13. října 2014 14:38 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Šest nástrah před bitvou v Kazachstánu: úmorná cesta i „koberec“

V Turecku to vyšlo. Uspějí reprezentanti také na půdě Kazachstánu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Turecku to vyšlo. Uspějí reprezentanti také na půdě Kazachstánu? | foto: Reuters

ASTANA (Od našeho zpravodaje) Nemusel by to být tak obtížný soupeř jako předchozí dva. Fotbalový Kazachstán patřil v evropské kvalifikaci do nejslabšího výkonnostního koše, ovšem pár ošidných nástrah přináší.

Pozor, ta největší potíž by navíc mohla přijít z české strany. Aktuálně hrozí, že nenastoupí kapitán Tomáš Rosický.

Bez Rosického?

Když v sobotu neudělal při regeneračním tréninku jediný rychlejší pohyb, leccos to naznačilo. V neděli pak reprezentační vůdce přiznal: „Mám nakopnuté lýtko, nechtěl jsem to pokoušet.“

Ani předzápasový trénink, z něhož byla otevřená úvodní čtvrthodina, nenaznačil výrazné zlepšení. Otázka je, jestli bude Rosický riskovat. Zvlášť na nepříliš kvalitní umělé trávě, která k nohám není tak šetrná jako přírodní.

Hlavička a gól. Takhle Tomáš Sivok srovnával na 1:1.
Čeští fotbalisté oslavují vyrovnávací trefu do sítě Turecka.
Pavel Vrba gestikuluje směrem ke svým svěřencům.
Vladimír Darida (vlevo) vs. Umut Bulut.

„Kdyby Rosický nemohl, museli bychom to řešit. V tuto chvíli nejsem schopen říct, jestli nastoupí stejná jedenáctka jako v Turecku,“ prohlásil trenér Pavel Vrba v neděli večer.

Pokud by špílmachr hrát nemohl, nabízí se řešení s plzeňským Kolářem. Nebo nasazení zkušeného Plašila.

Koberec

Už jsme to naznačili několikrát. Umělá tráva pod zatahovací střechou v Astaně není žádný zázrak, spíš jen lepší koberec. Hráči mají obavy, co nezvyklý povrch natropí s jejich pohybem a odskokem míče.

„Ale pořád lepší než hrát na hlíně nebo rozbitém hřišti,“ podotkl kouč Vrba.

Úmorná cesta

Celá sobota na cestách a k tomu čtyřhodinový časový posun. Zvlášť po namáhavém utkání v Turecku si hráči pochvalovali, že měli letadlo sami pro sebe. Mohli se prospat a pohodlně natáhnout nohy. Ale ani Kazaši neměli ideální víkend. Cestovali z Nizozemska.

Habáni

Pět stabilních hráčů kazašské sestavy měří 190 centimetrů a víc. Je to jasný signál: pozor na standardní situace! Nizozemci v pátek záhy inkasovali z rohu a k výhře 3:1 se pořádně nadřeli.

ČTĚTE TAKÉ

Auty jako zbraň

V anglické lize tím proslul podceňovaný tým Stoke City a jeho záložník Rory Delap. Používal dlouhá autová vhazování jako zbraň. Delap házel v průměru 38 metrů daleko a rychlostí 60 kilometrů za hodinu. Kazaši to umějí podobně.

Neznámí?

I když hvězdy v týmu nenajdete a většina hráčů patří do kazašské ligy, nemyslete si, že Kazachstán je pouze zemí filmového Borata. Místní milují záložníka Bauyržana Islamchana (číslo 9, ročník narození 1993). Trenér Krasnožan ho v pátek šetřil, stejně jako kapitána Nuserbajeva.

Jan Palička

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.