17. října 2019 5:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

‚Je to útok na lidská práva.‘ Guardiola i hráči Barcelony stojí za odsouzenými politiky

Davy lidí protestují za osamocení Katalánska. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Davy lidí protestují za osamocení Katalánska. | foto: Reuters

PRAHA Pořádně horko je nyní na fotbalové scéně na starém kontinentu. A to především kvůli politické situaci ve Španělsku a Turecku. Co na tom, že fotbal by měl být především sport, jak neustále opakuje Evropská fotbalová unie UEFA.

Jaký to paradox. Zatímco Španělé bojovali o body v evropské kvalifikaci ve švédské Solně (1:1), v katalánské metropoli – Barceloně – se válčilo, a to doslova a do písmene, v ulicích.

Důvod? Ve městě (a nejen zde) se protestuje kvůli pondělnímu rozsudku španělského nejvyššího soudu nad katalánskými politiky, z nichž devět dostalo tresty vězení od devíti do 13 let za uspořádání nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Že soud sídlí v Madridu, není třeba dodávat. V tehdejším referendu hlasovalo pro samostatnost 91 procent voličů.

Stejně jako tehdy, i nyní ale má celá situace za následek protesty, násilí a neklid. A bohužel už i jeden zhacený život, když na letišti zkolaboval dvaašedesátiletý turista z Francie. Během převozu do nemocnice zemřel.

Včera se začala celá vyhrocená situace dotýkat také sportu. Už 26. října se mají v rámci nejvyšší španělské soutěže utkat FC Barcelona a Real Madrid.

A vedení La Ligy požádalo národní fotbalovou federaci RFEF o přeložení zápasu do španělské metropole. S tím nesouhlasí ani jeden z klubů. Real je ochotný najít jiný termín, ale trvá na tom, že první vzájemný duel v sezoně se musí odehrát v Katalánsku.

Ozbrojené síly jsou v Barceloně v pozoru.
I na dálnici poblíž Girony se protestuje.

Jasno by mělo být nejpozději příští úterý, kdy má rozhodnout tříčlenný panel stanovený RFEF. V něm je zástupce La Ligy, RFEF a nezávislý vybraný klub.

Rozhodnutí tohoto panelu se pak musí oba kluby podvolit.

Barca vyzývá k diskusi

Zatímco zástupci Realu situaci v Katalánsku nekomentovali, u rivala to bylo pochopitelně jiné.

„FC Barcelona, historicky jeden z předních představitelů Katalánska, v rámci svobody projevu vydává k dnešnímu rozsudku soudu toto: Stejně jako nepomohla konflikt vyřešit vazba, nepomůže tomu ani dnešní trest. Řešením sporu v Katalánsku je výhradně politický dialog. Proto klub nyní víc než dřív žádá politické vůdce, aby zasedli a jednali o propuštění odsouzených občanských a politických vůdců,“ zní v prohlášení klubu.

To následně s heslem „Více než klub“, které k Barce patří, sdíleli mnozí její hráči v čele s Gerardem Piquem. Za „útok na lidská práva“ označil verdikt soudu Pepe Guardiola, bývalý kouč Barcelony, momentálně sedící na lavičce anglického Manchesteru City. Jeho názor sdílí také bývalý kapitán Xavi, nyní kouč lídra katarské ligy al-Sadd.

Oficiální komuniké vydal také umírněnější a prošpanělský klub Espanyol: „Klub je ryze sportovní subjekt a jako takový nezastupuje pocity osobní, individuální ani svých partnerů. Respektujeme rozhodnutí soudu a litujeme utrpení, které může být způsobeno jednotlivcům a jejich rodinám. Vyzýváme všechny k politickému a demokratickému řešení této situace.“

Zda bude výzva obou celků vyslyšena, ukážou až následující dny, nejspíše týdny. Pro Barcelonu je situace o to citlivější, že když před dvěma lety v době zmíněného referenda sama chtěla přeložit domácí duel s Las Palmas, vedení La Ligy tuto žádost smetlo ze stolu.

Turci mají problémy

Zatímco situace v Katalánsku se zatím dotýká „pouze“ klubového fotbalu, salutování tureckých fotbalistů v obou posledních zápasech kvalifikace o Euro 2020, kterým tak jasně deklarovali svoji podporu vojenské invazi do severní Sýrie, má už nyní celosvětový dopad.

Turecku, které je hodně blízko postupu na šampionát, hrozí tvrdé tresty. UEFA má ve svém arzenálu i případné vyloučení z mezinárodních soutěží.

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Fotbalové soutěže

Premier League - 13. kolo

23.11. Arsenal 16:00 Southampton
23.11. Aston Villa 16:00 Newcastle
23.11. Bournemouth 16:00 Wolwes
23.11. Brighton 16:00 Leicester
23.11. Crystal Palace 16:00 Liverpool
23.11. Everton 16:00 Norwich
23.11. Man City 16:00 Chelsea
23.11. Sheffield United 16:00 Man United
23.11. Watford 16:00 Burnley
23.11. West Ham 16:00 Tottenham

Premier League - 12. kolo

8.11. Norwich 0 : 2 Watford
9.11. Chelsea 2 : 0 Crystal Palace
9.11. Burnley 3 : 0 West Ham
9.11. Newcastle 2 : 1 Bournemouth
9.11. Southampton 1 : 2 Everton
9.11. Tottenham 1 : 1 Sheffield United
9.11. Leicester 2 : 0 Arsenal
10.11. Man United 3 : 1 Brighton
10.11. Wolwes 2 : 1 Aston Villa
10.11. Liverpool 3 : 1 Man City

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Liverpool FC 12 11 1 0 28:10 34
2. Leicester City FC 12 8 2 2 29:8 26
3. Chelsea FC 12 8 2 2 27:17 26
4. Manchester City FC 12 8 1 3 35:13 25
5. Sheffield United FC 12 4 5 3 13:9 17
6. Arsenal FC 12 4 5 3 16:17 17
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.