Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Sport

UEFA zrušila pravidlo o vstřelených gólech ze hřiště soupeře, je prý již zastaralé

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Reuters

Nyon (Švýcarsko) - Unie evropských fotbalových asociací zrušila pravidlo o gólech vstřelených na hřišti soupeře, které ve vyřazovací části pohárů rozhodovalo o postupu při nerozhodném skóre. UEFA to oznámila po zasedání výkonného výboru.
  16:04

Pravidlo bylo zavedeno v sezoně 1965/1966 a podle předsedy UEFA Aleksandera Čeferina je zastaralé. „Už neplní původní smysl, protože domácí týmy zejména v prvních zápasech kvůli němu hrají opatrně, aby nedaly soupeři před odvetou výhodu,“ uvedl na webu unie.

UEFA sklidila po zákazu duhového stadionu kritiku. Nyní ukázala své logo v barvách duhy

„Pravidlo také bylo kritizováno jako nespravedlivé, protože pokud domácí tým v prodloužení inkasoval, musel pak vstřelit dvě branky. Navíc je na místě říct, že domácí prostředí dnes už není tak výrazná výhoda jako v minulosti,“ dodal Čeferin.

Po zrušení pravidla nyní bude při nerozhodném skóre v pohárových dvojzápasech následovat prodloužení a případně penaltový rozstřel. Branky ze hřiště soupeře zůstanou jako jedno z kritérií pro určení konečného umístění v tabulce, ale už se nebudou počítat góly ze vzájemných zápasů, ale ze všech utkání.

„Zrušení gólů ze soupeřova hřiště jsme za poslední roky řešili několikrát. A i když nepanuje stoprocentní shoda, tak pravidlo kritizovala řada trenérů, činovníků i fanoušků. Proto jsme došli k závěru, že už není správné, aby branka z venku měla větší hodnotu než gól vstřelený doma,“ řekl Čeferin.

Autor:
Témata: UEFA