Čtvrtek 29. července 2021, svátek má Marta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pelta: Poborský je po výrocích o ovlivnění utkání v zapeklité situaci

Sport

  17:03
PRAHA - Předseda České fotbalové asociace Miroslav Pelta se sešel se sudíme z nejvyšších dvou soutěží a vyčítal jim chyby, kterých v posledním období přibylo. "Přitom jsme jim nedávno vylepšili podmínky," připomněl Pelta.

Miroslav Pelta. foto: ČTK

Pelta tak reagoval na páteční zápas České Budějovice - Příbram 0:1. Utkání rozhodla penalta za zákrok, který viděli snad jen rozhodčí Drahoslav Drábek a jeho asistent Ivo Nádvorník. Faul se měl odehrát mimo záběry televize, ale zatím nikdo neřekl, o jaký souboj vlastně šlo.

Šéf budějovického klubu Karel Poborský si po utkání na sudí stěžoval a v rozhovoru pro Deník Sport dokonce řekl, že se hráče někdo snažil ovlivnit.

Pane Pelto, jak probíhající kauzu vidíte?
Ve čtvrtek dopoledne jsem měl jednání s komisí rozhodčích. Nemůžu jí nic nařizovat, ale nějaké doporučení jsem jí dal. Následně jsem předstoupil před všechny sudí první a druhé ligy a řekl jsem jim svá stanoviska a pocity. Nemůžeme se tvářit, že se nic nestalo. Je to problém a každý si za svoje činy ručí sám.

Když jste jim říkal o svých pocitech, co přesně máte na mysli?
Část rozhodnutí, která v tomto zápase proběhla, mi nezapadala do jeho kontextu. Nejsem odborník na rozhodčí, ale nějaký názor jsem si samozřejmě udělal. Ale není to o mě, je to o komisi rozhodčích.

Co říkáte na slova Karla Poborského, že hráče Budějovic se někdo snažil ovlivnit?
Karel Poborský byl v situaci, kdy s ním cloumaly emoce. Pro Budějovice to totiž znamená citelný zásah v boji o udržení v první lize. Pokud má taková obvinění, tak je na Karlovi, aby s tím seznámil disciplinární komisi nebo policii. Má svůj rozum a ví, jak postupovat.

Mluvil jste s ním?
Ano mluvil.

A co jste mu řekl?
Řekl jsem mu své stanovisko. A v diskusi budeme pokračovat v úterý na zasedání výkonného výboru.

Překvapilo vás, jak v mediálních vyjádřeních kličkoval?
Karel je slušný člověk a velká persona. Jako hráč reprezentoval Českou republiku po celém světě. Po tom pátečním zápase mluvil v emocích. Ale když člověk řekne A, tak musí vědět, že přijde B a C. Teď je v zapeklité situaci, ale na druhou stranu bych ho netrápil. Je to člověk, který to s fotbalem myslí dobře. Nejhorší by bylo, kdyby se rozhodl fotbal opustit. To je věc, kterou si v žádném případě nepřeju.

Rozmlouval byste mu takové rozhodnutí?
Ano, rozmlouval.

Poborského si pozvala disciplinárka

Skandálně odřízený ligový zápas mezi Českými Budějovicemi a Příbramí (0:1) se bude dohrávat před disciplinární komisí. Ta si na příští čtvrtek 18. dubna pozvala Karla Poborského, aby vysvětlil své výroky do médií o tendenčním řízení a údajném pokusu o ovlivnění jeho hráčů.

Disciplinárka s někdejším reprezentantem a českým rekordmanem v počtu startů za národní mužstvo zahájila šetření, což není totéž jako disciplinární řízení. Poborský se má dostavit k jakému si vysvětlení, aby se komise mohla v kauze zorientovat, protože čerpá jen z médií.

Přímý souboj o záchranu rozhodla ve prospěch Příbrami pokutový kop, ale dosud není jasné, za co ho sudí Drahoslav Drábek nařídil. Jeho výkon tento čtvrtek hodnotí komise rozhodčích a večer vyřkne verdikt. Zároveň vysvětlí důvod pro nařízení penalty.

Budějovice porážka přikovala k poslední příčce a klubový šéf Poborský sepsul sudího a jeho výkon označil za tendenční. Navíc přidal: "Před zápasem za mnou přišli někteří hráči a říkali mi: Hele, byl jsem kontaktovaný, aby ten zápas dopadl blbě. Řekli mi to, aby se nedostali do podezření. Troufám si říct, že vím na sto procent, kdo to byl."

Druhý den popřel, že by obvinění mířila do Příbrami, kde pracuje kontroverzní funkcionář Roman Rogoz, ještě na podzim Poborského podřízený na jihu Čech.

"Informace, které jsem získal, o pokusu ovlivnit páteční zápas jsou velmi čerstvé, zároveň tak závažné a poprvé v mé fotbalové kariéře adresovány přímo mně, jako představiteli klubu SK Dynamo České Budějovice. Vzhledem k výše uvedenému jsem se proto rozhodl i přes absenci důkazů tuto informaci zveřejnit," poznamenal Poborský.

Aféru nehodlal řešit před disciplinární komisí, ale když si ho nyní zavolal, tak před ní předstoupit musí. Jinak sebe i klub vystavuje sankcím. Poborský navíc členem výkonného výboru asociace, tedy se podílí na řízení fotbalu v Česku.

České Budějovice teď hrají další záchranářský zápas na hřišti předposledních Teplic, na duel byl delegován rozhodčí Radek Matějek, který má za sebou letos rovněž skandál. V podzimním duelu o první místo mezi Plzní a Spartou nenařídil penaltu ve prospěch hostů a naopak nesprávně odpískal pokutový kop pro domácí, kteří z něj šlágr rozhodli. Když v minulém ročníku řídil duel Plzně právě v Teplicích, tak severočeský klub na jeho výkon podal námitku. Plzeň zvítězila 4:3.

min

Autor:

LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen
LETNÍ SOUTĚŽ: Přidejte svůj tip na výlet a hrajte o jednu z 10 krásných cen

Vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi a vyhrávejte hodnotné ceny po celé léto. Sdílejte svoje oblíbená místa, hodnoťte tipy ostatních, hrajte o...