21. listopadu 2008 13:31 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Je Brückner na odpis?

Unavený výraz Karla Brücknera vypovídá o všem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unavený výraz Karla Brücknera vypovídá o všem. | foto: ČTK

VÍDEŇ V červnu skončil u české reprezentace po porážce s Tureckem. Ve středu nestačili rakouští fotbalisté pod vedením Karla Brücknera na stejného soupeře. Uzavře se tím symbolicky další angažmá českého kouče?

Již několikáté zklamání z výkonu rakouského mužstva ve Vídni žádnou přehnanou bouřku nevyvolalo. Proč taky? Na závěr roku, během kterého dokázala Rakousko vyhrát pouze dva ze třinácti zápasů, se nic víc ani nečekalo. Porážka 2:4 s bronzovými medailisty z Eura toho zřejmě na dalších vyhlídkách ohledně Brücknerova setrvání u týmu nezmění.

Spekulace o svém odchodu hodnotil český trenér v klidu. „To patří k profesi. Zažíváme to skoro všichni, snad jen Alex Ferguson v Manchesteru United ne,“ zmínil nejdéle sloužícího klubového trenéra v Evropě. „Jediný rozdíl vidím v tom, že se o mně už nespekuluje jen v Česku nebo jen v Rakousku, ale v obou zemích,“ citovala ČTK další bonmot olomouckého stratéga.

Brücknerova budoucnost se bude odvíjet od toho, kdo nastoupí do čela Rakouského fotbalového svazu místo Friedricha Sticklera, který se v létě zasadil o Brücknerův příchod, ale minulý měsíc rezignoval. Kdyby záleželo na mínění hráčů, na lavičce by k žádné personální obměně nedošlo. „Trenér si kritiku nezaslouží, protože na hřišti stojíme my, a ne on,“ vysvětloval záložník Marko Arnautovic.

Skvělý začátek Brücknerova působení, který vyvrcholil senzační výhrou nad Francií, možná předznamenal pozdější neúspěchy. Nároky fanoušků vzrostly. A jak se ukázalo nejen naposledy proti Turecku, nejspíš příliš neodpovídaly realitě. „Hráči vypadali jako skupina učňů, na které byly kladeny příliš velké nároky,“ konstatoval v podobném duchu list Die Presse.

Jestli příští rok přinese Rakousku větší radost, není jisté. Stejně jako jestli u toho bude Brückner.

Najdete na Lidovky.cz