22. března 2016 14:30, aktualizováno  16:46 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Potvrzeno: nejvyšší fotbalová soutěž se od nového ročníku osamostatní

Příští derby se už bude hrát jako zápas samostatné české ligy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příští derby se už bude hrát jako zápas samostatné české ligy. | foto: ČTK

PRAHA Od příštího ročníku se osamostatní první a druhá a juniorská fotbalová liga, které bude nově řídit Ligová fotbalová asociace (LFA). Výkonný výbor na dnešním zasedání jednohlasně schválil věcný obsah smlouvy mezi LFA a Fotbalovou asociací ČR. Kontrakt začne platit 1. července a bude podepsán na šest let s dvouletou opcí.

„O otázce osamostatnění ligy se hovoří už roky a myslím, že jsme se dostali do závěrečné etapy. Došlo k dohodě mezi zástupci výkonnostního fotbalu, které reprezentoval místopředseda Roman Berbr, a zástupci profesionální ligy, které jsem zastupoval já,“ řekl na dnešní tiskové konferenci předseda LFA Dušan Svoboda.

„Teď je na právnících, aby se to, co se dohodlo, převtělilo do právního dokumentu. Dokud to není podepsáno, není to finální, ale zásadní a klíčové je, že došlo k dohodě,“ dodal Svoboda. „Kluby první a druhé ligy jednohlasně souhlasily, stejně jako výkonný výbor. Nedocházelo k žádnému přesvědčování. Jsem rád, že průběh přípravy byl na jednu stranu tvrdý, to nebudu zastírat, ale také korektní,“ uvedl Svoboda.

V polovině dubna by dokument, který vypracují právníci, měl projít ligovým shromážděním a 9. května by měl smlouvu schválit výkonný výbor. Pak by funkcionáři měli kontrakt podepsat a na valné hromadě 20. května v Brně by následovala nezbytná úprava stanov.

Zatímco nejvyšší dvě soutěže a juniorskou ligu bude řídit LFA, domácí pohár i Superpohár zůstanou FAČR. LFA musí garantovat otevřenost soutěží, takže z třetí do druhé ligy musí postoupit dva týmy, stejně jako opačným směrem. Ke změnám ale může dojít u postupu a sestupu z první ligy. „Jak bude nastavena propustnost mezi první a druhou ligou, to bude v gesci LFA,“ podotkl Svoboda.

Liga bude mít vlastní disciplinárku

Smlouva dává možnost LFA zřídit vlastní disciplinární komisi, odvolací komise ale bude dál spadat pod FAČR, stejně jako komise rozhodčích. Po volební valné hromadě příští rok dojde ke snížení zástupců profesionálních soutěží ve výkonném výboru ze čtyř na dva, což bude znamenat, že ve výboru bude zasedat nově jen jedenáct členů. Profesionální liga už ale od nadcházející sezony nebude mít ve fotbalové „vládě“ místopředsedu.

Ještě dva roky bude s televizními a marketingovými právy obchodovat společnost STES, poté bude LFA za přenechání práv každoročně vyplácet výkonnostnímu fotbalu sedm milionů korun. Původně to mělo být jedenáct milionů. „Je to pravda. Intenzivní jednání o smlouvě trvají asi sedm nebo osm měsíců a byla tvrdá. My jsme šli cestou spíše politickou a postupovali jsme ve finanční sféře a druhá strana opačně,“ uvedl Berbr.

„Profesionální liga také získává nárok na podíl z odměn, která získá reprezentace z účasti na finálových turnajích ME a MS, počínaje rokem 2018, a je to 15 procent ze základního výnosu za postup. Od ledna 2017 bude LFA zapojena do rozhodování o využití dotací na mládež a rozvoj talentů. Jde o třicet procent,“ přiblížil Svoboda.
Při jednáních pomáhal i bývalý svazový místopředseda Vlastimil Košťál. „Tohle je nejdůležitější smlouva ve fotbalovém svazu od roztržení republiky. S Vlastou Košťálem jsem komunikoval a komunikoval velmi dobře,“ řekl Berbr.

Utkání 22. kola první fotbalové ligy: AC Sparta Praha - SK Slavia Praha, 20....
Utkání 22. kola první fotbalové ligy: AC Sparta Praha - SK Slavia Praha, 20....
ČTK

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46