Tvrdík je největší mág, zrušil regulérní gól. Jen rozdávej čínský peníze, spílá slávistům Limberský |
Řeší specifický případ hráče, který nebyl na hřišti a jeho mužstvo nebylo aktérem utkání. „Něčím takovým se zabýváme vůbec poprvé,“ říká předseda komise Richard Baček.
Bylo pondělí 17. prosince večer, v Jablonci se dohrávala podzimní část ligy, kde v 19. kole hostovala Slavia, jediný plzeňský soupeř v boji o titul.
Když v 50. minutě sudí Berka po shlédnutí videa neuznal branku jabloneckého Chramosty na 1:1 kvůli předchozímu faulu na brankáře Koláře, Limberského to naštvalo.
Zvlášť když zanedlouho hosté vstřelili druhý gól, zvítězili 2:0 a udrželi si před Plzní čtyřbodový náskok.
„Tvrdík je největší mág… Zrušil regulérní gól. Gratuluju, mistr Twitter. Jen rozhazuj dál čínský money. Zdravíme váš věrný tým ČSA,“ napsal plzeňský levý obránce na svůj instagramový účet.
Později se za své výroky omluvil, mezitím však zpozorněla disciplinárka. Nemůže dělat, že nic neslyší, nevidí.
„Podnět jsme nedostali, ale byly toho plné sociální sítě, pro média to bylo téma. Museli jsme reagovat,“ poznamenal předseda komise.
„Dlouho jsme zkoumali, jestli se jednalo o disciplinární přečin. Po právní analýze jsme došli k závěru, že je,“ podotkl Baček.
Na Limberského chování se vztahuje paragraf 44 disciplinárního řádu „Pohoršující, urážlivé nebo ponižující chování“.
„Kdo v souvislosti s utkáním použije hanlivých, pohoršujících, urážlivých, provokujících, zesměšňujících nebo ponižujících posunků, gest či výroků vůči soupeři, spoluhráči, členu realizačního týmu, funkcionáři, pořadateli nebo divákovi, a pokud spáchal tento čin jako hráč, byl anebo měl za to být při utkání vyloučen, bude potrestán zákazem činnosti na jeden až čtyři týdny, nebo výkonem fotbalově prospěšné činnosti, popřípadě i peněžitou pokutou až do výše 50 tisíc korun,“ píše se v prvním odstavci paragrafu.
Limberského přešlapy
|
Výjimečnost případu je však v tom, že Limberský za svůj komentář, kterým zesměšňoval funkcionáře, „nebyl a ani neměl být vyloučen“. Nebyl totiž součástí zápasu.
Na to však disciplinární řád pamatuje. Na podzim 2016 se sparťanský záložník Lukáš Vácha zotavoval po operaci kolena.
Když v televizi viděl, jak pomezní Ratajová v nastaveném čase obrovskou chybou hrubě ovlivnila zápas v neprospěch Sparty, na svém twitterovém účtu poslal sudí ke sporáku.
Za své chování musel zaplatit pokutu 40 tisíc korun a zároveň vykonat fotbalově prospěšnou činnost - vedl trénink mládeže.
Vácha, i jeho spoluhráč Tomáš Koubek, který podobnou větu řekl do televizní kamery, čelili těžšímu prohřešku, protože jejich výroky se vztahovali na „chování k delegovaným osobám“.
Limberský může očekávat podobný, spíš však mírnější postih.
Komise ho stejně jako Tvrdíka vyzvala, aby se k případu vyjádřili. Poté během následujících tří týdnů rozhodne. „Bude to startu jarní části ligy,“ poznamenal Baček.
Tvrdík reagoval tím, že Limberského omluvou je všechno vyřešené.
„Obdržel jsem žádost disciplinární komise o moje vyjádření. Z mého pohledu je omluvou dotyčného vše uzavřeno a největší satisfakcí by byla výhra Slavie v Plzni. Nic dalšího nežádám,“ napsal slávistický šéf na Twitter.
Už tak žhavý boj o titul mezi oběma rivaly dostal další náboj...
Limberský byl za podobné chování potrestán na jaře 2016, když v zápase na Spartě ukázal tribunám vulgární gesto. Platil pokutu 50 tisíc korun a jako fotbalově prospěšnou činnost vedl tři tréninky mládeže mimo svůj klub.