Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ukrajinci nesmí mít na dresech slogan ‚Sláva hrdinům‘, rozhodla UEFA. Podle ní je jasně politický

Sport

  12:30
Nyon (Švýcarsko) - Evropská fotbalová unie UEFA po protestu Ruska nařídila Ukrajině upravit design dresů pro mistrovství Evropy. Nesmí se na něm objevit slogan „Sláva hrdinům“, který je podle UEFA jasně politický.

‚Jejich dresy jsou v rozporu s principy UEFA.‘ Rusové poslali stížnost na ukrajinské trikoty s Krymem

Unie na druhou stranu odmítla stížnost Ruska proti obrysům mapy Ukrajiny na dresu, na níž je zahrnut i Moskvou anektovaný Krym a východní oblasti země kontrolované proruskými separatisty. UEFA také povolila na dresu ponechat slogan „Sláva Ukrajině“, který je sám o sobě apolitický a unie ho pro využití na dresech schválila už v roce 2018.

UEFA nicméně uvedla, že problém vzniká v kombinaci obou sloganů. Formulace „Sláva Ukrajině! Sláva hrdinům!“ se stala jedním z hlavních hesel demonstrací na kyjevském Majdanu v roce 2014 namířených proti tehdejšímu prezidentovi podporovanému Kremlem Viktoru Janukovyčovi.

Ukrajinští hráči Roman Yaremchuk (vlevo), Andriy Yarmolenko, and Ruslan...
Na dresech ukrajinského národního týmu je vyobrazen obrys Ukrajiny s...

Moskva si také tyto slogany spojuje s nacionalistickými skupinami, které během druhé světové války bojovaly proti Sovětskému svazu, což napsala Ruská fotbalová federace v úterý v protestním dopise UEFA. „Specifická kombinace těchto dvou sloganů je zjevně politické povahy s historickým a militaristickým významem,“ uvedla ve čtvrtek UEFA.

Ukrajinský tým trenéra Andreje Ševčenka vstoupí do turnaje v neděli zápasem s Nizozemskem. Rusko zahájí Euro o den dříve proti Belgii.

Autor: