Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jeden z našich týmů postoupí, věří expert Zelenka. Nechápe, jak mohla Sparta vypadnout

Sport

  10:00aktualizováno  11:00
PRAHA - Nejen fanoušci českých fotbalových týmů věří, že se tuzemské týmy dokáží prosadit v konkurenci evropských celků i na jaře. I expert České televize Luděk Zelenka je stejného názoru. Navíc v rozhovoru pro Lidovky.cz rozebral představení všech domácích týmů, tedy Plzně, Slavie, Jablonce, Olomouce i Sparty.

Týmová oslava Viktoriánů po postupu do jarní části Evropské ligy. foto:  Michal Šula, MAFRA

Jaký dojem na vás zanechaly české týmy v evropských pohárech?
Spíš dobrý, protože už dlouho (pět let – pozn. redakce) tady nebylo, že by dva české týmy postoupily do jarní fáze, a navíc to bylo zasloužené, nebyla to žádná náhoda. I ten jeden klub, který ze základní skupiny nepostoupil, zanechal v Evropské lize slušnou stopu, navíc to byl nováček. Samozřejmě je potřeba vnímat, že další dva naši účastníci se do dalších fází pohárů nedostali, což je pod váhou ostatních výsledků zapomínáno.

Zklamání fotbalistů Sparty.

Překvapilo vás, že Sparta vypadla už ve druhém předkole?
Asi mě nepřekvapilo to, že vypadla takhle brzo, ale s kým. Podle mě to byl soupeř, přes kterého by přešla polovina české ligy, ale Sparta ho chytla v době, kdy byla v dezolátním stavu, a možná se kvůli tomu už z toho stavu nevyhrabala. Samozřejmě by se dalo přijmout, pokud by to byl nějaký těžký soupeř, ale přes Suboticu měla při vší úctě přejít.
Až do závěrečného předkola se prokousala Sigma Olomouc. Co jste říkal jejím výkonům?
Myslím si, že v pohárech navázali na loňskou sezonu, kdy byli její fotbalisté štikou ligy, hráli skvěle, a v předkolech si udrželi svou tvář. Chybělo trochu štěstí, aby nepustili Sevillu do skupin Evropské ligy. Ale tenhle španělský tým je tak zkušený, že každý pochopí, že přes něj nepostoupili. Bohužel u Sigmy speciálně je vidět, že působení v evropských pohárech ovlivnilo její ligovou sezonu do té míry, že se z toho vzpamatovávají doteď.

David Houska z Olomouce lituje zmařené šance v zápase se Sevillou.

Vždycky to souvisí se šíří kádru. Ten ale nemá široký ani Jablonec, nicméně ta kvalita je trochu jinde. Jak se vám jevil Jablonec v Evropské lize?
Kdyby nebyl Jablonec úplným nováčkem v soutěži, nebo měl více zkušených hráčů typu Tomáše Hübschmana, tak by postoupil, nebo by alespoň velmi znepříjemnil postup Rennes s Kyjevem. Mají výborného trenéra, skvělé vedení, všechno si tam sedlo, v Evropské lize hráli skvěle, ale zaplatili nováčkovskou daň ve výsledkové rovině, a přestože výkony byly dobré, tak je výsledky dohnaly, a v konečném účtování to nedopadlo. Za sebe ale musím říct, že to od nich bylo skvělé vystoupení.

Fotbalisté Jablonce se radují ze vstřelené branky.

Samostatnou kapitolou jsou určitě Slavie i Plzeň. Oba budou hrát na jaře Evropskou ligu. Mají něco společného?
Jejich srovnání je velmi těžké, protože Plzeň hrála tu nejvyšší a nejtěžší soutěž, takže tam měla soupeře, které - při vší úctě, co měla ve skupině Slavie - sešívaní nepotkali. Asi takhle: Slavie neměla žádné výpadky, tedy kromě Bordeaux, kde, pokud by Škoda svou šanci proměnil, tak i s nimi mohli uhrát dobrý výsledek. Jinak všechny zápasy zvládli. (Slavia prohrála v Bordeaux 0:2, pak ještě padla v Petrohradu 0:1 - pozn. redakce)

Fotbalisté Plzně se radují z vítězného gólu.
Roman Procházka.

Plzeň jak doma s Realem i na AS Řím vybouchla, a vypadala, jako by ty zápasy odevzdala. Působila jako outsider skupiny, po čtyřech kolech měla jediný bod.

Vypadlo to s nimi špatně, ale Vrbův výběr věří ve svou sílu, ukázal morální sílu změnit nepříznivé okolnosti. Nestalo se to poprvé, a nakonec je z toho nejlepší úspěch Plzně v Lize mistrů, získali nejvíce bodů, a logicky vydělali i nejvíce peněz. I když to podle mě nebyla taková lehkost, která zdobila Plzeň v minulosti.

Na Slavii je vidět hladovost po úspěchu, i v Evropské lize dokazovala, že má naprosto konkurenceschopný kádr, skoro ve všech zápasech byla lepší. Ale znovu říkám, je to jen Evropská liga, a srovnávat to s Ligou mistrů je hrozně těžké. Byť třeba Kodaň i Petrohrad v Lize mistrů nastupovaly, tak s tím, co měla ve skupině Plzeň, se rovnat nemohou. Ale Slavia s Plzní jsou si podobní v tom, že věří svému stylu, tomu, co chtějí hrát, a zvládnou svou hru praktikovat i proti soupeřům, s nimiž se běžně nepotkávají.

Bývalý útočník a dnes expert ČT Luděk Zelenka (vpravo).

Vyrovnala se podle vás Plzeň s tím, že jí chyběl Michael Krmenčík?
Tak podle výsledků zjevně ano. Řekl bych, že trochu změnili styl, a že jim to asi i trochu pomohlo. Určitě se museli semknout, začali to na sebe brát jiní, a dobře se do sestavy zapracoval Chorý, který je platný v zápasech s velkými týmy, kdy nemáte moc často míč, a pokud jej máte, tak jej musíte občas nakopávat dopředu. Do tohohle systému se Chorý hodí. Takže to paradoxně mohlo pomoci. Všichni nespoléhali na to, že: „Vepředu je Krmenčík, nakopneme míč na něj a on nějak dá gól,“ ale ostatní hráči na sebe brali zodpovědnost.
Věříte českým týmům v jarní fázi?
Rozhodně. Já jsem procházel týmy, které můžeme dostat. Samozřejmě je to dvousečné, pokud nepostoupit, tak nepřejít přes silný tým, například Chelsea, Arsenal, Inter Milán. Ale samozřejmě jsou všechny týmy těžké, buď jsou to vítězové skupin, nebo spadnuvší z Ligy mistrů. Je to velká kvalita, a přitom to kolikrát ani není tým s takovým jménem.

Slavia se během prvního poločasu trefila do sítě Zenitu hned dvakrát.

Já bych si přál, aby aspoň jeden z našich týmů postoupil dál. Tam bych si dovedl představit, že by naše kluby mohly mít na Frankfurt či Salcburk, které jsou relativně známé, ale ještě se s nimi mohou Plzeň či Slavia rovnat. Chelsea, Arsenal nebo Inter by byly těžké oříšky.
Když se zamyslíte nad všemi pěti českými týmy, viděl jste nějaké hráče, kteří by mohli jít do některého ze zahraničních klubů?
Asi to nebude nic překvapivého, protože řeknu jména, která se během podzimu skloňovala, v týmech jsou výrazní. Ve Slavii Tomáš Souček, klíčový hráč, je prostě všude, má určitě potenciál hrát ve velkoklubu. Potom z Plzně Patrik Hrošovský, který mi přijde hodně podobný Daridovi, má zvyk na sebe brát zodpovědnost, udrží to psychicky, a v zápasech je pro Plzeň hrozně moc důležitý. A potom jablonecký Michal Trávník, je to pan fotbalista, a prokazuje to nejen v lize, ale v zápasech s Kyjevem nebo s Rennes. Takže tyhle tři bych vyzvednul.

Autor:

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...