Neděle 13. června 2021svátek má Antonín 19 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Kapříci voličům nesmrdí. Úplatný sudí bude v Protivíně opět starostou

Starosta Protivína Jaromír Hlaváč (vpravo) přebírá od zástupce ředitele... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Starosta Protivína Jaromír Hlaváč (vpravo) přebírá od zástupce ředitele... | foto: Městký úřad Protivín (archiv)

PROTIVÍN/UH. HRADIŠTĚ Starostuje nepřetržitě od roku 2002, v zastupitelstvu sedí dokonce už 24 let. Bývalý ligový rozhodčí Jaromír Hlaváč, který byl před deseti lety součástí největší fotbalové korupční kauzy, znovu vyhrál jako lídr kandidátky ODS komunální volby v jihočeském Protivíně.

Úplatkářství ve fotbale jako morální problém? Obyvatelé Protivína dali jasně najevo, že pro ně překážkou při komunálních volbách není. Jaromír Hlaváč sice dostal až pátý nejvyšší počet preferenčních hlasů, jeho ODS však se ziskem 34,1 procenta hlasů jasně vyhrála volby na tamější radnici. Je tak velmi pravděpodobné, že se Hlaváč do čela pětitisícového města postaví znovu.

Výsledky komunálních voleb

„Je to už dlouhá doba. Když jsem byl třikrát za sebou zvolen starostou, tak to asi není problém,“ obhajoval svou kandidaturu pro Lidovky.cz Hlaváč den před volbami. 

„Fotbal je úplně jiná kategorie, nemá to s komunální politikou nic společného. Lidé zřejmě vidí, že jsme pro Protivín něco udělali,“ říká bývalý sudí, který odešel v roce 2004 od disciplinárky s trestem dvouletého zákazu činnosti ve fotbale a pokutou 50 tisíc korun. Hlaváčovi plynou příjmy především ze stavebnictví, od roku 1993 má v Protivíně vlastní firmu.

„Hvězda“ kauzy Synot míří do Senátu

Senátorem za Uherské Hradiště se stane buď zakladatel loterijní společnosti Synot Ivo Valenta (za Stranu soukromníků ČR), nebo lidovecký místostarosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek. Tito dva kandidáti postoupili do druhého kola. Valenta se ziskem 31,1 procenta hlasů, Botek obdržel 13,29 procenta hlasů.

Ivo Valenta, král hazard u a senátor za Uherskohradišťsko
Zakladatel loterijní společnosti Synot a kandidát do Senátu Ivo Valenta.
Zakladatel loterijní společnosti Synot Ivo Valenta.
Ivo Valenta, král hazard u a kandidát do senátu v Uherském Hradišti sleduje...

Rozhodne se za týden ve druhém kole voleb. Dosavadní senátorka Hana Doupovcová (ČSSD) v prvním kole vypadla.

Výsledky senátních voleb

Pověst mocného podnikatele Valenty utrpěla také při fotbalové korupční aféře z roku 2004, kdy měl z pozice majitele prvoligového klubu FC Synot dirigovat svého podřízeného Jaroslava Hastíka k předávání úplatku rozhodčím. „Fotbaloví fanoušci na Slovácku dobře vědí, jak to tenkrát bylo a kdo měl na celé kauze největší zájem,“ obhajoval svou kandidaturu.

V prohlášení zaslaném po zveřejnění výsledků netajil, že ho velký rozdíl mezi ním a kandidátem KDU-ČSL překvapil a utvrdil v tom, že jeho rozhodnutí kandidovat bylo správné. „Každého z těchto hlasů si velmi vážím, je pro mne projevem důvěry a současně závazkem. Uvědomuji si však, že jsme teprve v poločase, kterým volby nekončí,“ uvedl příhodně fotbalovou terminologií.

ZAJÍMAJÍ VÁS OSUDY OSTATNÍCH FOTBALOVÝCH KORUPČNÍKŮ? ZMAPOVALI JSME JEJICH OSUDY

V dubnu tomu bylo přesně deset let od vypuknutí největší úplatkářské sportovní aféry v Česku. Co dnes dělají její aktéři, kteří odešli od soudu s verdiktem: vinen? Někteří potrestaní uspěli v právě skončených volbách, jiní fotbalové prostředí vůbec neopustili. Tak jako třeba řada rozhodčích, kteří teď u svého jména uvádějí funkci delegát. 

VELKOU ANALÝZU ČTĚTE ZDE.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!