Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Fotbalový rok: plzeňský zázrak a vydřené Euro

Sport

  15:44
PRAHA - Mnozí fanoušci byli začátkem roku 2011 skeptičtí. Zvykli si na bídné výkony českých týmů v pohárové Evropě. Ligu mistrů zapínali, aby v televizi sledovali zápolení špičky výhradně zahraniční. A nic světoborného nemohli očekávat ani od reprezentace, vždyť ta pod vedením trenéra Bílka na fotbalovém poli sklízela namísto potlesku tvrdou kritiku.

Václav Pilař se raduje z barážového gólu do sítě Černé Hory. foto: Reuters

Téměř po dvanácti měsících, v čase bilancování lze přesto na rtech fanoušků nalézt nenápadný, leč hrdý úsměv. Plzeň pobláznila republiku svou překvapivou účastí v nejprestižnější klubové soutěži světa, aby v listopadu národní výběr dokončil strastiplnou anabázi kvalifikačním cyklem, zdarem v baráži a dokráčel až k branám evropského šampionátu.

Titul není jen pro Spartu

Skromný západočeský celek v závěru jarní části nejvyšší české soutěže obstál, když odrazil sílící tlak pražské Sparty. První příčku tehdy uhájil o pouhý jeden bod a zajistil si účast v předkole Ligy mistrů, Letenští v Evropské lize. Třetí příčku vybojoval nenápadný Jablonec s devatenáctigólovým Lafatou na svém hrotu.
 
Zatímco však Sparta na evropské scéně vypadla záhy ve 4. předkole s Vasluií (0:2, 1:1) a Jablonec skončil na kopačkách hráčů Alkmaaru (0:2, 1:1) ještě o kolo dříve, Plzeň zůstala jediným českým zástupcem v pohárech a přežila v nich až do jara...

ROK 2011

Viktoria v kvalifikaci Ligy mistrů slavně vyřadila favorizovaný Trondheim a Kodaň. V základní skupině se pak střetla s Borisovem (1:1, 1:0), s AC Milán (0:2, 2:2) a především se slavnou Barcelonou (0:2, 0:4) s nejlepším hráčem světa Messim. Ziskem pěti bodů a třetím místem ve skupině si pak vysloužila účast v jarní části Evropské ligy. Tam ji čeká Schalke, jehož dres obléká mimo jiné hvězdný střelec Raúl.
 
O plzeňských fotbalistech se brzy začalo hlasitě hovořit a nezůstali bez povšimnutí ani reprezentačního trenéra Michala Bílka. Ten v kritických fázích kvalifikace začal povolávat Koláře, Pilaře, Petrželu a Jiráčka. Začala závěrná fáze souboje o Euro...

Černá Hora - Česko (Jiráček)
Česko (Pilař)

V národním dresu: Petr Jiráček (vlevo) a Václav Pilař (vpravo)

Češi v březnu zdolali Lichtenjštejnsko 2:0, poté remizovali ve Skotsku 2:2, podlehli Španělsku 0:2 a v klíčové říjnové bitvě porazili Litvu 4:1. Druhé místo - za suverénním Španělskem - znamenalo účast v baráži. Tam reprezentanti se lvíčkem na prsou dvakrát triumfovali proti Černé Hoře: nejprve na Letné 2:0, poté na soupeřově trávníku 1:0.

S černou kaňkou...

Nejen v Česku pak vypukly oslavy. Fotbalisté slavili už na východoevropském letišti... Zvolili přitom ale nevhodný způsob, čímž negativně zastínili svůj sportovní výkon: vulgárním pokřikem uráželi bývalého reprezentanta Radka Druláka. Skandál, jehož účastníky nebyli z jednadvacetičlenné soupisky pouze Čech, Hubník a Jiráček, o několik dní později hasil omluvou kapitán Tomáš Rosický.
 
Následný los Eura byl k Bílkovým svěřencům milosrdný: do základní skupiny jim přiřkl přijatelné soupeře v podobě Ruska, Řecka a Polska. Kdo ví, třeba podceňovaný národní výběr uspěje i v této konkurenci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!