Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

‚Ivánku, kamaráde, jdeme do voleb i na fotbal.‘ Zmapovali jsme osudy korupčníků

Sport

  10:35
UHERSKÉ HRADIŠTĚ/PRAHA - V dubnu tomu bylo přesně deset let od vypuknutí největší úplatkářské sportovní aféry v Česku. Co dnes dělají její aktéři, kteří odešli od soudu s verdiktem: vinen? Někteří potrestaní uspěli v právě skončených volbách, jiní fotbalové prostředí vůbec neopustili. Tak jako třeba řada rozhodčích, kteří teď u svého jména uvádějí funkci delegát.

Kandidát do Senátu Ivo Valenta (vpravo). foto: MAFRA - Luděk Ovesný

Byla to scéna jako z akčního filmu. Když se tehdejší sportovní ředitel fotbalového Synotu Jaroslav Hastík sešel 30. dubna 2004 na benzinové pumpě nedaleko Vyškova s rozhodčím Stanislavem Hruškou, vtrhla dovnitř policie a oba muže zadržela.

Právě tímto momentem odstartovalo celé rozplétání kauzy známé pod názvem „Cinklé jaro“. Telefonními odposlechy se záhy inspirovali herci Petr Čtvrtníček a Jiří Lábus, kteří fotbalovou korupci proslavili divadelní hrou „Ivánku, kamaráde...“.

Jiří Lábus a Petr Čtvrtníček shánějí kapříky pro český fotbal.

Hastík vyfasoval (v porovnání s ostatními) jeden z nejvyšších trestů - dva roky zákazu činnosti ve fotbale a pokutu sto tisíc korun. Trest si odpykal, ale bez fotbalu dlouho nevydržel. Zkoušel se vrátit nenápadnou funkcí, když ho Slovácko v roce 2007 angažovalo k získávání sponzorů. Kvůli tlaku veřejnosti a médií se s ním však jeho srdeční klub brzy rozloučil.

Hastík ustoupil do pozadí, ale z fotbalu nezmizel. Ještě týž rok už pomáhal získávat hráče v okresním přeboru Baníku Šardice. Poslední čtyři roky zastával oficiálně funkci sekretáře a poradce v klubu SK Boršice, který hraje na Zlínsku krajský přebor.

Jenže teď je bez práce. „Klub jsem opustil v červenci,“ upřesňuje serveru Lidovky.cz Hastík. Šéf malého klubu Petr Gottwald zdůvodňuje jeho odchod přehnanými postupovými ambicemi. „Jarda nám moc pomohl, ale naše představy o budoucnosti klubu se rozcházely. Možná k jeho konci přispěla i menší mozková příhoda, kterou utrpěl na začátku léta. Žádali jsme také větší péči i o mládež, nejen o první mužstvo,“ vysvětluje předseda klubu. Tomu se Hastík směje. Cesty obou pánů se prý rozešly mimo trávník.

Hastík si po odchodu z teplých fotbalových kanceláří musel hledat jinou práci. Začal pracovat v Gottwaldově stavební firmě. Teprve tam se upekla jejich fotbalová spolupráce. Když ale dostal v podniku padáka, usoudil, že už není zájem ani o jeho fotbalové služby v malé obci s 2500 obyvatel.

Chcete mě?

Od té doby spřádá plány na velký comeback. Rozjíždí sice vlastní projekt na individuální trénování mládeže, ambice má však mnohem vyšší. Rád by opustil prostředí fotbalového „pralesa“ a vrátil se na voňavější pažity. Třeba rovnou na ty prvoligové. „Tresty mi vypršely, v tomto ohledu nemám zábran. Když může Pelta působit jako šéf svazu, nevím, proč by nějaký malý Hastík nemohl vést jakýkoliv klub. Rozhodně bych se tomu nebránil, ale zatím nikdo neprojevil o mé služby zájem. Asi jsou všichni spokojení s umístěním v tabulce,“ říká s úsměvem. Nevadilo by mu prý ani spojení manažerské a trenérské práce.

Hastík: Uplácí se dál, jen ne přes telefony

„Z toho fotbalu nám nikdy nic nešlo. Ze žádných odposlechů nikdy jasně nevyplynulo, že jsme se snažili získat výhodu. Akorát jsme se snažili zabránit tlaku rozhodčích nebo ochránit své hráče před zraněním. Řešili jsme, s jakými kolíky budou hráči v únoru hrát a oni to označili jako ovlivňování zápasu... Celá ta kauza nebyla nějaký výmysl v našem klubu. Byl to celý systém, který roky prorůstal tím fotbalem a my jsme se pouze zařadili do toho systému - nic víc, nic míň. To, že ukázal někdo jenom na nás, možná ještě Žižkov a Liberec, je druhá věc. My jsme se třeba takovým způsobem, jakým se choval ve fotbalovém prostředí pan Horník s Viktorií Žižkov, v žádném případě nechovali... Kdybych chtěl, tak do toho tehdy zavleču stovky lidí. Ale téhle společnosti nestojí za to nějak rozplétat spravedlnost. Myslím, že se to všechno děje stejně dál, třeba ovlivňováním přes hráče. Často musím dělat, že to kolem sebe neslyším. Akorát už nikdo není tak hloupý, aby k tomu používal telefony.“

Jaroslav Hastík pro Lidovky.cz, 9.10.2014

Jaroslav Hastík si shání nové angažmá.

Na druhou stranu přiznává, že se mu tuzemský fotbal trochu odcizil, zejména pak ten v Uherském Hradišti. Do Slovácka má prý za současného vedení dveře zavřené. „Pan Krejčí (Vladimír, výkonný ředitel a místopředseda představenstva, pozn. red.) působil v době mého ředitelování v jiných klubech a teď si tu chrání svou pozici. Ti lidé si řeknou ‚Hastík? Ještě nás bude někdo podezírat...‘ a raději dávají ruce pryč.“

Nad otázkou, jak by jeho návrat mezi fotbalovou elitu přijala veřejnost, nemusí dlouho přemýšlet. „Setkávám se s odkazem minulosti opravdu často. Co mě trápí nejvíc, že se to dotýká i celé rodiny. Třeba mé patnáctileté dceři občas střelí někdo ve škole šlehu, že je její otec kriminálník a měl by sedět. Myslím, že to někdo živí, ale nevím kdo. Táhne se to se mnou pořád. Když jsem ještě pracoval pro Boršice, byl jsem se podívat na zápase Karlovic, abych viděl našeho příštího soupeře. Tam se do mě pustila skupinka hulvátů z Karlovic, kteří mi nadávali, že jsem kurva ze Synotu a teď kurvím i Boršice a kraj. To musíte dělat, že neslyšíte. Já zase nejsem takový, že bych se hned sebral a odešel, ale u těchto křupanů jsem se bál, aby nedošlo i na fyzické násilí.“

I přes takové obavy však na rovinu přiznává, že ho vedle osobního naplnění láká i nejistá finanční situace. „Rodinné příjmy šly dolů, samozřejmě, že nám to změnilo život. Je to zásadní rozdíl, který už bohužel nezměním. Tehdy mi bylo padesát, dnes mám na krku šedesátku, takže ta z mého pohledu nejplodnější léta prožívám na periferii sportovní i společenské. Snažím se s tím vnitřně bojovat, ale není to lehké. Bylo to dvanáct krásných let v prvoligovém fotbale, ale jedním dnem se to všechno uťalo a už to nikdo nevrátí.“

Majitel Synotu chce do Senátu

Další významný hráč z kauzy Synot Ivo Valenta návrat do fotbalového funkcionářství nechystá. Zakladatel a majitel loterijní skupiny Synot usiluje v obvodě 81 Uherskohradišťsko o senátní mandát. „Kandidovat jsem se rozhodl proto, abych pomohl Slovácku,“ vysvětloval před volbami stručně. V prvním kole zválcoval své konkurenty ziskem 31 % hlasů, druhý lidovecký kandidát měl 13%.

Média řadí Valentu s odhadovaným majetkem přes pět miliard korun mezi třicítku nejbohatších Čechů. Pověst mocného podnikatele utrpěla právě při korupční aféře, kdy měl z pozice majitele klubu FC Synot dirigovat svého podřízeného Hastíka k předávání úplatku rozhodčím.

Na veřejnost se dostaly policejní odposlechy pořízené v prostorách uherskohradišťského stadionu, na nichž 27. března 2004 Hastík říká o přestávce rozhodčím, že pokud jim pomůžou udržet poločasové vedení 1:0 nad Spartou, dostanou odměnu 175 tisíc korun. „Jardo, zdá se mi, že černoprdelník tlačí káru Spartě. Chtělo by to tam skočit za ním dolů a pocentrovat to,“ zachytila policie údajné Valentovy instrukce Hastíkovi. Plánované předání tohoto úplatku skončilo zmiňovaným Hastíkovým zadržením.

Šéf Synotu Ivo Valenta.

Při dotazu, zda mu cejch z minulosti stále působí v životě nějaké potíže, reaguje Valenta stejně jako ostatní potrestaní podrážděně. Jako morální problém pro svou kandidaturu do horní komory to však nevnímá: „Naopak. Fotbaloví fanoušci na Slovácku dobře vědí, jak to tenkrát bylo a kdo měl na celé kauze největší zájem.“

Fotbalovou minulost se ani nebojí prezentovat jako jeden z pilířů ve svém volebním programu. „Jsem velmi hrdý na to, že se mi spolu s tátou podařilo vybudovat prvoligový tým a založit fotbalovou akademii, která z dětí vychovává nadějné fotbalisty. Uvažuji také o vytvoření folklorní akademie,“ vysvětluje kandidát Strany soukromníků České republiky.

Bývalý rozhodčí v čele kandidátky ODS

Valentovi nebrání červená karta z fotbalového prostředí k nastartování politické kariéry, bývalému rozhodčímu Jaromíru Hlaváčovi zase ani nepřibrzdila již rozjetou. Starosta v jihočeském Protivíně znovu kandidoval do komunálních voleb jako lídr tamější buňky ODS. A podobně jako Valenta s přehledem uspěl, jeho strana vyhrála boj o tamější radnici se ziskem 34 %.

„Mnoho let už mi to nikdo nepředhodil. Kdyby to lidé považovali za problém, tak bych nebyl třikrát po sobě zvolený starostou. Jsem v zastupitelstvu 24 let a asi je za mnou vidět kus práce. O čem mluvíte byla kapitola, která nemá s komunální politikou co dělat,“ reagoval Hlaváč před volbami na deset let starou kauzu.

Někteří potrestaní sudí zkusili na rozdíl od Hlaváče rozhodcovský comeback. Ten se úspěšně povedl pouze Vladimíru Pastyříkovi, který figuruje na listině rozhodčích pro Čechy dodnes. V jeho návratu do služby v roce 2009 neshledával žádný problém ani tehdy klíčový muž české komise rozhodčích a nynější 2. místopředseda Fotbalové asociace České republiky (FAČR) Roman Berbr.

Většina rozhodčích však tlak neustála a chopila se ve fotbale jiných funkcí. Jako nejsnazší se jevila transformace ve fotbalového delegáta. Tu v tuto chvíli stále vykonávají tři tváře úplatkářské kauzy. V Čechách Ladislav Míka a Michal Beneš a na Moravě Karel Vidlák.

„Nebudu se přeci krčit v kanálech“

Poslední jmenovaný je stále považován za jednoho z nejvlivnějších fotbalových bossů na Vysočině. „Mou minulost mi už dlouho nikdo nepředhazuje,“ tvrdí Vidlák, kterému byl po odvolání původně dvouletý trest zákazu činnosti zkrácen na polovinu. „Od roku 2009 jsem proto znovu normálně pískal. Za jedno plácání do telefonu jsem dostal sedm nebo osm trestů a ty jsem si řádně odseděl i zaplatil (50 tisíc korun, pozn. red.). Myslím, že funguju jako normální člověk s čistým trestním rejstříkem a nemám pocit, že bych se do konce života měl plazit kanálama.“

Vidlák má v pracovním životě na starost zimní stadion a koupaliště, sportovní zařízení ve Velkém Meziříčí spravuje již 18 let. Ve městě také trénoval fotbalovou mládež, nakonec však zakotvil v pozici delegáta.

Píšťalku za trenérskou tabuli zkusil vyměnit i Pavel Poledník, jenž to v tomto ohledu dotáhl o poznání dál. Z pozice prvního kouče třetiligové Orlové byl však před dvěma týdny kvůli neuspokojivým výsledkům odvolán. Nyní je podle svých slov na dobré cestě k angažmá v novém klubu, kde byl měl od příštího roku zřejmě zaujmout některou z funkcionářských pozicí. Konkrétní však vzhledem k probíhajícím námluvám být odmítl.

Ivánek zpět doma

Ivan Horník znovu šéfuje Viktorii Žižkov.

Co se ovšem jevilo jako nejvíce nemožné se podařilo Ivanu Horníkovi. Symbol celé kauzy se vrátil přímo na místo činu. Ze stejné kanceláře, odkud dnes již zlidovělými slovními šiframi plánoval dění na hřišti několik dní předem, od června znovu řídí Viktorii Žižkov. Akorát, že se aktuálně pod televizním vysílačem kope pouze druhá liga.

Mezi tuzemskou fotbalovou elitu (jež nese od nové sezony název Synot liga) se dokázal vrátit jen František Mysliveček. Toho však nelze oficiálně řadit mezi korupčníky, neboť krajský soud v Liberci neuznal policejní odposlechy jako důkazy. Jako jediný ze všech instancí uvedl, že záznamy hovorů vznikly nezákonně a proto Myslivečka společně s rozhodčím Václavem Zejdou a delegátem Christosem Čanaklisem zprostil obžaloby. Mysliveček už čtyři roky působí jako sportovní manažer ve Viktorii Plzeň.

Tresty v korupční aféře

VERDIKTY DISCIPLINÁRNÍ KOMISE

Kluby

 • Synot (dnes Slovácko) - odpočet 12 bodů, pokuta 500 000 korun
 • Viktoria Žižkov - odpočet 12 bodů, pokuta 500 000 korun
 • Vítkovice - odpočet devět bodů, pokuta 300 000 korun
 • SFC Opava - odpočet šest bodů, pokuta 500 000 korun
 • Liberec - odpočet šest bodů, pokuta 500 000 korun

Funkcionáři

 • Jaroslav Hastík (sportovní ředitel Synotu) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 100 000 korun
 • Ivo Valenta (předseda Synotu) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 100 000 korun
 • Igor Štefanko (bývalý sportovní ředitel Synotu) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky
 • Ivan Horník (sportovní ředitel Viktorie Žižkov) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 100 000 korun
 • Radomír Hruboň (obchodní ředitel FC Vítkovice) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 100 000 korun
 • Gustav Santarius (sportovní manažer FC Opava) - zákaz činnosti ve fotbale na 18 měsíců, pokuta 100 000 korun
 • Milan Brabec (šéf komise rozhodčích) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 100 000 korun
 • František Mysliveček (bývalý sportovní ředitel Slovanu Liberec) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 100 000 korun

Rozhodčí

 • Stanislav Hruška, Václav Zejda, Jaromír Hlaváč, Bohuslav Krátký (aféra 1. FC Synot) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 50 000 korun
 • Eduard Cichý, Josef Dvořáček (aféra 1. FC Synot) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 50 000 korun (odvolací a revizní komise ČMFS později oběma sankce zrušila)
 • Pavel Poledník, Karel Vidlák, Zbyněk Pustka, Marcel Hábl, Igor Gulajev, Ladislav Talpa, Ladislav Míka (aféra Žižkov) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 50 000 korun (Vidlákovi byl po odvolání zkrácen zákaz činnosti na polovinu)
 • Jaroslav Gruber (aféra Vítkovice) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 50 000 korun
 • Michal Beneš, Jiří Vodička (aféra Žižkov) - zákaz činnosti ve fotbale na jeden rok, pokuta 50 000 korun (odvolací a revizní komise ČMFS později oběma zákaz činnosti zrušila)
 • Vladimír Pastyřík (aféra Žižkov) - zákaz činnosti ve fotbale na tři roky, pokuta 30 000 korun

Delegáti

 • Jiří Vlček (aféra Žižkov) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 50 000 korun
 • Adolf Růžička (aféra Žižkov) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 50 000 korun
 • Jan Prášil (aféra Synot) - zákaz činnosti ve fotbale na jeden rok
 • Karel Bohuněk (aféra Žižkov) - pokuta 50 000 korun
 • Christos Čanaklis (aféra Liberec) - zákaz činnosti ve fotbale na dva roky, pokuta 50 000 korun
  Poznámka: Talpa, Gulajev, Hábl, Pustka, Poledník, Míka, Brabec, Čanaklis a Růžička dostali další rok zákazu činnosti kvůli nezaplacení pokut.

SOUDNÍ VYŠETŘOVÁNÍ

 • Kauza Synot - Všem deseti obžalovaným udělil soud v lednu 2006 peněžité tresty v rozmezí od 50 000 do 300 000 korun a zákaz činnosti ve fotbale v rozmezí od tří do pěti let.
 • Kauza Žižkov - sportovní ředitel Horník dostal v březnu 2006 sedm měsíců vězení s podmíněným odkladem na pět let, pokutu 900 000 korun a zákaz činnosti na deset let. V lednu 2012 mu soud zbytek trestu prominul Další skupina obviněných obdržela podmíněné tresty od deseti do 14 měsíců, pokuty od 30 000 do 150 000 korun a zákazy činnosti od tří do pěti let.
 • Kauzy Opava a Vítkovice - Čtyřem obžalovaným udělil soud v listopadu 2006 podmíněné tresty od pěti do sedmi měsíců, pokuty do 150 000 korun a zákazy činnosti.
 • Kauza Liberec - Všichni tři obvinění byli v září 2007 zproštěni obžaloby, po odvolání žalobce rozsudek v dubnu 2008 potvrdil i krajský soud.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!