Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Nepříjemný soupeř i bouře v hledišti. Češi však v Turecku neprohrávají

Petr Čech

  15:22
ISTANBUL (Od našeho zpravodaje) - Padesát tisíc fanatických příznivců na stadionu Fenerbahce vytvoří bouřlivou atmosféru. Fotbalové peklo na zemi, slibují Turci. "Těšíme se," reagují čeští fotbalisté. Není se čeho bát, lze doplnit. Češi totiž v Turecku neprohrávají.

Zklamaný Tomáš Rosický. foto: MAFRA - Michal Šula

Pro Turky je páteční kvalifikační duel jako malé finále, zápas o všechno. Nesmí s Českem ztratit. Do nepohodlné situace je dostala zářijová kvalifikační porážka na Islandu. Proto teď všechny síly napínají do zápasu proti Čechům.

Joel Veltman z Nizozemska a český reprezentant David Lafata.
střelec Bořek Dočkal se raduje se spoluhráči.
Český reprezentant Michal Kadlec a hvězda Nizozemska Robin van Persie.
Český reprezentant Bořek Dočkal slaví gól proti Nizozemsku.

Když se v Istanbulu na nadcházející kvalifikační zápas tureckých fotbalistů proti Česku zeptáte, místní obvykle připomenou vítězství 3:2 z Eura 2008. „To je minulost,“ prohodí gólman Petr Čech.

Nejslavnější turecká výhra nad Českem v jeho samostatné historii se zrodila v Ženevě v přímém souboji o postup do čtvrtfinále.

Vzájemná utkání od roku 1994

  • Turecko - Česko 1:4, příprava 1994 v Istanbulu
  • Česko - Turecko 3:0, příprava 1996 v Ostravě
  • Česko - Turecko 4:0, příprava 2004 v Teplicích
  • Turecko - Česko 2:2, příprava 2006 v Izmiru
  • Turecko - Česko 3:2, Euro 2008 v Ženevě
  • Turecko - Česko 2:1, příprava 2010 v USA
  • Turecko - Česko 0:2, příprava 2013 v Manise
  • Turecko - Česko ?, kvalifikace o Euro 2016 v Istanbulu

I druhou výhru Turků (2:1) přineslo neutrální hřiště, před čtyřmi lety v americkém Harrisonu v přípravném utkání však Češi nenastoupili zdaleka s tím nejlepším.

A dál? Dvě domácí výhry Čechů v Ostravě (3:0), v Teplicích (4:0), remíza 2:2 v Izmiru, česká vítězství v Istanbulu (4:1) a v Manise. Loni v březnu to byl poslední vzájemný duel, Češi ho po gólech Krejčího a Lafaty vyhráli 2:0.

„Kdyby to dopadlo stejně, asi by se nikdo z nás nezlobil. Ale byl to jen přátelák, teď nás čeká kvalifikace, navíc se bude hrát v Istanbulu, bude tam i jiná atmosféra,“ připomíná David Lafata.

Když Češi v Turecku nastoupili poprvé, na stadionu Besiktase Istanbul bylo jen dvanáct tisíc příznivců, které šokovala domácí porážka 1:4. V únoru 1994 to byl vůbec první zápas českých fotbalistů po rozdělení federace.

Podruhé se v Turecku představili v jednom z přípravných duelů na mistrovství světa 2006, v Izmiru fandilo na šedesát tisíc lidí, které v posledních dvou minutách rozjásal dvakrát Karan Ümit. Díky němu Turci stáhli dvougólové manko.

ČTĚTE TAKÉ

K hukotu z Izmiru se bude podobat páteční zápas na stadionu Fenerbahce. „Ale ty nejtvrdší fanoušky klubů reprezentace moc nezajímá, takže to nebude taková divočina, jako když se hrají istanbulská derby,“ tvrdí stoper Tomáš Sivok z Besiktase Istanbul.

V tureckém výběru má šest spoluhráčů. „Když jsme se loučili, říkali mi, že dostaneme trojku. Jen jsem se usmíval, protože kdyby se nám podařilo zápas zvládnout, byl by můj návrat do klubu o to příjemnější.“

Autor: