Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotbalová mizérie 2011. Hašek to vzdal

Sport

  10:30
PRAHA - Do 26. června 2011 český fotbal mohl alespoň předstírat, že vypadá jako spořádaný spolek. Po závěrečném vystoupení předsedy Ivana Haška na valné hromadě iluze zmizela. Překvapivé odstoupení "fotbalového spasitele" se rozebíralo v médiích už několik dní dopředu, ale až v tento moment se stalo realitou. I poslední pochybovači mu uvěřili.

Ivan Hašek (vlevo) foto: ČTK

Lídr vstupující do funkce s nejvíc pozitivním očekáváním ze všech šéfů svazu v polistopadové éře jednoduše zamával a odešel trénovat do exotické ciziny. Jeho gesto znamenalo také přiznání, že jen jeden člověk těžko změní zaběhlé pořádky v českém fotbale.

Stále v něm vládnou zákulisní praktiky používané jako hlavní zbraň v rukou protřelých funkcionářů. Po Haškově odchodu už to nebylo třeba nijak skrývat a dbát o image.  Proto se mohl Haškovým nástupcem stát Miroslav Pelta. Muž respektovaný ostatními ve fotbalovém prostředí jako schopný manažer, navenek však stále spojený se svým výrokem o "cinklém jaru" z dob nejrozsáhlejší korupční aféry.

PSALI JSME...

Výstižné působí také dosazení Romana Berbra do výkonného výboru. Ačkoliv měl bývalý rozhodčí a oprávněnou pověst muže, který si drží největší vliv, vstoupit na scénu se mu v minulosti nechtělo. Tentokrát už ztratil ostych a nechal se posadit do fotbalové vlády.

Vnitřní půtky odsunuly řešení řady palčivých problémů. Fotbal se kvůli vlastním problémům příliš neangažoval v jednáních o zabezpečení financování sportu, ani o něm nebylo příliš slyšet po pádu Sazky. Na stole zůstala neuzavřená kauza Bohemians, kostrbaté rozuzlení s rušením a následným potvrzováním trestů přinesla korupční aféře, která v lize nejvíc poznamenala Olomouc.

Je těžké vybírat nejpozitivnější událost z celého roku. Za normálních okolností by jí určitě byl postup na mistrovství Evropy. Jenže oprávněná vlna kritiky po řadě promrhaných zápasů valící se především na reprezentačního trenéra Michala Bílka zanechala velké šrámy. Je vlastně zázrak, že postupová euforie vůbec nastala, když uvážíme, co všechno jí předcházelo. Zmiňme nejvyšší českou prohru od rozdělení federace (v přátelském utkání v Norsku 0:3), šťastnou remízu ve Skotsku zrozenou jen díky chybě sudího, který odpískal penaltu po bezdůvodném pádu Jana Rezka, či domácí zápas se Španělskem jako důkaz, jak nepřekonatelná propast odděluje schopnosti českého týmu od mistrů světa.

Česko - Španělsko (Rosický).
Česko - Španělsko: Červená karta pro Tomáše Hübschmana.

Potlesk zněl po úspěšné baráži s Černou Horou jen krátce. Škoda, že dojem z jednoznačně nejlepších výkonů reprezentace za poslední tři roky od odchodu Karla Brücknera pokazily oslavy hráčů. Vulgárním pokřikem si vyřídili účty s jedním ze svých největších kritiků Radkem Drulákem, i když mohli tušit, že se jejich poskakování v hloučku stane věcí veřejnou a rychle se ocitne na internetu. Ani to je neodradilo...

Zatímco áčko mělo na svědomí několik přehmatů, osvěžení slibovalo fotbalové mládí. Tým do 21 let vyrážel na mistrovství Evropy s reálnou ambicí vybojovat postup na olympiádu, po úspěšné kvalifikaci najednou začal ztrácet půdu pod nohama. Lvíčata vybojovala sice třetí místo, ale olympijskou jízdenku jim oprávněně vyrvali z rukou v rozhodujícím zápase Bělorusové.

Devatenáctka vybojovala stříbra

U dalších mládežnických reprezentací kvasily změny, ze kterých bude český fotbal možná za pár let profitovat. Devatenáctka si přivezla stříbro z mistrovství Evropy, ale cennější než samotná medaile byl způsob, jakým ji bylo dosáhnuto. Trenér Jaroslav Hřebík dokázal vytvarovat tým podle svých představ. Vyrovnané finále se Španělskem přes neúspěšné rozuzlení v prodloužení ukázalo, že čeští hráči v sobě mají schopnosti, kterými jsou schopní konkurovat i nejobávanějším soupeřům. Jen je stačí správně využít.

Více odvahy začalo uplatňovat také stále větší množství týmů v lize. Nová strategie se řídila pravidlem, že lepší je něco na hřišti vytvořit než se bát něco zkazit. Po mistrovské Plzni se připojili k zábavnější taktice také další, Liberci, či Jablonci navíc začala přinášet úspěch.

Úkol pro český fotbal je jasný. Následující rok především prokázat, že umí pracovat s pozitivními jevy, které se v něm přes značnou nedůvěru veřejnosti stále vyskytují. Jinak se v očích fanoušků bude dál těšit nevalné pověsti.

Autor:

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...