17. prosince 2014 17:46 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

FIFA nezveřejní zprávu o korupci při volbě Kataru, vyšetřovatel odstoupil

Člen etické komise FIFA Michael Garcia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen etické komise FIFA Michael Garcia. | foto: ČTK/AP

ŽENEVA Americký právník Michael Garcia odstoupil z čela vyšetřovací komise FIFA. Učinil tak na protest proti rozhodnutí světové fotbalové federace, že výsledky vyšetřování možné korupce při volbě pořadatelů mistrovství světa v letech 2018 (vyhrálo Rusko) a 2022 (vyhrál Katar) nebudou kompletně zveřejněny.

Garciova komise se podezřením z uplácení při volbách zabývala 18 měsíců a po skončení vyšetřování požadovala jeho kompletní zveřejnění.

Předseda etické komise Hans-Joachim Eckert to však zamítl a ve shrnující zprávě pouze uvedl, že k několika incidentům sice došlo, žádný prý ale nenarušil bezúhonnost volebního procesu.

Když Garcia neuspěl s odvoláním proti verdiktu, rozhodl se na protest rezignovat. Mezi důvody podle agentury AP uvedl mimo jiné ztrátu důvěry v Eckertovu nezávislost a nedostatek zodpovědnosti u vrcholných představitelů federace. Dále také prohlásil, že pochybuje o tom, zda se FIFA může po letech kritiky a skandálů změnit.

Podobně se vyjádřil i prezident UEFA Michel Platini, podle kterého je Garciova rezignace pro FIFA krokem zpět. „Komise měla federaci pomoci k větší transparentnosti. Tak jsme si to představovali, ale teď jen všechno víc zamotala,“ uvedl. „Jsem překvapen, ale práce komise bude nadále pokračovat a bude hlavním tématem výkonného výboru v nejbližších dnech,“ uvedl šéf FIFA Sepp Blatter.

ČTK, Lidovky.cz

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?