14. listopadu 2012 20:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Golda: Policie už kvůli korupci vyslýchala. Teď začneme my

Šéf disciplinárky Jiří Golda  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf disciplinárky Jiří Golda | foto: ČTK

PRAHA Už zítra se disciplinární komise fotbalové asociace začne zabývat fotbalovou korupcí v první lize, na kterou upozornili už dva rozhodčí. Vyprší totiž lhůta, kterou její předseda dal policii. "Takže podrobnosti by se ve čtvrtek měla dozvědět i média a tím pádem veřejnost," říká Jiří Golda. Má před sebou sice ještě jednu schůzku na protikorupčním, ale další informační embargo už nečeká.

Z čeho váš předpoklad vychází?
Z toho, že policie už aktéry této kauzy vyslechla. Minulé pondělí mě žádala, abych jí dal náskok, potřebný právě pro její vlastní vyšetřování. To jsem splnil, takže zvát si jednotlivé aktéry už můžeme i my, tedy disciplinárka.

Z disciplinárního řádu české fotbalové asociace

Nesportovní a nekalé ovlivňování průběhu utkání, soutěže a pod. se trestá zastavením činnosti či zákazem výkonu funkce na 12 měsíců až 15 let.

Nesportovní a nekalé ovlivňování utkání, soutěže a pod. se u kolektivu trestá pokutou do deseti milionů korun, odebráním až dvaceti bodů či vyloučením ze soutěže.

Znevážení jména fotbalu se trestá pokutou, zastavením činnosti či výkonu funkce na 12 měsíců až 15 let.

Jak bude vaše první projednávání avizované korupce vypadat? Pozvete si někoho už na tento čtvrtek?
Ve dvě na komisi probereme běžnou agendu a potom její členy podrobně seznámím se vším, co o korupční kauze dosud vím. Musíme se domluvit na postupu a strategii. Já sice nějakou představu mám, ale nejsem v komisi sám, proto chci všechno probrat s kolegy. To znamená, že zatím si na komisi nikoho předvolávat nebudeme. Ale na příští jednání určitě.

Tedy na příští čtvrtek?
Pravidelně jednáme každý čtvrtek, ale v tomto případě jsem přesvědčen, že musíme být rychlejší a operativnější. Takže předpokládám svolání mimořádného jednání, nejspíš už na pondělí či úterý.

Budete se zabývat pouze dvěma dopisy rozhodčích Adámka a Býmy, nebo také informacemi, s nimiž za předsedou asociace Peltou přišel sparťanský šéf Křetínský?
Probereme všechny podněty, které korupci ve fotbale naznačují. Tedy i materiály pana Křetínského. 

Jakým způsobem budete zítra o kauze informovat veřejnost?
O tom jsem zatím nepřemýšlel. Musím se domluvit s lidmi z asociace, zda by to mělo být formou tiskové konference, nebo zda se s novináři sejdu jinou formou. Každopádně jsem připravený říci zítra médiím všechno, co se téhle kauzy týká.

Zmínil jste se, že policie už všechny aktéry kauzy vyslechla. Můžete prozradit, kdo všechno před policejními vyšetřovateli vypovídal?
Jména zatím komentovat nebudu. Až na jediné, na protikorupční policii už byl rozhodčí Adámek.

Jak na vás zapůsobilo, když se k Adámkovu dopisu přidal další sudí Býma?
Řekl jsem si, že tohle už je opravdu vážné. Tím spíš mi záleží na tom, aby se to vyšetřilo co nejdřív. Jak na policii, tak na naší disciplinárce.

Všechny nitky vedou k ovlivnění zápasu Jablonec - Plzeň 0:2, který se hrál letos 17. března. Údajně měl rozhodčí Adámek dostat od fotbalového funkcionáře Martina Svobody 200 tisíc korun za ovlivnění utkání ve prospěch Plzně. A sudí Býma tuto verzi potvrzuje. Co byste k tomu řekl?
Že si na našem šetření dáme opravdu záležet. A pochopitelně nás mimo jiné bude zajímat, proč s tím oba přišli s tak velkou časovou prodlevou.

Lze odhadnout, koho si na příští, pravděpodobně mimořádné zasedání disciplinárky pozvete?
Na téhle strategii, jak už jsem říkal, se na komisi musíme domluvit zítra. Ale čekám, že pana Adámka si pozveme určitě.

A co činovník Martin Svoboda? Právě ten měl 200 tisíc korun předávat, což on popírá, navíc už v žádném klubu nepracuje a dokonce není členem fotbalové asociace.
Takového člověka sice předvolat můžeme, ale záleží jen na něm, jestli se dostaví. Ale takový jedinec je povinen vypovídat na policii.

A jak se případ dotkne klubu Viktorie Plzeň, jehož vedení tvrdí, že s panem Svobodou nemá vůbec nic společného.
I to bude předmětem našeho šetření. O ovlivnění zápasu ve prospěch Plzně přece mluví oba rozhodčí, jak Adámek, tak Býma.

Pokud se korupční jednání prokáže, jaké mohou být tresty?
Podle disciplinárního řádu může jednotlivec v takovém případě dostat pokutu až do pěti set tisíc korun a zákaz činnosti nebo výkonu funkce až na patnáct let. Pokud by šlo o klub, pokuta je do deseti milionů korun, odečet bodů, případně vyloučení ze soutěže.

Jaromír Novák, mih, ČTK

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.