Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jmenovali Damkovou. A začal otevřený boj

Sport

  8:30
PRAHA - Zdánlivé příměří po odchodu Ivana Haška v českém fotbale definitivně skončilo. Jedenáct dní před volbami jeho nástupce začal boj o moc. Už zcela otevřeně.

Rozbušku k němu poskytlo pondělní jednání výkonného výboru fotbalové asociace. Na něm došlo k nečekanému odvolání komise rozhodčích.  V jejím čele se místo Luďka Macely ocitla nově Dagmar Damková, bývalá úspěšná sudí a nejnověji i členka komise rozhodčích UEFA.

"Považuji to za znásilnění profesionálního fotbalu," naštvalo místopředsedu asociace a zástupce Sparty ve fotbalové vládě Dušana Svobodu. Zmíněný krok podle něj zástupcům profesionálních klubů nikdo dopředu neoznámil. "To je bezprecedentní postup," stěžoval si.

Další místopředseda Jindřich Rajchl naopak překvapivý postup obhajoval. "Dagmar Damková se může pochlubit výjimečnou reputací. Nikoho lepšího, co se týče transparentnosti a pověsti, v této zemi nemáme a mít nebudeme."

Proč došlo ke změně zrovna v období těsně před valnou hromadou, Rajchl vysvětlil následovně. "Když chcete psa bít, hůl si vždy najdete. Po volbách by to mohlo být vnímáno jako úlitba za hlasy."  Macelově komisi vyčítal nekoncepčnost při zařazování rozhodčích na mezinárodní listinu a také osobu jejího sekretáře Josefa Kruly.

Dva znepřátelené tábory se tím poprvé veřejně pustily do střetu, ačkoliv jejich představitelé dlouho volali po korektní kampani. Rajchl sám kandiduje na předsedu, Svoboda zase patří mezi zastánce Miroslava Pelty, dalšího uchazeče o nejvyšší post. "Dochází k bipolarizaci fotbalu, který se podařilo Ivanu Haškovi sjednotit. Tento bezprecedentní akt k tomu přispěl," souhlasil Svoboda.

Rozmíšky proběhly přímo před novináři

Na Rajchlově straně stojí Damková, která se původně také chtěla stát předsedkyní, ale o víkendu kandidaturu stáhla. Jejím prostřednictvím také nyní poroste vliv mocného funkcionáře Romana Berbra, který vede krajský fotbalový svaz v Plzni a je životním partnerem Damkové.

Podnět ke změně v komisi rozhodčích dal na jednání výkonného výboru majitel plzeňského klubu Tomáš Paclík. Také on se dá zařadit do tábora Rajchlových spojenců. Jinak by těžko dřív prohlásil, že v případě Peltova volebního úspěchu raději mistrovský klub prodá.

Drobné rozmíšky probíhaly na tiskové konferenci přímo před novináři. Rajchl třeba odmítl prozradit poměr hlasů, kterým byla změna schválená. "Osm ku čtyřem," ozval se okamžitě Svoboda.

Nečekaná červnová rezignace Ivana Haška zřejmě uvolnila v českém fotbale dlouho tlumené napětí. "U některých členů se změnil názor na komisi rozhodčích právě po Haškově konci," poznamenal Svoboda.

Na čtvrtek svolal Ligové shromáždění, tedy setkání zástupců klubů z první a druhé ligy. Tam se nejspíš odehraje další dějství vyostřeného předvolebního dění.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat