5. listopadu 2012 16:26 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Minimálně jeden zápas ligy byl ovlivněn, tvrdí šéf disciplinárky

Šéf disciplinárky Jiří Golda  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf disciplinárky Jiří Golda | foto: ČTK

PRAHA Fotbalová kauza nabírá na obrátkách. Disciplinární komise FAČR podala trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s údajnou novou korupční kauzou v první fotbalové lize. Předseda komise Jiří Golda naznačil, že v minulém ročníku nejvyšší soutěže mohl být jeden ze zápasů ovlivněn úplatkem.

Další informace na dnešní tiskové konferenci Golda nesdělil na přání policie, která případ také vyšetřuje. Potvrdil, že FAČR na nekalé praktiky v pátek upozornil bývalý prvoligový rozhodčí Tomáš Adámek.

ČTĚTE TAKÉ

Adámek notářsky ověřenou výpovědí informoval předsedu FAČR Miroslava Peltu i Goldu. "Pan Adámek v dopise popisuje okolnosti, které souvisejí s korupčním jednáním v minulém ročníku Gambrinus ligy. Ale na základě svědectví jednoho člověka není možné vyřknout nějaké tvrdé tresty. Věc musíme zasadit do širšího kontextu a mozaiky, podle toho pak můžeme uspokojivě rozhodnout. Je třeba vyslechnout iks lidí a pak postupovat dál," uvedl Golda.

Neřekl, kterého utkání z minulé sezony se obvinění týká. "Jde o jedno utkání, ale může to mít širší souvislosti. To oznámení, jak to tak bývá, se týká toho, že někdo úplatek dává a někdo přijímá," řekl Golda.

Sporná utkání řídil Adámek

Podle spekulací médií by mohlo jít o utkání Jablonec - Plzeň nebo duel Hradec Králové - Ostrava, které Adámek řídil jako hlavní arbitr. Golda naznačil, že Adámkovo svědectví se týká některého ze zápasů, které sám rozhodoval. "Ano, bylo by to logické," podotkl Golda.

Dnes s omluvou odmítl konkrétně odpovídat s tím, že respektuje přání protikorupční policie, kde dnes strávil přes dvě hodiny na výslechu.

"Snažím se být otevřený, protože spekulace, které teď mohou nastat, mohou český fotbal výrazně poškozovat. Obtížně se ztotožňuji s tím, že teď nemohu poskytnout všechny informace, které mám k dispozici. Ale policie mě o to požádala, abychom jí dali náskok a nové skutečnosti teď nezveřejňovali.

Její silné doporučení respektuji," vysvětlil Golda. Rád by disciplinární řízení zahájil 15. listopadu. "Policie by měla mít asi čtrnáctidenní náskok. Pak jsem připraven zvát na disciplinární komisi ty, kterých se věc týká, a zahájit kroky dle fotbalových norem," řekl Golda.

ČTĚTE TAKÉ

Goldou vedená disciplinární komise čelí už druhé korupční kauze. V roce 2010 disciplinárka řešila případ údajného uplácení při utkání mezi Olomoucí a Bohemians Praha, v němž ale Pražané komisi nepředali zcela průkazné důkazy a pak sami pykali za znevážení jména fotbalu. Novou kauzu tak Golda vnímá v jiném světle.

"V tomto případě figuruje rozhodčí, pro mě to má větší váhu, protože to není příslušník jednoho nebo druhého klubu. Otázkou pro mě ale zůstává, proč s tím ten člověk nepřišel bezprostředně po tom utkání, vyčkává několik měsíců a mezitím je vyřazen z elitních soutěží. I tím se my a policie při svém šetření budeme muset zabývat," řekl Golda.

Znovu potvrdil, že Adámkovo svědectví přímo souvisí s událostmi z posledních týdnů, kdy šéf pražské Sparty Daniel Křetínský v polovině září předal Peltovi informace, které měly poukazovat právě na ovlivňování prvoligových zápasů.

Ředitel protikorupční policie Tomáš Martinec minulý týden řekl, že Křetínský žádné konkrétní důkazy nepředal. Vyšetřování aféry však nyní nabralo spád právě po novém Adámkovu svědectví. Policii ani disciplinární komisi se prý zatím Adámka nepodařilo kontaktovat. Adámek se bez omluvy minulý pátek nedostavil ani na utkání dorostenecké ligy, které měl řídit.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.