Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

FIFA poprvé připustila: na míči Jabulani je něco špatně

Sport

  16:42
JOHANNESBURG - Mezinárodní fotbalová federace FIFA poprvé připustila, že na oficiálním míči pro mistrovství světa Jabulani "je něco špatně". Šampionát se každopádně s míčem dohraje a problém se bude řešit až po jeho skončení.

Oficiální míč pro mistrovství světa Jabulani foto: Reuters

Více o MS

Po řadě připomínek na kvalilu míče z řad hráčů i trenérů, prohlásil generální sekretář FIFA Jerome Valcke, že si federace problém uvědomuje. "Nejsme hluší, FIFA není ohledně poznámek o míči netečná. Pro váhu a velikost míče jsou jasná pravidla, ale zároveň musí být perfektní," řekl Valcke s tím, že celou záležitost bude po skončení šampionátu řešit s trenéry a výrobcem.

Balon Jabulani se stal hned po všudypřítomných vuvuzelách druhým nejčastějším terčem kritiky hráčů. Míč zkritizoval nejlepší hráč světa Lionel Messi, obránce Daniel Agger či brankáři Iker Casillas a Gianluigi Buffon. Nejčastěji měli účastníci MS na mušce nepředvídatelnost a příliš snadný let míče, pro který byl Jabulani přirovnán i ke "gumovému míči ze samoobsluhy".

Legendárnímu Pelému míč Jabulani zřejmě nevadí

I na předchozích mistrovstvích kritizovali speciální míče brankáři, letos poprvé se k nim přidali i trenéři. Například brazilský kouč Carlos Dunga vyzval před začátkem turnaje generálního sekretáře FIFA Jeroma Valckeho, aby šel na hřiště a zkusil si, jak špatně se míč ovládá.

Firma Adidas, která míče pro MS dodává pravidelně od roku 1970, se brání tím, že účastníci dostali míče v dostatečném předstihu, aby se s nimi mohli sžít.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat