Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Experti: Byl to nejlepší fotbal za Bílkovy éry

Sport

  14:56
PRAHA - Za nejlepší výkon pod trenérem Michalem Bílkem, tedy od listopadu 2009, označují oslovení experti páteční výhru českých fotbalistů 2:0 nad Černou Horou v úvodním duelu baráže o mistrovství Evropy. Český tým prý po mnoha změnách konečně začíná nacházet svou tvář.

Sen se rozplynul. Čeští fotbalisté prohráli v Itálii a přišli o mistrovství světa. Trenér Bílek nabídl rezignaci. foto: Reuters

Přestože výhru považují hlavně za týmový úspěch, vyzdvihli individuální výkony především kapitána Tomáše Rosického. "Byl to nejlepší zápas, jaký jsem od českého týmu za poslední dobu viděl. Troufnu si říci, že to byl nejlepší zápas pod trenérem Bílkem," prohlásil bývalý ligový trenér Petr Uličný. "Až mě to překvapilo, co ze sebe chlapci dostali. Byly tam prvky vysokého presinku, nasazení v soubojích, pěkné protiútoky," jmenoval klady české hry.

VÍCE O ZÁPASE S ČERNOU HOROU

Podobně hovořil i bývalý brankář Oldřich Pařízek, který zápas sledoval přímo na Letné. "Moc mě to potěšilo. Viděl jsem reprezentaci, která moc chtěla vyhrát. Určitě to byl jeden z nejlepších zápasů za éry trenéra Bílka. Možná nejlepší," hodnotil devětatřicetiletý bývalý gólman Žižkova, Příbrami či belgických Antverp.

Také vicemistra Evropy z roku 1996 Václava Němečka potěšil nejen výsledek, který sám v médiích předem tipoval, ale také předvedená hra. "Tentokrát to nebyl jen ubojovaný výsledek, ale byla tam i nadstavba, která měla hlavu a patu. Tým si začíná sedat a sehrávat, i když nějaký čas to trvalo. Podařilo se dobře zapracovat Jiráčka s Pilařem, ale zápas výborně sedl především Tomáši Rosickému, byl to jeho večer," pochválil svého nástupce bývalý reprezentační kapitán.

Tomáš Rosický (uprostřed), Nikola Drinčic z Černé Hory (vlevo) a Miodrag Džudovič

Další vicemistr Evropy Radek Bejbl si také všiml, že středová řada začíná fungovat a prospívá to celého týmu. "Plzeňáci už do národního týmu definitivně zapadli a právě středová řada byla v pátek jednoznačně klíčová pro konečný úspěch. Celkově jsme sice Černohorce nijak výrazně nepřehráli, po pauze jsme měli i slabší okamžiky, ale pak už byli naši záložníci bystřejší, rychlejší a tvořivější," našel klíč k úspěchu Bejbl.

Spolu s Němečkem shodně míní, že velké závěry bude možné dělat až po odvetě. "Pokud se bude stejně dařit týmu také v úterý, bude to pokračování sympatického vzestupu, který byl zřejmý už v Litvě," míní Bejbl, který vyzdvihl vedle Rosického s Jiráčkem také Jaroslava Plašila.

I Uličný ocenil některé jednotlivce. "Celkově to byl velmi dobrý týmový výkon se skvělými individuálními výkony. Hlavně od Rosického, Pilaře a hodně se mi líbil Jiráček. Také Čech chytl při jediné hluché pasáži našeho týmu gólovku soupeře," chválil kouč s pětadvacetiletou trenérskou praxí.

Brankáře Petra Čecha zdobila v zápase Černou Horou helma a chránič nosu.

Právě zákrok Čecha proti střele Vukčeviče byl podle Pařízka klíčovým okamžikem zápasu. "Petr to udělal fantasticky. Právě proto je tam, kde je. Padesát minut nemá práci a hraje hlavně nohama a pak vytáhne takový zákrok přes ruku. Tak se pozná skvělý brankář," ocenil Pařízek. "Ukázalo se to i při té brance Pilaře, kterou černohorský gólman nechytil, protože na rozdíl od Čecha měl špatné postavení," řekl Pařízek, který provozuje brankářskou školu.

Experti ocenili i diváky. "I když nebylo vyprodáno, tak byli tím pravým dvanáctým hráčem. Dali hráčům najevo, že to byl dobrý výkon, a určitě pomohli jejich sebevědomí," řekl Uličný.

Výsledek 2:0 je podle expertů do odvety velmi slibný, je však třeba, aby se hráči neuspokojili a předvedli stejně kvalitní výkon i v Černé Hoře. "Pro odvetu to je velmi pozitivní výsledek, protože se neinkasovalo. Všechno se dá samozřejmě pokazit a bude na hráčích, jak to zvládnou, ale pokud zopakují takový výkon, tak by nám postup utéci neměl," věří Uličný. "Rozhodně si nemyslím, že je hotovo, ale po tom pátečním výkonu jsem optimista," dodal Pařízek.

Autor: