Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pískal kontroverzní zápas Příbrami, teď Drábek jako sudí skončil

Sport

  20:59aktualizováno  21:37
PRAHA - Komise rozhodčích Fotbalové asociace ČR vyřadila sudího Drahoslava Drábka kvůli opakujícím se chybám z listiny pro profesionální soutěže. Ten pískal i kontroverzní páteční zápas mezi Budějovice a Příbramí, který vyhráli díky sporně nařízené penaltě. Šéf Budějovického klubu Poborský poté prohlásil, že jeho hráče někdo chtěl ovlivnit, stěžoval si i na výkon Drábka.

Rozhodčí Drábek (vlebo) a českobudějovický Lengyel. foto: MAFRA - František Panec

O utkání Č. Budějovice - Příbram

"Drábek byl kvůli opakujícím se chybám v soutěžních ročníku 2012/13 s okamžitou platností vyřazen z listiny pro profesionální soutěže," řekla Damková. Odmítla, že by se Drábek mohl po nějakém čase na listinu vrátit.

"Těmi chybami nenaplnil požadavky komise rozhodčích pro plnění funkce rozhodčího profesionálních soutěží a nenaplnil kodex rozhodčích v bodě 1 a 4," podotkla Damková.

Sudí podepisovali etický kodex před startem jarní sezony. V bodě číslo 1 se zavazují k tomu, že úlohu rozhodčího vykonávají tak, aby byli příkladem pro kolegy na všech úrovních. V bodě 4 pak k tomu, že svým jednáním přispívají k budování dobrého jména fotbalové asociace.

Drábek podle komise páteční utkání dvou týmů ohrožených sestupem v Českých Budějovicích celkově nezvládl. Jihočeši si na něj stěžovali a šéf klubu Karel Poborský označil výkon sudího za tendenční. Vadila mu řada výroků, nesouhlasil především s nařízenou penaltou, z níž dala Příbram jediný gól zápasu, ani s červenou kartou pro domácího Jakuba Řezníčka.

Poborský: Celý zápas měl rozhodčí ve své režii

"Celkově to utkání nebylo zvládnuté a bylo špatně odřízené. Rozhodčí dělal chyby na obě strany. V utkání, ve kterém jde pro oba týmy o všechno, očekávám od rozhodčího maximální výkon," podotkla Damková.

Penalta a vyloučení podle ní zapadly do celkového kontextu řízení zápasu. "Co se týče té penalty, tak záznam té inkriminované situace prostě neexistuje, nemáme ho. Bylo to Drábkovo rozhodnutí, já se s ním nemůžu dohadovat, jestli ano, nebo ne," podotkla šéfka komise. "Obě žluté karty pro Řezníčka považujeme za netaktické," dodala.

Poborský později po utkání přišel s obviněním, že v týdnu před zápasem se snažil někdo ovlivnit českobudějovické hráče. V rozhovoru pro Nedělní Sport rekordman v počtu reprezentačních startů uvedl, že šlo o někoho z Příbrami, později se to snažil vzít zpět s tím, že na konkrétní klub ani osobu nepoukázal. Pak si i stěžoval na sudího Drábka. "Od první do poslední minuty to rozhodčí vzal do své režie. Pokud takhle chceme prezentovat fotbal, tak napišme rovnou do novin výsledek a nekažme si víkendy." Poborského si pozvala na příští zasedání disciplinárka, aby jí své výroky vysvětlil.

Autoři: ,

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...