Úterý 6. prosince 2022, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Espaňol. Neviditelného bratra Barcelony hrdí Katalánci nenávidí

Sport

  20:00
BARCELONA/PRAHA - Páteční zápas španělské ligy připomněl, že Barcelona má ve městě malého příbuzného. Bratra, kterého jeden z nejlepších klubů světa absolutně zastiňuje. Přitom Espaňol v derby podal slušný výkony, prohrál jen 0:1. Jenže zatímco hvězdného Lionela Messiho a spol. zbožňují fanoušci po celém světě, o existenci Espaňolu Barcelona nemají mnozí příznivci ani ponětí.

Radost fotbalistů Espaňolu Barcelona foto: Reuters

Trenér Espaňolu Javier Aguirre každý den listuje nejznámějšími deníky, jestli se v nich jeho tým náhodou neobjeví. A když cestuje, musí se obrnit dávkou trpělivosti. Pokud říká, že je koučem v Barceloně, většina lidí je zmatená, že osobně nezná Messiho, Iniestu, Puyola či Neymara. "Ve městě jsme až na druhé koleji. Na stránce 39 jsem jednou našel článek o juniorském týmu Barcelony a opotom první zmínku o Espaňolu," povzdechl si Aguirre v rozhovoru pro The New York Times. "Ale má to svoje výhody. Naši fanoušci jsou velmi vášnivý a nenávidí Barcelonu," dodal.

Ty antipatie jsou to vzájemné.

Espaňol má krásný čtyři roky starý stadion, přesto jeho fanoušci nemají rivala rádi kvůli penězům a renomé. "Úspěch Barcelony nám ubližuje. Vždyť většinu prémií za televizní práva dostává ona a Real Madrid," zlobí se prezident Espaňolu Joan Collet. Pro jeho tým je navíc v konkurenci takového velkoklubu těžké sehnat pořádné sponzory.  Vždyť Espaňol má roční rozpočet 50 milionů euro, Barcelona desetkrát tolik. Proto si mohla dovolit utratit 57 milionů euro (v přepočtu asi 1,5 miliardy korun) za brazilskou superhvězdu Neymara. "Tolik peněz za jednoho hráče? S tím nemůžeme soutěžit. My tady hledáme hráče ukryté pod kameny," kroutil hlavou Aguirre.

Fanoušci Espaňolu nesnáší hrdé katalánské fanoušky Barcelony

Jeho tým je složený s talentovaných mladíků a veteránů. Pouze portugalský záložník Simão Sabrosa hrával v minulosti za FC Barcelona. Fanoušci Espaňolu však nesnáší ani hrdé katalánské fanoušky Barcelony, kteří se podle nich až přehnaně zakládají na nezávislosti. Fanoušci Espaňolu jsou spíš pro jednotné Španělsko. "Espaňol by se měl přestěhovat do jiné země. Nenávidím ho víc než Real Madrid. Je to politika, ale fanoušci Espaňolu jsou pro mě víc Španělé než Katalánci," přiznal Albert Riera, který fandí FC Barcelona už od mládí.

Trenér fotbalistů Espaňolu Barcelona Javier Aguirre

Oba kluby přitom bojují proti tomu, aby se jejich fanoušci politicky profilovali. Ale nedaří se jim zabránit tomu, aby městská derby nebyla plná zbytečné nenávisti a emocí. Zápas je tak vyhecovaný, že i když se Espaňolu nebude v sezoně vůbec dařit, vítězství nad Barcelonou zvrátí celý rok v úspěšné období. Fotbalista Raúl Tamudo vzpomíná, jak zařídil v roce 2007 Espaňolu remízu s Barcelonou a zařídil tak titul Realu Madrid. "Všude, kde jsem byl, mi pak fanoušci Realu Madrid děkovali a fanoušci Barcelony nadávali," vypráví.

Poslední vítězství Espaňolu v městském derby se datuje o dva roky později. Espaňol nad sokem ale nevítězí příliš často. Barcelona vyhrála už 22 titulů ve španělské lize a čtyřikrát ovládla Ligu mistrů. Espaňol většinou marně bojuje o postup do evropských pohárů. Proto vyhrál nad Barcelonou pouze 43 ze 191 utkání. V posledních 12 zápasech je navíc slavnější soupeř neporažen. "Když váš tým pořád vyhrává, není umění být fanouškem. My máme narozdíl od příznivců Barcelony emoce, protože porážky přinášejí i utrpění," věří mladý fanoušek Espaňolu Sergi Fischer.