16. července 2010 17:02, aktualizováno  20:02 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Vršovice na nohou aneb protesty fanoušků Slavie a Bohemians

Fanoušci Bohemians po posledním zápase v Ďolíčku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci Bohemians po posledním zápase v Ďolíčku | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA V pět hodin se za doprovodu několika stovek policistů na protestní pochod ze stadionu v Edenu do Ďolíčku vydaly davy příznivců pražských celků Bohemians 1905 a Slavie. Fanoušci obou mužstev několikrát zablokovali dopravu a za napadení byli zadrženi čtyři zástupci tábora zeleno-bílých.

Jak fandům Klokanů, tak i těm sešívaným se nelíbí, že by se měli o moderní Synot Tip Arénu dělit. Jako společnou formu protestu proto bojkotovali utkání, jenž otevřelo nový ročník nejvyšší české fotbalové soutěže. Místo něj vyrazili na pochod vršovickými ulicemi. Nejprve měli skončit na tribunách Viktorie Žižkov, ovšem další pražský klub se s příznivci na umístění velkoplošné obrazovky a propůjčení prostorů nedohodl. Nakonec se zastavili už v nedalekém Ďolíčku, na němž fotbalisté Bohemians dlouhá léta působili a fanoušci se ho nechtějí zřeknout.

Nepřehlédněte

U stadionu v Edenu se před pátou hodinou sešlo zhruba 200 protestujících fanoušků Klokanů, kteří svou nevoli s prací činovníků obou družstev dávali hlasitě najevo skandovaným pokřikem  "Dva kluby - dva stadiony". Ještě předtím však policie zadržela čtyři muže hlásící se k barvám Bohemians za napadení fanouška "sešívaných". U sektoru hostů poté fandové zelenobílých rozbalili transparenty s nápisem "Tady není náš domov!" a za zpěvu chorálů se připojili k příznivcům Slavie.

Společně pak dokráčeli k Ďolíčkou. Během cesty odpočívali na každé křižovatkce, kde zastavovali dopravu. U stánku Bohemians sice nějakou dobu neprojížděla auta, ovšem policie brzy zajistila prostor alespoň vozům městské hromadné dopravy, jejichž jízdní řád nebyl výrazněji narušen. V následujících minutách se pak příznivci začali rozcházet do přilehlých hospod a domů, část jich ještě zamířila vyjádřit nespokojenost k radnici, kde došlo k několika konfliktům s policií.

Na klidný průběh akce dohlíželi pořádkoví a dopravní policisté, kriminální služby, speciální antikonfliktní tým a ze vdzuchu situaci monitoroval vrtulník. V záloze byli i vycvičení psi a strážci zákona na koních.

"Pochod nepatří do kategorie těch nejrizikovějších," řekl ještě před jeho začátkem Martin Synecký z policejní rady zabývající se extremismem Lidovým novinám a jeho slova se potvdrila. A to navzdory skutečnosti, že letos v květnu příznivci obou mužstev tropili výtržnosti a ničili radnici ve Vršovicích.

Najdete na Lidovky.cz