Pondělí 15. dubna 2024, svátek má Anastázie
130 let

Lidovky.cz

Kamaru podpořil i Celtic. A hráčův právník? Pro Kúdelu žádá trest roční trest, Slavia bojuje proti rasismu

Sport

  15:51
Glasgow - V průběhu rozcvičky před slavným derby kráčel na polovinu soupeře, aby se pozdravil a prohodil pár slov s Glenem Kamarou. Také kapitán konkurenčního Celtiku Scott Brown podpořil záložníka Rangers po čtvrtečním incidentu ze zápasu Evropské ligy proti Slavii. Před výkopem se oba týmy jako jeden postavily rasismu.

Tentokrát žádné pokleknutí, kterým od loňského jara na ostrovech začínaly všechny zápasy anglické či skotské ligy.

Gesto, jímž hráči vyjadřovali sympatie s myšlenkami hnutí Black Lives Matter, které upozorňuje na násilí vůči Afroameričanům, v posledních týdnech odmítl také Wilfried Zaha, útočník Crystal Palace: „Jeho podstata se vyprázdnila.“

A nyní se přidávají další.

Kamara se v závěru zápasu Rangers FC vs. Slavia sápe na Kúdelu.
Kamara se sápe na Kúdelu při zápase Rangers FC vs. Slavia.

„Máme za to, že pokud zůstaneme stát, bude naše sdělení silnější. Máme rasismu dost, musíme konat,“ vyzval James Tavernier, kapitán Rangers, před nedělním Old Firm derby proti Celtiku.

„Bylo to rozhodnutí hráčů, které jsem podpořil,“ vysvětlil do kamery televize Sky Sports také trenér Steven Gerrard, který do základní sestavy nasadil i zmiňovaného Kamaru.

Právě jeho jméno se v médiích od čtvrtka skloňuje neustále a pořád.

Na ostrovech a zejména ve Skotsku Kamarovo nařčení slávisty Kúdely z rasistických urážek zastínilo všechno ostatní, co se v odvetě osmifinále Evropské ligy před třemi dny stalo: výborný výkon Slavie, brutální hru Rangers i velice vážné zranění brankáře Koláře.

Byť pro Kúdelovo jednání nejsou žádné důkazy a celá kauza zůstává v rovině tvrzení proti tvrzení, na ostrovech žádají pro českého reprezentanta přísný trest. On svou vinu od začátku vytrvale odmítá.

„Spoustu hráčů v posledním roce před zápasy pokleklo, aby vyjádřilo solidaritu s těmi, kteří byli oběťmi rasového násilí. Viděli jsme i řadu kampaní UEFA, ale celá věc se nikam neposouvá,“ zlobí se Kamarův právník Aamer Anwar.

V rozhovoru pro skotský The Sun proto vyzval k exemplárnímu trestu: Hráč Slavie by měl dostat minimálně roční nebo dvouletý zákaz činnosti. A klub, který jeho vinu popírá, by měla zasáhnout pořádná pokuta.“

DEN BOJE PROTI RASISMU

Paradoxem situace budiž skutečnost, že na 21. března vychází Den boje proti rasismu, do kterého se oficiálně zapojila svým spotem také Slavia. Více naleznete na na jejích stránkách www.slavia.cz!

Slavia za svým hráčem stojí. Sám Kúdela tvrdí, že sice Kamarovi v návalu emocí sice nadával, ale rozhodně ne rasisticky. Klub v neděli zveřejnil video, ve kterém jakékoli rasové násilí a nadávky odsuzuje.

Disciplinární řád UEFA mluví v případě prokázaní rasistických či homofobních urážek o nejméně desetizápasovém trestu či zákazu činnosti na jinak vymezené období.

Na soudy je však ještě brzy.

UEFA zatím dává dohromady všechny relevantní podklady. Podle svého mluvčího však ví jak o údajných rasistických nadávkách, tak i o následném napadení Kúdely v útrobách stadionu, kvůli kterému dokonce Slavia podala na Kamaru i trestní oznámení.

Tenhle zápas ještě bohužel zdaleka neskončil...

20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?
20 z vás otestovalo produkty ECO by Naty. Jak testování dopadlo?

ECO by Naty je značka založena na jednoduchém, avšak silném závazku – poskytovat inovativní a ekologicky šetrné produkty, které chrání nejen zdraví...