Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

FIFA podala trestní oznámení v souvislosti s volbou pořadatelů MS

Šéf FIFA Sepp Blatter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf FIFA Sepp Blatter | foto: Reuters

CURYCH/PRAHA Světová fotbalová federace FIFA podala trestní oznámení ke švýcarskému soudu v Bernu v souvislosti s přidělením pořadatelství mistrovství světa 2018 Rusku a 2022 Kataru.

Existuje podle ní podezření, že v některých případech docházelo k převádění majetků s propojením do Švýcarska. FIFA se obrátila na soud na popud předsedy etické komise Hanse-Joachima Eckerta.

„Předmětem trestního oznámení je možné pochybení jednotlivých osob v souvislosti s udělením pořadatelství pro šampionáty v letech 2018 a 2022. Podle zprávy vyšetřovací komise jsou důvody pro podezření, že v některých případech docházelo k mezinárodním převodům majetku s propojením do Švýcarska. Jde o podezření, které si zaslouží vyšetření orgány činnými v trestním řízení,“ stojí v prohlášení FIFA na jejím webu.

„Podal jsem trestní oznámení na doporučení pana Eckerta. Nemohu však komentovat detaily, nejsem právník. Každopádně to byla moje povinnost jako šéfa FIFA,“ prohlásil prezident FIFA Sepp Blatter.

K podání trestního oznámení došlo i přesto, že FIFA minulý týden na základě interního vyšetřování oznámila, že neodhalila dostatečné důvody pro znovuotevření volebního procesu a výběr nového pořadatele.

Dlouho očekávané shrnutí výsledků vyšetřování komise Michaela Garcii, která se podezřením z uplácení při volbách zabývala 18 měsíců, zveřejnil na 42 stránkách šéf etické komise FIFA Hans-Joachim Eckert. Konstatoval, že k několika incidentům sice došlo, nepoškodily ale bezúhonnost volebního procesu jako celku.

Obvinění z korupce a uzavírání volebních paktů, která se objevila okamžitě po zvolení Kataru pořadatelem MS 2022, se podle Eckerta nepodařilo prokázat. Porušování pravidel, které se zjistilo, je podle něho daleko od hranice, která by vyžadovala vyhlášení nových voleb.

Eckert zároveň vyzval Garciu, aby zahájil kroky potřebné k navrhovanému soudnímu stíhání jednotlivců z řad FIFA a organizačních výborů, kteří se provinili.

Pochybení se podle něho dopustili mimo jiné členové anglické kandidatury pro rok 2018, „náznaky problematického chování“ se prý objevily i u kandidatury Austrálie na rok 2022. Celkem jde o zástupce 11 národních federací včetně katarské, vždy prý ale šlo jen o prohřešky malého rozsahu.

ČTĚTE TAKÉ

Podle vyšetřujícího Garcii však shrnující zpráva etické komise obsahuje množství závažně neúplných a chybných interpretací faktů a závěrů, k nimž došla jeho vyšetřovací komise.

FIFA uvedla, že soudu dá k dispozici kompletní materiály od Garcii. FIFA si od toho slibuje, že švýcarské orgány budou mít oproti ní možnost provádět šetření za použití trestních donucovacích opatření.

Právo uspořádat mistrovství světa 2018 získalo v roce 2010 překvapivě Rusko před Anglií a společnými projekty Nizozemska s Belgií a Španělska s Portugalskem. Turnaj pro rok 2022 přidělila FIFA Kataru, který dostal rovněž překvapivě přednost před kandidaturami USA, Koreje, Japonska a Austrálie.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Rodinný dům
Rodinný dům

Karoliny Světlé, Staré Město, okres Uherské Hradiště
4 550 000 Kč