Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fotbalisty čeká bitva o všechno. S outsiderem, který zničil i Slováky

Petr Čech

  10:00
PRAHA - O fotbalistech Arménie nejspíš víte jen to, že mají ve jménech koncovku -jan. Jenže tahle parta klame tělem. Může utnout český sen o mistrovství světa v Brazílii. Venku je totiž vynikající.

Arménie - Čeko. Vlevo obránce Michal Kadlec. foto: ČTK

Ta zpráva zněla jako z rádia Jerevan: fotbalisté Arménie, 66. tým žebříčku FIFA, vyhráli v Dánsku 4:0. Psal se červen 2013 a hráči z malé země na Kavkazu řádně zamotali českou kvalifikační skupinu.

„Arméni jsou u nás podceňovaní, ale když dostanou prostor, jsou velmi dobří,“ říká Daniel Drahokoupil, pozorovatel českého týmu, který v pořadí světových celků stojí o 40 příček výš.

Vizitka příštího soupeře českých fotbalistů

V jejich sestavě najdete čtyři krajánky z ruské ligy, ofenzivní záložník Henrich Mchitarjan od léta válí dokonce v Dortmundu. „Ve svém prostoru potřebuje přísnou osobní obranu,“ radí Drahokoupil.

„V Dánsku si dělal, co chtěl. Nechali mu spoustu prostoru. Zápas se mu musí otrávit. Když tam je víc tvrdších soubojů, rezignuje. Nechat ho otočit s míčem se nevyplácí.“

Kromě něj nejvíc září záložníci Gevorg Kazarjan z kazašské Karagandy a Aras Özbiliz ze Spartaku Moskva. K nim se musí připočítat útočník s vizáží i jménem loupežníka – Jura Movsisjan, také ze Spartaku Moskva. Uhlídat „svatou“ trojici ze zálohy, to je klíč k úspěchu.

Taktika jako proti Dánům

Ostatní jsou poctiví „dělníci“, kteří dodávají hvězdám potřebný servis a spoléhají na jejich um. „Fanoušci kvalitu Arménů moc neberou, ale jejich ofenzivní síla je obrovská. Dopředu jsou vynikající. Uvidíte,“ varuje kouč české reprezentace Michal Bílek.

Dá se čekat, že Arméni zvolí stejnou taktiku, s níž šokovali v Dánsku, kde jim aplaudovali i domácí fanoušci. „Hráli výtečně. Perfektně bránili, Dánové to podcenili,“ myslí si Drahokoupil. „Nechali jim prostor, což byla pro Arménce živá voda. S míčem jsou výborní.“

ČTĚTE TAKÉ

Přitom jen čtyři dny předtím padla Arménie v Jerevanu se slaboučkou Maltou 0:1. Brzy inkasovala, na hřišti sice vládla, ale superdefenzivní taktiku soupeře nezlomila.

Obecně se Arménům lépe hraje na hřištích soupeřů, kde nemusí tvořit, jen čekají na rychlé výpady, což je jejich parádní disciplína. „Jak se dostanou do přečíslení, hrozí. Proto jim zápasy venku svědčí. Jejich hráči už nastupují v kvalitních klubech, celkově se jejich fotbal lepší,“ potvrzuje brankář Petr Čech. „V prvním zápase byli poločas lepší. Pak jsme dali tři góly, ale to utkání nebylo snadné.“

Pro Čecha a spol. bude nejlepším studijním materiálem video z Dánska. Jen pro pořádek: nebyla to náhoda, stejným výsledkem Arméni před dvěma roky vycvičili v Žilině Slováky… „Musíme do toho šlapat. Arméni umí být výborní,“ říká Drahokoupil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!