8. listopadu 2010 21:59, aktualizováno 9. 11 13:34 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Kanonýři v Česku: odejít či zůstat? Hubník v Olomouci prodloužil

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
SK Sigma Olomouc - FC Slovan Liberec (radost Olomouckých, uprostřed je Michal Hubník) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SK Sigma Olomouc - FC Slovan Liberec (radost Olomouckých, uprostřed je Michal Hubník) | foto: ČTK

PRAHA Konečně se nemají ligoví kanonýři v Česku za co stydět. V podceňované soutěži si nejlepší střelci dokázali seřídit mušku mnohem lépe, než tomu bylo zvykem v minulých letech. Podle gólového průměru dokážou dokonce držet krok se vzory v jindy nedostižné Anglii.

Hned tři zvládli za půlku sezony vstřelit už deset gólů. Pro Tomáše Pekharta, Jana Rezka i Michala Hubníka to představuje velmi slibný vklad. Teď zbývá přidat nejméně stejnou porci ve zbývajících patnácti kolech a dostat se na dvacetigólovou úroveň. "To je pro střelce meta, kterou můžete brát jako známku kvality," tvrdí Vratislav Lokvenc.

V současnosti hrající trenér divizních Čelákovic zůstává už deset let zatím posledním hráčem, kterému se to v české lize povedlo. Kromě něj se zvládli od rozdělení federace vyšplhat přes zmíněnou hranici už jen Horst Siegl a Radek Drulák, který v sezoně 1995/96 nastřílel 22 gólů a stanovil zatím nepřekonaný rekord.

"Největší šanci napodobit je má podle mě Pekhart. Když v Jablonci zůstane," odhadl bývalý reprezentační útočník Pavel Kuka. Lokvenc by vybral zástupce suverénního lídra soutěže. "Víc věřím Rezkovi. Nezáleží totiž jen na jednotlivci. Důležité je, jak šlape celý tým a v tom je Plzeň před všemi daleko vepředu."

PO KLIKNUTÍ SE GRAFIKA ZVĚTŠÍ
Kanonýři.

Možná budou ale podobné debaty brzy bezpředmětné. Už v minulosti se častokrát ukázalo, že schopný kanonýr v Česku dlouho nevydrží. Také proto se může stát, že některý z žádaných útočníků vyrazí už v zimě za hranice, aniž by gólovou šňůru v české lize dokončil. Všechny kluby shodně tvrdí, že žádné konkrétní nabídky jim na stole necelé dva měsíce před začátkem přestupového období zatím neleží.

Zvlášť v případě Pekharta však sílí obavy, jestli se ho v Jablonci podaří udržet, což dal po pátečním vítězství nad Slavií najevo také trenér František Komňacký. Nebylo by divu, kdyby se Pekhart vydal ve stopách Necida či Fenina. Stejně jako oni má kariéru ještě před sebou, ale už dokázal skauty zaujmout.

Jeho atraktivitu zvyšuje vizitka nejlepšího střelce úspěšné reprezentační jednadvacítky v kvalifikaci o mistrovství Evropy. Vedení severočeského klubu si zatím zachovává odstup. "Máme nějakou představu, kdy by měl odejít, ale bude záležet i na něm. Zatím to neřešíme," tvrdí sportovní ředitel klubu Petr Flodrman.

Hubník prodloužil smlouvu
SK Slavia Praha - SK Sigma Olomouc (Michal Hubník)
Ani v Plzni nechtějí před závěrem podzimní části ligy odkrýt přestupovou strategii. Stoprocentně vyloučit Rezkův odchod se dopředu nedá v případě, pokud dorazí zajímavá nabídka ze zahraničí. Jaká suma od případného zájemce by byla zajímavá také pro západočeský klub? "Už dřív jsme mluvili alespoň o milionu eur," vyčíslil ji sportovní ředitel Viktorie František Mysliveček na zhruba 25 milionů korun.

Ačkoliv Michal Hubník by měl v 27 letech nejvyšší čas vyrazit do zahraničí, dal najevo, že by rád v Olomouci vydržel. Půl roku před vypršením nynějšího kontraktu o víkendu prodloužil smlouvu se svým zaměstnavatelem o tři roky. "Tím mu dáváme jistotu. Zároveň máme gentlemanskou dohodu, že v případě výrazného zájmu z ciziny ho uvolníme," uvedl ředitel olomouckého klubu Jaromír Gajda.

Ani toho, kdo v české lize zůstane, ovšem nečeká jednoduchá práce. S blížícím se koncem sezony bude vzrůstat tlak a zatím slušná gólová úroda se pravděpodobně sníží. Ideální příležitost prokázat skutečné kanonýrské instinkty. "Nejdůležitější je udržet si čistou hlavu," doporučuje svým následovníkům z vlastní zkušenosti Lokvenc.

  • 1Diskuse

Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?
Dětská fantazie vs. realita dospělých: Máme děti ve fantazírování brzdit, nebo podporovat?

Bujná fantazie k dětem neodmyslitelně patří. Její používání znamená, že vývoj probíhá v pořádku. Kromě toho je důležitá pro rozvoj slovní zásoby a pro celkovou kreativitu. Jak tyto kvality u svých potomků podporovat? A je potřeba je někdy i usměrňovat?

Najdete na Lidovky.cz