Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Jako by bouchl granát a ledvina byla napadrť, vzpomíná Beneš. Podle kapitána Sigmy je Slavia v lize někde jinde

Vít Beneš na soustředění v Maltě. foto: Tipsport

ST. PAUL’S BAY(od našeho zpravodaje) - S profesionálním fotbalem začínal na Kladně, pak sedm let patřil k oporám Jablonce, až se na rok a půl vytratil z Česka do Maďarska. Od ledna 2019 je Vít Beneš zpátky a působí v dresu Olomouce, která díky slibnému podzimu sahá po pohárech.
  5:00

„Jsme na čtvrté pozici, takže je případné působení v evropských pohárech stále otevřené. Víme, že soupeři pod námi na nás dotírají, takže vstup do ligy bude hodně důležitý, abychom prvnímu náporu odolali. Rozhodně je ale v našich silách to na konci úspěšně zvládnout,“ říká pro LN dvaatřicetiletý stoper Sigmy, který během soustředění na Maltě zastává při zranění Romana Hubníka roli kapitána.

Lidovky.cz: Jak prozatím hodnotíte soustředění?
Musím říct, že máme velmi dobré podmínky na hotelu, takže jsme spokojeni. Počasí hodnotím skvěle, dneska bylo oproti včerejšku i dost teplo, ke konci večerních tréninků už ale trochu pofukuje. Celkově zatím ale jenom pozitivní ohlasy.

Lidovky.cz: Omezují vás nějakým způsobem covidová opatření?
Já si myslím, že svým způsobem je to dosti podobné jako u nás v Česku, co se týče náležitostí okolo tréninků a opatřeních s tím spojených.

Vít Beneš na soustředění v Maltě.
Zleva hráči Olomouce Václav Jemelka a Vít Beneš, vpravo Jakub Mareš z Teplic.

Lidovky.cz: Jak přistupujete k přátelským utkáním?
Mělo by být přirozeně nastavené, že chcete vyhrát každý zápas, samozřejmě jsou tam nějaké věci, které se nacvičují a potřebují se vyzkoušet. S Trnavou jsou ale ta utkání vždycky vyhecovaná a hrají se nadoraz. Celkově ale tento rok je hodně málo času na přípravu, takže se musíme od začátku učit hrát na vítězství.

Lidovky.cz: Zaregistroval jste před či během utkání fakt, že Trnava měla v kádru drtivou část fotbalistů pod dvacet let?
Trnava hodně obměnila kádr, jejich mladší hráči byli nepříjemní na míči, běhaví a agresivní. Podle mě tuto cestou s nadějnými hráči mají nastavenou dobře.

Lidovky.cz: V létě 2017 jste přestoupil do Maďarska. Nejprve jste hrál ve Vasasi Budapešť a potom za Haladás. Jaké to bylo působení a co tamní podmínky?
Bral jsem to pozitivně. Byla to nová výzva, poznal jsem novou kulturu, chování lidí a strávil rok v Budapešti. Vzpomínám na to v hezkém. Zázemí bylo na vyšší úrovni než v Česku, celkově fotbalově to ale bylo horší. Nicméně do maďarského fotbalu přišlo hodně peněz, každý prvoligový tým měl buď úplně nový stadion, nebo se čerstvě budoval. Hodně se tam podporuje mládež a celkově koncepce zabudovávat nadějné talenty do mužstev, fotbal se tam postupně zvedá. Je to vidět i na českých hráčích, kteří v poslední době začali do Maďarska přestupovat.

Lidovky.cz: Ve Vasasi jste působil s Janem Šimůnkem, byla to výhoda, mít českého parťáka?
Určitě bylo příjemné si popovídat ve vlastní řeči, v kabině jsme se ale snažili mluvit co nejvíce se všemi, abychom zapadli. Měli jsme německého trenéra, takže komunikace v kabině probíhala především v angličtině, maďarsky jsem se ale nějaké základy naučil. Že by to však bylo na nějaké povídání o životě, to určitě ne.

Lidovky.cz: Před působením v Maďarsku jste musel čekat na výjimku od tamního svazu, který nedovoloval start hráčům s jednou ledvinou. Pociťujete někdy limitace spojené s tímto problémem?
Upřímně si myslím, že mě nijak extra nelimituje. Už je to sedmnáct let, co bez jedné ledviny žiju. Mám určitou zátěž, která je větší než pro normálního člověka, a myslím, že to tělo snáší hůř než se dvěma ledvinami. Momentálně mě to ale neomezuje a doufám, že tomu v budoucnosti bude podobně.

Lidovky.cz: Jak jste o ledvinu přišel?
V patnácti při zápase v Děčíně, kde jsem nastupoval za Ústí nad Labem, odkud pocházím. Hráli jsme tam přátelák a protihráč mě zezadu nastrčil do brankáře, který mě kolenem kopl do ledviny a ta následně praskla. Ostatní mi to popisovali, jako kdyby tam bouchl granát, ta ledvina už nešla zachránit, byla napadrť.

Lidovky.cz: Mezi mladšími fanoušky jste velmi populární díky streamování konzolové hry FIFA. Jak jste přišel k myšlence začít přenášet vaše hraní?
To už je hodně let. Tehdy jsem se zranil v Jablonci a věděl jsem, že budu půl roku mimo. Měl jsem kamaráda, který se v prostředí streamování počítačových a konzolových her pohybuje. Tehdy těch lidí bylo málo, ale myslím si, že jsem i trochu přispěl k rozšíření streamování a v současnosti to dělá opravdu hodně lidí.

Lidovky.cz: Jako první vás po zimní přestávce čeká utkání na Slavii. Co očekáváte od tohoto zápasu?
Není to ideální soupeř pro start, velice těžký, momentálně je v české lize oproti ostatním týmům někde jinde, ale rozhodně budeme chtít uspět. Z posledního vzájemného zápasu, který se hrál v Olomouci (0:0), ale víme, že se s nimi dá hrát. Když tam necháme všechno a budeme mít i trochu štěstí, můžeme myslet i na nějaký úspěch.

Lidovky.cz: A vaše ambice do jarní části, je to účast v pohárech?
Stále jsme na čtvrté pozici, takže je případné působení v evropských pohárech stále otevřené. Víme, že soupeři pod námi na nás dotírají, takže bude hodně důležitý vstup do ligy, abychom tomu prvnímu náporu odolali. Rozhodně je ale v našich silách to na konci úspěšně zvládnout.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat