13. října 2014 9:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Kapříci voličům nesmrdí. Úplatný sudí bude v Protivíně opět starostou

Starosta Protivína Jaromír Hlaváč (vpravo) přebírá od zástupce ředitele... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta Protivína Jaromír Hlaváč (vpravo) přebírá od zástupce ředitele... | foto: Městký úřad Protivín (archiv)

PROTIVÍN/UH. HRADIŠTĚ Starostuje nepřetržitě od roku 2002, v zastupitelstvu sedí dokonce už 24 let. Bývalý ligový rozhodčí Jaromír Hlaváč, který byl před deseti lety součástí největší fotbalové korupční kauzy, znovu vyhrál jako lídr kandidátky ODS komunální volby v jihočeském Protivíně.

Úplatkářství ve fotbale jako morální problém? Obyvatelé Protivína dali jasně najevo, že pro ně překážkou při komunálních volbách není. Jaromír Hlaváč sice dostal až pátý nejvyšší počet preferenčních hlasů, jeho ODS však se ziskem 34,1 procenta hlasů jasně vyhrála volby na tamější radnici. Je tak velmi pravděpodobné, že se Hlaváč do čela pětitisícového města postaví znovu.

Výsledky komunálních voleb

„Je to už dlouhá doba. Když jsem byl třikrát za sebou zvolen starostou, tak to asi není problém,“ obhajoval svou kandidaturu pro Lidovky.cz Hlaváč den před volbami. 

„Fotbal je úplně jiná kategorie, nemá to s komunální politikou nic společného. Lidé zřejmě vidí, že jsme pro Protivín něco udělali,“ říká bývalý sudí, který odešel v roce 2004 od disciplinárky s trestem dvouletého zákazu činnosti ve fotbale a pokutou 50 tisíc korun. Hlaváčovi plynou příjmy především ze stavebnictví, od roku 1993 má v Protivíně vlastní firmu.

„Hvězda“ kauzy Synot míří do Senátu

Senátorem za Uherské Hradiště se stane buď zakladatel loterijní společnosti Synot Ivo Valenta (za Stranu soukromníků ČR), nebo lidovecký místostarosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek. Tito dva kandidáti postoupili do druhého kola. Valenta se ziskem 31,1 procenta hlasů, Botek obdržel 13,29 procenta hlasů.

Ivo Valenta, král hazard u a senátor za Uherskohradišťsko
Zakladatel loterijní společnosti Synot a kandidát do Senátu Ivo Valenta.
Zakladatel loterijní společnosti Synot Ivo Valenta.
Ivo Valenta, král hazard u a kandidát do senátu v Uherském Hradišti sleduje...

Rozhodne se za týden ve druhém kole voleb. Dosavadní senátorka Hana Doupovcová (ČSSD) v prvním kole vypadla.

Výsledky senátních voleb

Pověst mocného podnikatele Valenty utrpěla také při fotbalové korupční aféře z roku 2004, kdy měl z pozice majitele prvoligového klubu FC Synot dirigovat svého podřízeného Jaroslava Hastíka k předávání úplatku rozhodčím. „Fotbaloví fanoušci na Slovácku dobře vědí, jak to tenkrát bylo a kdo měl na celé kauze největší zájem,“ obhajoval svou kandidaturu.

V prohlášení zaslaném po zveřejnění výsledků netajil, že ho velký rozdíl mezi ním a kandidátem KDU-ČSL překvapil a utvrdil v tom, že jeho rozhodnutí kandidovat bylo správné. „Každého z těchto hlasů si velmi vážím, je pro mne projevem důvěry a současně závazkem. Uvědomuji si však, že jsme teprve v poločase, kterým volby nekončí,“ uvedl příhodně fotbalovou terminologií.

ZAJÍMAJÍ VÁS OSUDY OSTATNÍCH FOTBALOVÝCH KORUPČNÍKŮ? ZMAPOVALI JSME JEJICH OSUDY

V dubnu tomu bylo přesně deset let od vypuknutí největší úplatkářské sportovní aféry v Česku. Co dnes dělají její aktéři, kteří odešli od soudu s verdiktem: vinen? Někteří potrestaní uspěli v právě skončených volbách, jiní fotbalové prostředí vůbec neopustili. Tak jako třeba řada rozhodčích, kteří teď u svého jména uvádějí funkci delegát. 

VELKOU ANALÝZU ČTĚTE ZDE.

mjkMartin Křížek

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.