Pondělí 20. května 2024, svátek má Zbyšek
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fotbalové Chorvatsko se ptá: Co se šílenými výtržníky?

Sport

  16:00
PRAHA - Násilí fotbalových fanoušků jako společenský problém. Na toto téma nedávno přednášel trenér fotbalové reprezentace Chorvatska Slaven Bilič, sám právník, na právnické fakultě v Záhřebu. Poslední události potvrzují, že i v této zemi jde o záležitost veskrze aktuální, přičemž zdaleka nejde o násilí spojené pouze s fotbalem.

Dinamo Záhřeb - PAOK (řádění chorvatských fanoušků). foto: Reuters

Bylo to rychlé. Do karoserie autobusu udeřil kámen, vzápětí druhý rozbil sklo a trenéra Vladu Jovanoviče zasáhl do obličeje. "Po zápase Jadranské ligy v chorvatském Zadaru jsme jeli z haly na letiště, když se to stalo. Trenérovi tekla krev, naštěstí to nebylo vážné, dnes už má v obličeji jen strup," přiblížil pro LN incident z nedělního večera Jan Veselý, česká opora basketbalistů Partizanu Bělehrad.

Rok 2010 v obrazech

"Byla to chvíle strachu, naštěstí se už nic nedělo," dodal. Srbskému týmu nepomohla ani skutečnost, že mířil na letiště klubovým autobusem Zadaru. "Navíc zápas, až na naši prohru, proběhl bez problémů. A na autobusu byl nápis Hraj, Zadare, miluji tě," líčil Veselý. Na rozdíl od českého hráče, který prožívá i méně obvyklé události kolem sebe v poklidu, reagoval ředitel domácího klubu KK Zadar Zdenko Mišič s velkým pohoršením.

Dinamo Záhřeb - PAOK (řádění chorvatských fanoušků).

"Je neuvěřitelné, co se děje v Zadaru ve 21. století, autobus měl policejní doprovod, a přesto k tomu došlo. Je to chuligánství nejvyššího řádu, přitom víme, že nešlo o naše organizované fanoušky," soptil a jménem klubu se omluvil představitelům Partizanu. Bělehradská média přispěchala s výčtem případů útoků chorvatských chuligánů na srbské sportovce, ti ale zdaleka nejsou jedinými postiženými.

V říjnu se vyznamenali maskovaní záhřebští chuligáni, když před hotelem přepadli baseballovými pálkami čtyři švédské ragbisty den před jejich zápasem evropského Poháru národů s Chorvatskem. Ke krvavým následkům nedošlo jen proto, že napadeným ragbistům přispěchali z hotelu na pomoc jejich spoluhráči. Poslední podobná zkušenost pochází rovněž ze Záhřebu.

V úterý, den před zápasem fotbalové Evropské ligy Dinamo Záhřeb – PAOK Soluň, napadli místní výtržníci patrně sympatizující s Dinamem autobus s řeckými VIP hosty. Hodinu po poledni zasypali vozidlo kamením a rozbitými okny naházeli dovnitř zápalné lahve. Čtyři Řekové byli převezeni do nemocnice, několik sedadel hořelo. "Plameny byly naštěstí rychle uhašeny," informovala policejní mluvčí.

Dinamo Záhřeb - PAOK (řádění chorvatských fanoušků).

Chorvatsko řeší tento problém již několik let, smutně proslulí jsou výtržníci nejen ze Záhřebu, Zadaru, ale také Splitu a dalších měst. "Hala basketbalistů Zadaru při vypjatých zápasech připomíná mnichovskou pivnici z třicátých let minulého století," zlobí tamního novináře a psychologa Damira Piliče. "Incidenty, kterým chybí už jen krůček k barbarství, se množí, měly by se pořádně trestat."

Už před časem přitakala premiérka Jadranka Kosorová: "Musíme měnit zákony a tresty, stejně jako policejní pravomoce," uvedla. V Srbsku řeší podobnou patálii, a basketbalová odveta Partizan – Zadar se hraje 8. března. "Nedivil bych se, kdyby k něčemu došlo. Také tady znají rčení Oko za oko, zub za zub," myslí si Jan Veselý.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!