Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kontroverzní Mutko nesmí kvůli politické kariéře usilovat o znovuzvolení do výboru FIFA

Sport

  9:00
CURYCH - Ruský vicepremiér a předseda národního fotbalového svazu Vitalij Mutko se nesmí znovu ucházet o místo ve výkonném výboru FIFA. Podle agentury AP dostal od revizní komise FIFA zákaz kvůli působení ve vládě, protože světová federace se snaží oddělit fotbal od politiky.

Ruský ministr sportu Vitalij Mutko. foto: ČTK/AP

Mutko je členem výkonného výboru od roku 2009. O znovuzvolení na jedno ze čtyř evropských míst se chtěl ucházet 5. dubna na kongresu FIFA v Helsinkách.

Dalšími kandidáty jsou člen výkonného výboru UEFA Sándor Csányi z Maďarska, šéf islandského svazu Geir Thorsteinsson, bývalý hráč AC Milán a šéf svazu Černé Hory Dejan Savičevič a předseda kyperské federace Kostakis Kutsokumnis.

Mutka také vyšetřuje etická komise FIFA kvůli jeho roli v rozsáhlém skandálu s organizovaným dopingem v Rusku. Pokud by byl potrestán, přišel by mimo jiné o místo v čele ruského svazu a musel by odstoupit z vedení organizačního výboru mistrovství světa 2018.

Mutko v politice působil už při nástupu do výkonného výboru FIFA, federace se však posléze rozhodla zpřísnit vlastní pravidla zakazující vměšování politiky do fotbalu. Proti rozhodnutí komise se bývalý ruský ministr sportu může odvolat k mezinárodní arbitráži CAS.

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...