích asistentů. Podle jednoho z nich se rozhodčí Tomáš Adámek, který na korupci notářsky ověřeným dopisem upozornil, před jarním zápasem Jablonec - Plzeň 0:2 opravdu sešel s Martinem Svobodou, který ho měl uplatit. Druhý to popřel.

Dva asistenti rozhodčího Drahoslav Handlíř a Emanuel Marek tvrdí, že se cestou na zápas v Jablonci zastavili u Prahy na kávu, čímž potvrzují předchozí verzi svých kolegů hlavního sudího Tomáše Adámka a čtvrtého rozhodčího Pavla Býmy. "Ale jen jeden z asistentů potvrdil, že se potkali s Martinem Svobodou, druhý to popřel," prohlásil předseda disciplinární komise Jiří Golda.

A novou skutečností je, že Handlíř i Marek odmítli, že by došlo k nabídce úplatku pro hlavního rozhodčího Tomáše Adámka, který z něj Svobodu obvinil. Adámkovu verzi podpořil čtvrtý sudí duelu Pavel Býma. Zda setkání se Svobodou před disciplinárkou potvrdil Marek či Handlíř, není jasné. Fotbal má za sebou první den, kdy korupční aféru začal řešit. První svědci, výpovědi, analýza zápasu Jablonec - Plzeň (0:2).

Na disciplinárku přišli všichni čtyři rozhodčí. Adámek, který v notářsky ověřeném dopisu oznámil, že dostal úplatek, aby utkání ovlivnil, ani Býma však nevypovídali. Dostavili se v doprovodu právních zástupců a po dvou minutách ze zasedání odešli. "Odvolali se na svá prohlášení a dál odmítli vypovídat," řekl Golda. S novináři nemluvili ani jeden z nich. "Někdy příště," utrousil Býma při odchodu z pražského sídla asociace.

"Všechno jsem řekl na policii a zopakoval na disciplinárce. Kdyby bylo na mně, tak jste tam mohli sedět taky," řekl Handlíř k novinářům. Na žádost médií, aby výpověď zopakoval, reagoval odmítavě. Kromě nich si disciplinárka pozvala i delegáty zápasu Luboše Helebranta s Josefem Vrzalem. A také komisi rozhodčích Dagmar Damkovou, kteroz požádala o rozbor utkání. "Góly byly regulérní, utkání nebylo řízeno tendečně, došlo jen k drobným chybám. Na zápas však vliv neměly," tlumočil Golda stanovisko Damkové.

Svobodu komise povolala i na další zasedání

Vyslechnout chtěl také někdejšího funkcionáře Martina Svobodu, jenž měl podle Adámka a Býmy nabídnout a poté předat úplatek 200 tisíc korun, když ovlivní duel ve prospěch Plzně. Svoboda však na Strahově chyběl, poslal jen omluvný dopis, že je v zahraničí.  Komise ho pozvala na příští zasedání. Na úterý 27. listopadu zve i statutární zástupce obou klubů, za Plzeň by měl dorazit nejvyšší představitel Tomáš Paclík.

Aféra začala už v polovině září. Sparťanský šéf Daniel Křetínský tehdy informoval předsedu asociace Miroslava Peltu o nekalých praktikách v českém fotbalu. Ten materiály obratem předal protikorupční policii. Posun nastal začátkem listopadu. Sudí Adámek tehdy Peltovi a Goldovi zaslal notářsky ověřený dopis, ve kterém přiznal, že přijal 200 tisíc korun za to, že ovlivní zápas Jablonec - Plzeň (0:2) ve prospěch hostů.

Z předání úplatku obvinil bývalého funkcionáře Svobodu, ve fotbale známého pod přezdívkou Chřestýš. Svoboda, jenž pro Plzeň nikdy oficiálně nepracoval, obvinění striktně odmítl: "Nikoho jsem neuplácel. V té době jsem byl zaměstnancem fotbalového Sezimova Ústí a hleděl jsem si jen druhé ligy." Následně se ozval čtvrtý rozhodčí zápasu Býma, který v dalším notářsky ověřeném dopisu potvrdil Adámkovu verzi.

Petr Šedivý, Miloslav Novák, mih

Advantage Consulting, s.r.o.
OBRÁBĚČ KOVŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 30 000 - 30 000 Kč