Pátek 18. září 2020svátek má Kryštof 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Jak se sudí obrňují proti tlaku? Říkají si, že jsou v oboru nejlepší

Rozhodčí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozhodčí - ilustrační foto | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Jsem nejlepší a ostatní sudí jsou proti mně hrozní žabaři. Přesně takové myšlenky prý pomáhají fotbalovým rozhodčím vyrovnat se s obrovským tlakem během zápasů. Dokazuje to nová studie Britské psychologické společnosti BPS (British Psychological Society).

Vědci z britské univerzity v Northumbrii studovali, co se honí v hlavách jedenácti arbitrů z prestižní nejvyšší anglické ligy Premier League a 183 rozhodčí z nižších soutěží. A všichni sudí se do jisté míry vnitřně přesvědčují, že během utkání odvádí lepší práci než jejich kolegové. "Stejně jako fotbalisté i rozhodčí potřebují velké sebevědomí. Proto věří, že jsou schopní a úspěšní. Nepřipouští si, že by jiný rozhodčí mohl být lepší než oni. Přitom není logicky možné, aby byl každý sudí bezchybný," vypráví vedoucí doktorka projektu Melissa Andersonová.

Během výzkumu absolvoval její tým upřímné rozhovory s rozhodčími a žádal je, aby se objektivně porovnali se svými kolegy. Sudí museli také prozradit, co je na rozhodování zápasů baví a kde naopak vidí největší negativa. Jak se na utkání připravujete? Jak reagujete ve vypjatých situacích? Cítíte se při pískání sebevědomě, sklíčeně nebo znepokojeně? Přesně na takové otázky odpovídali vybraní muži s píšťalkou.

"Každý rozhodčí se ocitá pod velkým tlakem. Hráči, fanoušci i trenéři jim neustále vyčítají špatná rozhodnutí, výkony a někdy i nedostatečnou fyzickou připravenost. Proto se každý sudí obrní zvláštním typem sebedůvěry," tvrdí Andersonová. A čím starší je arbitr, tím víc si věří. "Starší a zkušenější sudí si věří daleko nejvíc. Rozhodčí se totiž musí naučit s kritikou vyrovnat, jinak u fotbalu dlouho nevydrží," vysvětluje Andersonová.

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Rozhodčí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Rozhodčí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Rozhodčí - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!
Vybíráte právě jméno pro své miminko? Pomůžeme vám!

Výběr jména pro miminko patří mezi ty nejkrásnější povinnosti nastávajících rodičů. Možností je ale tolik, že není snadné vybrat jedno jediné.