Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kontroverzní Mutko nesmí kvůli politické kariéře usilovat o znovuzvolení do výboru FIFA

Sport

  9:00
CURYCH - Ruský vicepremiér a předseda národního fotbalového svazu Vitalij Mutko se nesmí znovu ucházet o místo ve výkonném výboru FIFA. Podle agentury AP dostal od revizní komise FIFA zákaz kvůli působení ve vládě, protože světová federace se snaží oddělit fotbal od politiky.

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko. foto: ČTK/AP

Mutko je členem výkonného výboru od roku 2009. O znovuzvolení na jedno ze čtyř evropských míst se chtěl ucházet 5. dubna na kongresu FIFA v Helsinkách.

Dalšími kandidáty jsou člen výkonného výboru UEFA Sándor Csányi z Maďarska, šéf islandského svazu Geir Thorsteinsson, bývalý hráč AC Milán a šéf svazu Černé Hory Dejan Savičevič a předseda kyperské federace Kostakis Kutsokumnis.

Mutka také vyšetřuje etická komise FIFA kvůli jeho roli v rozsáhlém skandálu s organizovaným dopingem v Rusku. Pokud by byl potrestán, přišel by mimo jiné o místo v čele ruského svazu a musel by odstoupit z vedení organizačního výboru mistrovství světa 2018.

Mutko v politice působil už při nástupu do výkonného výboru FIFA, federace se však posléze rozhodla zpřísnit vlastní pravidla zakazující vměšování politiky do fotbalu. Proti rozhodnutí komise se bývalý ruský ministr sportu může odvolat k mezinárodní arbitráži CAS.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat