17. října 2019 11:30 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Měl by jim být zakázán vstup na stadiony, reaguje na zatčené hajlující fanoušky legenda Bulharů Stoičkov

Bulharští fanoušci během zápasu s Anglií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bulharští fanoušci během zápasu s Anglií. | foto: Reuters

Sofie Bulharská policie identifikovala patnáct fanoušků, o kterých se domnívá, že jsou odpovědní za rasistické pokřiky v kvalifikačním zápase o mistrovství Evropy skupiny A proti Anglii (0:6), šest příznivců bylo zatčeno. „Takové chování nehodláme tolerovat,“ uvedl zástupce bulharského ministerstva vnitra Georgi Hadzhiev.

Anglické vítězství 6:0 v kvalifikaci o Euro 2020 v Sofii bylo dvakrát zastaveno v prvním poločase, důvodem bylo rasistické skandování domácích příznivců.

„Takové chování nehodláme tolerovat,“ uvedl zástupce bulharského ministerstva vnitra Georgi Hadzhiev. V úterý navíc v důsledku zápasu s reprezentací Albionu rezignoval šéf bulharského fotbalu Borislav Mikhailov.

Svůj názor na radikální fanoušky vyjádřila i bulharská fotbalová legenda Hristo Stoichkov. „Todle nejsou skuteční fanoušci, měl by jim být zakázán vstup na další kvalifikační utkání, to by byl pro ně největší trest,“ myslí si vítěz Poháru vítězů poháru z roku 1997 se španělskou Barcelonou.

Mezitím anglická fotbalová asociace a UEFA odsoudily akce bulharských ultras. Aleksander Ceferin, prezident UEFA, vyzval „fotbalovou rodinu “, aby „vedly válku proti rasistům.“

Podle Evropského antidiskriminačního orgánu (EAO) během utkání se přibližně dvacet členů security připojilo k bulharským ultras, kteří měli trika s ultrapravicovými nápisy.

Evropský antidiskriminační orgán měl v davu pozorovatele a svá zjištění zahrnul do zprávy, kterou předal UEFA. „Je to běžná praxe ve východní Evropě. Fanoušci používají své členy, kteří se stávají součástí security. Ti pak mezi sebou dobře vychází, protože se znají mezi sebou,“ vysvětluje výkonná ředitelka EAO Piara Powar.

„V některých zemích existuje problém s tím, že policejní složky nejsou kompetentní vykonávat svoje zaměstnání. UEFU jsme vyzývali, aby výsledky Bulharska v závěru kvalifikace kontumovala,“ přiznala radikální řešení.

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Prof. Vladimír Tesař, zakladatel a přednosta Kliniky nefrologie 1. Lékařské... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.