Čtvrtek 30. března 2023, svátek má Arnošt
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Člen fotbalové vlády: O rozhodčí pečuje Berbr, Damková by měla skončit

Sport

  12:31
PRAHA - Dagmar Damková nestačí na svou funkci, jako šéfka rozhodčích by měla skončit. S tímto názorem přišel Vlastimír Hrubčík, člen výkonného výboru Fotbalové asociace ČR. „Vyzvu ji k odstoupení. Pokud to neudělá, tak chci na zasedání výkonného výboru vyvolat hlasování,“ potvrdil redakci Hrubčík.

Dagmar Damková ještě jako rozhodčí. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Tvrdí, že měl od fotbalového šéfa Miroslava Pelty i Damkové příslib, že proberou situaci ohledně listiny rozhodčích dřív, než bude vypracovaná finální verze. Ta už existuje, ale žádné konzultace neproběhly. Aspoň s moravskými členy ne. Právě Moravu Hrubčík zastupuje. Nelíbí se mu, že se v lize snižuje počet moravských rozhodčích (listiny nejsou veřejné).

"Paní Damková moravské rozhodčí ignoruje. I když nejsou horší, postupně je nahrazuje českými," říká Hrubčík, který zároveň šéfuje Zlínskému fotbalovému svazu. "V tomhle směru mě trochu zklamal předseda Pelta. V červnu mi podal ruku, že se to bude řešit. Od té doby se nic nedělo, přišla jen konečná listina rozhodčích. Zastupuji Moravu a měl bych mít možnost podobné věci připomínkovat. Členům z Moravy by to nemělo být jedno. A jedno jim to není. Poslouchám hlasy, na co tam sedíme, když si námi Pelta dělá, co chce. Svým způsobem těm hlasům někdy musím dát za pravdu."

Příliš mnoho funkcí

S apelem na konec Damkové nepřišel Hrubčík jen na základě událostí kolem listiny rozhodčích pro novou sezonu. Podle něj Damková na svou funkci nestačí, protože jí nevěnuje dostatek času. Kromě komise rozhodčích totiž předsedá i ženskému fotbalu, je šéfkou Řídící komise pro Čechy, která má pod sebou třetí ligu a divize, zároveň se angažuje v komisi rozhodčích UEFA.

Takhle se před třemi lety Dagmar Damková loučila s kariérou rozhodčí.

"Nejsem přesvědčený, že to zvládá. Zrálo to ve mně delší dobu. Komisi rozhodčích dlouhodobě považuji za nejslabší článek českého fotbalu," netají. "Výkony některých rozhodčích-zázraků neměly ligovou úroveň. Přesto tihle lidé zůstali na listině," vadí Hrubčíkovi.

Za vším vidí partnerství Damkové s vlivným místopředsedou asociace Romanem Berbrem. O bývalém rozhodčím kolují legendy, říká se o něm, že sudí řídí právě on. Ač to Berbr i Damková vytrvale odmítají, málokdo tomu věří. Hrubčík, který už dřív kritizoval Berbrovo působení ve fotbale, zcela jistě ne.

„Berbr věnuje rozhodčím nadstardatní péči“

"Jsem přesvědčený o tom, že tady hraje roli provázanost mezi paní Damkovou a panem Berbrem. I když to nemůžu dokázat, myslím si, že je větší, než by měla být," povídá Hrubčík. "Pan místopředseda Berbr se o rozhodčí stará nad rámec svých povinností, když to řeknu diplomaticky."

To jsou od Hrubčíka, jednoho ze 13 členů fotbalové vlády, silná slova. Se svým záměrem už seznámil kolegy z fotbalového vedení - obeslal je mailem. Nedávné zasedání výkonného výboru, na kterém chtěl tuto otázku otevřít, bylo zrušeno. "O tom si taky myslím své," řekl. Další šanci bude mít až 10. září.

„Nevím, jestli uspěju. Ale necouvnu“

"Členové výkonného výboru byli o záměru pana Hrubčíka informovaní, ale zabývat se touto věcí budou až ve chvíli, kdy vystoupí oficiálně a předloží nějaké argumenty," reagoval mluvčí Fotbalové asociace Ondřej Lípa. Damková se k Hrubčíkovým výtkám nevyjádřila. Za měsíc a půl by každopádně měla čelit tlaku na odvolání.

"Necouvnu. Nemám rád, když ze mě někdo dělá blbce," říká Hrubčík. "Co vím, tak několik členů výkonného výboru není s rozhodčími spokojeno, je to diskutované téma. Otázka je pouze najít odvahu. Říct, že je to špatně a postavit se proti tomu."

O případné podpoře pro odvolání Damkové mluvit nechce. "Nemůžu vědět, jestli uspěju, ale pro vnitřní pocit to musím zkusit. Možná se to obrátí proti mně, ale nepotřebuju někomu pochlebovat. Nedělám fotbal proto, abych dostal vipku na zápasy reprezentace," přesvědčuje Hrubčík. "Nikdo s námi ohledně rozhodčích nekomunikuje. A to se mi nelíbí."

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat