25. prosince 2011 19:10 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nemá soupeře. Barcelona jasně ovládla rok 2011

Zleva: Sergio Busquets, Thiago, Lionel Messi a Andres Iniesta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zleva: Sergio Busquets, Thiago, Lionel Messi a Andres Iniesta | foto: Reuters

PRAHA Patří-li vaše fanouškovské srdce fotbalovému kolektivu z Barcelony, pak muselo v uplynulém roce 2011 samou radostí plesat. Aby také ne, katalánský velkoklub během uplynulých dvanácti měsíců vyhrál téměř vše, co se dalo...

Ve výčtu trofejí nechybí ta z ligy, domácího i evropského Superpoháru, slovutné Ligy mistrů a naposledy získaná z mistrovství světa klubů. Pouze grál ze španělského poháru Messi a spol. po dramatické finálové bitvě přenechali konkurenčnímu "Bílému baletu".
 
Všechny triumfy přitom spojovala pozoruhodná dominance nad rivaly v průběhu celé soutěže. Na podzim svěřenci trenéra Guardioly klopýtli jen jednou, na jaře stejného roku všehovšudy třikrát, a to je k bitvám vyzývaly přední světové týmy jako Manchester United, Arsenal, Real Madrid či Porto.

OHLÉDNUTÍ ZA ROKEM 2011


 O výjimečných fotbalových dovednostech hráčů v purpurově-modrých dresech se v rámci základní skupiny Ligy mistrů mohli na vlastní kůži přesvědčit také Západočeši z Viktorie Plzeň. Jistě, dvakrát a podle očekávání padli, ovšem prožili nezapomenutelné momenty svých kariér. Vždyť si zahráli proti hvězdám Messimu, Iniestovi, Xavimu, Villovi a dalším. Namotivovaní Horváth se spoluhráči navíc svými výkony nepropadli.
 
"Když jsem Messiho viděl naživo, tak je v jeho podání ještě všechno mnohem rychlejší, než to vypadá v televizi. To samé Xavi s Iniestou nebo David Villa. Dopředu víte, co mají v plánu a stejně je ubránit nedokážete, protože všechny věci udělají strašně dobře a rychle," líčil užaslý Horváth po vzájemném utkání. "Jsem rád, že jsem měl tu čest zahrát si proti takovým hráčům," dodal zkušený borec s úsměvem.

Zleva: Sergio Busquets, Thiago, Lionel Messi a Andres Iniesta

Zleva: Sergio Busquets, Thiago, Lionel Messi a Andres Iniesta


 
Barcelona svou precizní taktickou připraveností letos převyšovala jakýkoliv jiný celek. S dlouhodobou kvalitní koncepcí a finančním zázemím umožňujícím platit mimořádné individuality se to dalo očekávat. Německý server transfermarkt.de mimochodem vyčíslil hodnotu základní jedenáctky celku z Pyrenejského poloostrova na astronomických 455 milionů eur (více než 11 miliard korun - pozn. red.).
 
Jak si katalánský klub povede v následném kalendářním roce, ukáže až čas. Vše ale nasvědčuje tomu, že z jeho strany uvidíme stejně suverénní výkony jako letos...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.