2. dubna 2010 0:52, aktualizováno  20:14 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalový skandál pokračuje: za korupcí údajně stojí mafie

Šéf střížkovské Bohemky Karel Kapr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf střížkovské Bohemky Karel Kapr. | foto: ČTK

PRAHA Aféra kolem údajného uplácení fotbalistů Bohemians Praha ze strany olomouckého klubu se začíná přiostřovat. Podle telefonického rozhovoru olomouckého funkcionáře Jiřího Kubíčka a člena Výkonného výboru ČMFS Petra Voženílka jde oběma o život. "Jsou to mafiáni," řekl mimo jiné Voženílek Kubíčkovi. Informace přinesly deníky MF Dnes a Sport.

Může z toho být skandál, který přebije i nechvalně proslulou korupční aféru zpřed pěti let. Korupční aféra s údajným uplácením fotbalistů Bohemians Praha ze strany olomouckého klubu před vzájemným zápasem v posledním kole loňské sezony nabírá nový směr.

Rozhovor s bývalým koučem Střížkova

Urban: Zápas prodaný nebyl. Více čtětě ZDE.

Ne snad proto, že by majitel střížkovského klubu Karel Kapr předložil slibované nové důkazy, ale zásluhou telefonního rozhovoru mezi olomouckým bossem Jiřím Kubíčkem a členem Výkonného výboru ČMFS a blízkým spolupracovníkem předsedy svazu Ivana Haška Petrem Voženílkem.

TELEFONÁT MEZI KUBÍČKEM A VOŽENÍLKEM:

"Obermajer dal Bohemku k arbitráži a chce po nich 200 tisíc. Není to trochu divné? Slyšel jsem, že prodával dříve zápasy, ale také má velké dluhy..." začne kontroverzní část rozhovoru Voženílek. "Počkej, počkej, on prodával zápasy a nyní si tady spolu s Kaprem hraje na svatého?" skočí mu do řeči Kubíček. "Tak to je síla,..." dodá olomoucký funkcionář.

Zbytek pětiminutového rozhovoru, který získaly deníky MF Dnes a Sport, mezi oběma vysoce postavenými funkcionáři je podobných nařčení plný. Podle Voženílka stojí za Kaprem mafie, která tlačí na zadluženého a "prohnilého" Obermajera. "Chtějí to s ním řešit za pomoci Ukrajinců," říká mimo jiné Voženílek.

Olomoucký funkcionář Jiří Kubíček.

Jak se k těmto informacím Voženílek dostal? Sám na otázky obou deníků odpověděl, že si s Kubíčkem po telefonu jen "nevinně" zaspekuloval. Olomouckému bossovi ovšem tvrdil trochu něco jiného a to že bývalému hráči střížkovské Bohemky radil, jak vymoci z klubu 200 tisíc korun, které mu údajně Kapr dluží. Více ale Voženílek angažován být nechtěl, jelikož se sám bojí o život svůj a své rodiny.

Obermajer na fotbalovou arbitráž skutečně obrátil a po svém klubu chce výše zmíněný obnos za dlužné výplaty za listopad a prosinec loňského roku a za leden a únor toho letošního. Smlouvu s klubem, který jej vyhodil na konci roku 2009 má totiž podle vlastního vyjádření platnou až do 30. června 2010. Zajímavé je, že se na arbitráž obrátil ve stejné době, jako u notáře sepisoval výpověď ohledně převzetí úplatku od olomouckého brankáře Drobisze.

Olomoucký brankář Petr Drobisz (vlevo).

Kde je pravda? To půjde nejspíše jen velmi těžko zjistit. Podivná ale nejsou jen slova obou vlivných mužů českého fotbalu, ale také fakt, jak otevřeně spolu Voženílek a Kubíček po telefonu mluví. Zvláště poté, co sám Kubíček několikrát přiznal, že mu bylo vyhrožováno a také má podezření, že je mu odposloucháván telefon.

Každopádně se celá korupční kauza začíná dostávat do velmi nečekané roviny a následující dny a týdny budou pro všechny zúčastněné po všech stránkách velmi obtížné. Kdo nakonec odejde z boje jako vítěz a kdo jako poražený?

VYJÁDŘENÍ ČESKOMORAVSKÉHO SVAZU A OBERMAJERA

"Vedení ČMFS se důrazně distancuje od používání praktik tajných nahrávek soukromých telefonních hovorů, činěných bez vědomí a souhlasu telefonujících, a následného poskytování těchto odposlechů médiím. Tyto praktiky považuje za krajně neetické a zcela nepřípustné," uvedl v prohlášení mluvčí svazu Petr Svěcený.

"Nikdo mě do ničeho netlačil, nikdo mně nevyhrožoval v souvislosti s tím, abych na disciplinární komisi lživě vypovídal. Popírám, že bych byl loutkou v rukou pana Kapra," řekl Obermajer deníku Právo. "V Bohemce jsem nedostával moc šancí hrát, odešel jsem ze sportovních důvodů," tvrdil v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!