Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

‚Jejich dresy jsou v rozporu s principy UEFA.‘ Rusové poslali stížnost na ukrajinské trikoty s Krymem

Fotbalisté Ukrajiny představili své dresy pro EURO. foto: twitter.com

Moskva - Představitelé Ruského fotbalového svazu zaslali unii evropských asociací oficiální stížnost na podobu dresů svých ukrajinských soupeřů na mistrovství Evropy. Žlutomodrá trika zahrnují vedle armádního hesla „Sláva Ukrajině, hrdinům sláva!“ také obrys země, na níž je i Ruskem anektovaný Krym. Rusové si stěžují, že je to v rozporu se základními principy UEFA.
  12:17

„Fotbal je sport, který by měl zůstat vždy mimo politiku. Pokud UEFA tento dres povolí, vytvoří tím podle nás do budoucna precedens,“ uvedl ruský svaz v dopise s tím, že obrys mapy Ukrajiny neodpovídá skutečným hranicím země. Vedle Krymu jsou totiž viditelné i části země na východě, které již nejsou pod kontrolou Ukrajiny.

Ukrajinci chtějí odehrát Euro v dresech s Krymem, vadí i kontroverzní hesla. Museli být pod vlivem drog, zuří Rusové

Ruský poslanec Dmitrij Sviščev podle agentury RIA Novosti nazval již dříve dres „politickou provokací“. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová poznamenala, že armádní pozdrav odráží slogany nacistického Německa. Design zároveň označila za nepřátelský.

UEFA nicméně podle BBC dres schválila, podle ní „je v souladu s platnými předpisy o vybavení.“ Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ho označil za jiný než všechny ostatní. „Dokáže šokovat. Je na něm spousta důležitých symbolů, které tvoří náš lid,“ uvedl na instagramu.

Ukrajinský tým trenéra Andreje Ševčenka vstoupí do turnaje v neděli zápasem s Nizozemskem. Rusko zahájí Euro o den dříve proti Belgii.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat