1. března 2010 21:34, aktualizováno  22:15 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalistou roku se stal Petr Čech, na pódiu hrál na kytaru Tomáš Rosický

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Petr Čech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Čech. | foto: ČTK

PRAHA Ve velmi volném duchu probíhalo letošní vyhlášení 45. ročníku Fotbalisty roku v Divadle na Vinohradech. Ocenění získal podle předpokladů brankář Chelsea Petr Čech. Překvapení přišlo hned na úvod celého programu. Po oznámení ceny Talent roku 2009, kterou vyhrál slávista Adam Hloušek přišla na pódium skupina Tři Sestry. Ty doprovázel na kytaru jejich velký fanoušek, fotbalista Arsenalu Tomáš Rosický.

Brankář národního týmu a londýnské Chelsea byl největším favoritem ankety a zaslouženě tak obhájil svůj loňský triumf, vyhrál také v roce 2005 - OHLASY PETRA ČECHA ZDE. Třetím vítězstvím vyrovnal výkon svého spoluhráče z národního týmu Tomáše Rosického. Na druhém místě skončil kanonýr Galatasaray Istanbul Milan Baroš a třetí záložník Bordeaux Jaroslav Plašil.

"Původně jsem chtěl svůj hattrick vyzdvihnout, ale poté co mi předával cenu Karel Gott se svými pětatřiceti Zlatými slavíky, nebylo by to asi úplně ideální," komentoval v uvolněném tónu své ocenění Petr Čech. "Samozřejmě si tohoto ocenění vážím, díky patří nejen spoluhráčům, ale především manželce," dodal již vážněji.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY

Fotbalista roku 2009: 1. P. Čech (Chelsea) 665 bodů, 2. Baroš (Galatasaray Istanbul) 459, 3. J. Plašil (Pamplona/Bordeaux) 397, 4. Hübschman (Šachtar Doněck) 150, 5. R. Hubník (Sparta) 112, 6. Necid (CSKA Moskva) 102, 7. Nedvěd (Juventus) 59, 8. Rosický (Arsenal) 57, 9. Řepka (Sparta) 37, 10. Jankulovski (AC Milán) 36,

Trenér roku 2009: 1. Komňacký (Jablonec/asistent reprezentace ČR) 429 bodů, 2. Dovalil (reprezentace do 20 a 21 let) 155, 3. Plíšek (Teplice) 149.

Talent roku 2009: 1. Hloušek (Jablonec/Slavia) 345, 2. V. Kadlec (Sparta) 179, 3. Chramosta (Mladá Boleslav) 158.

Osobnost Gambrinus ligy 2009: 1. Řepka (Sparta) 316, 2. Verbíř (Teplice) 229, 3. Šmicer (Slavia) 158.

Síň slávy českého fotbalu 2009: František Veselý.

Celý více jako osmdesátiminutový program probíhal ve velmi příjemné atmosféře, o kterou se zasloužil moderátor Jiří Mádl. Ten dal zapomenout na předvánoční vyhlášení Sportovce roku, za jehož vedení byl Jakub Železný následně kritizován.

Osobností Gambrinus ligy se stal Tomáš Řepka ze Sparty a ani on se nevyhnul žertíkům mladého moderátora. "Kameramanovi bych doporučil, aby raději odstoupil dále, pan Řepka nemá ty z České televize rád," odháněl Mádl v narážce na známý teplický konflikt z roku 2007 jednoho z kameramanů z pódia.  

Tomáš Rosický na kytaru doprovází Lou Fanánka Hagena (vpravo) na slavnostním večeru v pražském Divadle na Vinohradech.

Cenu talent roku získal slávistický krajní záložník Adam Hloušek, po němž přišla na jeviště skupina Tři Sestry. Na tom by nebylo nic neobvyklého, kdyby jedním z kytaristů nebyl fanoušek kapely a fotbalista Arsenalu Tomáš Rosický.

Ten se již v minulém roce přiznal, že během své dlouhé herní absence propadl právě hraní na tento hudební nástroj. "Ale určitě zůstanu u fotbalu, hraním už bych se asi těžko uživil," nenechal se přemluvit na hudební kariéru Rosický, který momentálně bojuje s "Gunners" o anglický titul.

František Komňacký.

Trenérem roku se stal poprvé v kariéře kouč vedoucího celku Gambrinus ligy František Komňacký. Mezi legendy českého fotbalu následně vstoupil František Veselý, slavný útočník Slavie Praha, který 30. října loňského roku nečekaně zemřel ve věku nedožitých šestašedesáti let.

Slovenským fotbalistou roku
se stal záložník Neapole Hamšík

Ocenění pro nejlepšího slovenského fotbalistu za uplynulý rok získal Marek Hamšík. Dvaadvacetiletý reprezentační kapitán a záložník Neapole v předchozích dvou ročnících skončil vždy na druhém místě.

Slovenským fotbalistou roku se stal Marek Hamšík.

"Je to zatím největší individuální ocenění, které jsem získal," citoval server pravda.sk Hamšíka, který obdržel 295 bodů. Na druhém místě skončil Stanislav Šesták z Bochumi (264) a třetí byl brankář Ján Mucha z Legie Varšava (244). Až čtvrtou příčku obsadil vítěz předchozích dvou ročníků Martin Škrtel z Liverpoolu (237).

Na galavečeru v Žilině byl také poprvé vyhlášen nejlepší trenér. Cenu získal podle očekávání Vladimír Weiss, který poprvé v samostatné historii dovedl Slovensko na mistrovství světa. Ocenění pro nejlepší hráče do 21 let si odnesl Miroslav Stoch, jenž momentálně hostuje z Chelsea v nizozemském Twente Enschede.  (ČTK)

  • 2Diskuse
Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.