Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Eden zel prázdnotou, malé pražské derby sledovalo jen 5623 fanoušků

Sport

  8:10
PRAHA - Ještě před rokem by se to v té chvíli už na tribunách Edenu dávno hemžilo mořem fanoušků, jenže teď jich je tady jen hrstka. „Bohemku tu nechceme!“ skanduje hlouček slávistů a fanoušci Bohemians se s nimi vlastně ani nehádají. „Ďolíček nedáme!“ křičí.

Bohemians 1905 - SK Slavia Praha (slávisté oslavují vyrovnání) foto: ČTK

První mají úsměvně nálepku hosté, druzí jsou tady oficiálně doma, ale nadšená z toho není ani jedna parta. Na rozdíl od tisíců jiných si ale fotbal odřeknout nechtěli.  Byl to smutný pohled. Fotbalová liga včera po dvouměsíční přestávka odstartovala soubojem Bohemians 1905 a Slavie, jenže nejmodernější stadion zůstal poloprázdný.

Čtěte také

Důvod? Bojkot fanoušků obou táborů, kteří nepřekousli, že se ke Slavii přes léto do Edenu nastěhovali ještě fotbalisté Bohemians. "Bylo to strašidelné a podivné. Můžeme být ale rádi, že alespoň někdo přišel," ulevil si brankář Bohemians Radek Sňozík.

Účast v průvodu? Slabá
Derby klubů, které od sebe dělí jen dvě zastávky tramvají, sem před třemi měsíci přilákalo 13,5 tisíce fanoušků. Tentokrát ale remízu 1:1 oficiálně sledovalo pouhých 5623 diváků. A to se ještě zdálo, že jde o notně nadsazený údaj.

"Návštěva opravdu nebyla taková, jakou jsem čekal," uznal i šéf Bohemky Lukáš Přibyl. "Doufám, že dosáhneme toho, že nakonec bude chodit většina fanoušků." Měl to být test, kolika fanouškům společné soužití obou klubů pod jednou střechou nevadí, a kolika naopak vadí natolik, že jsou kvůli němu ochotni jít protestovat.

Místo toho se ale odkryla mnohem početnější skupina příznivců, kterým hádky obou táborů tak znechutily fotbal, že místo něj raději vtropickém horku vyrazili k rybníku. Což je pro oba kluby zlá zpráva. Plánovaný protestní pochod od Edenu k Ďolíčku totiž nakonec žádnou masovou demonstrací nebyl.

"Kdo by chtěl jít do takového betonového prasečáku," křičel zhruba půl hodinu před výkopem u bran Edenu fanoušek Bohemky v tričku s nápisem "V Edenu chcípnu". Slávisté mezitím bavili televizní štáby z druhé strany stadionu bubnováním, chorály a zapalováním světlic. Pak si zahulákali společně a vydali se společně na pochod.

Nepřehlédněte

První šli slávisté a několik desítek metrů za nimi bohemáci. Byla z toho jen poklidná procházka po Vršovicích se zastávkami na každé křižovatce. V průvodu šlo nakonec jen zhruba 500 fandů...

Bod Slavii zařídil Karol Kisel
"Fanoušci by ale pomohli víc, kdyby protestní slogany a transparenty vyvěsili přímo na stadionu před televizními kamerami," říkal kouč Bohemky Pavel Hoftych. Ještě větší ranou je nezájem fanoušků pro Slavii, která byla zvyklá na zaplněný Eden. Smutné odpoledne sešívaných navíc podtrhl ještě hrozivý začátek utkání.

"Domácí" totiž zásluhou Davida Barteka proměnili hned svou první akci a nečekaně se ujali vedení. Slávisté se ze šoku vzpamatovávali pomalu, ale jejich technická převaha se brzy projevila. V 17. minutě Jaroslav Černý chytře vysunul Karola Kisela a slávistická posila se pohotově uvedla gólem.

O moc víc už ale oba kluby nepředvedly. Bohemians proto, že je v závěru srazilo vyloučení Rychlíka, Slavia zase dost možná kvůli podivné atmosféře v Edenu. "Sešli jsme se s fanoušky a všechno se zdálo být v pohodě. Ale jak vidíte, není. Musíme najít společnou řeč. Protestují totiž lidé, kteří tady od začátku dělají atmosféru a bez nich to není ono," uvedl mluvčí Slavie Ondřej Zlámal.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat