13. října 2014 16:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Hudeček chtěl kandidovat za ANO, tvrdí Babiš. Oni oslovili mě, říká primátor

Tomáš Hudeček čeká na výsledky ve volebním štábu strany TOP 09. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Hudeček čeká na výsledky ve volebním štábu strany TOP 09. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Dosavadní pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) se podle místopředsedy vlády a předsedy ANO Andreje Babiše ucházel několik měsíců před komunálními volbami o kandidaturu za jeho hnutí. Hudeček však uvedl, že naopak on dostal nabídku od hnutí ANO.

Babiš to řekl v rozhovoru pro DVTV. Tomáš Hudeček tvrzení odmítl s tím, že hnutí ANO naopak oslovilo jeho. „Zdvořile jsem to odmítl,“ řekl serveru Echo24.cz primátor.

Jak zlikvidovat Hudečka

Babiš později v telefonickém rozhovoru ČTK řekl, že varianta Hudečkovy kandidatury za ANO existovala. Bylo to podle něj v době, kdy měl dosavadní pražský primátor problémy v TOP 09 a chtělo ho politicky zlikvidovat stranické křídlo kolem místopředsedy Miroslava Kalouska a Hudečkova vnitrostranického oponenta Jiřího Vávry.

Vysmátý Andrej Babiš, lídr ANO. Hnutí uspělo ve velkých městech.

V té době se podle Babiše uskutečnily tři schůzky. Nápad, že by Hudeček mohl kandidovat za ANO, prý přišel „od jednoho člověka“ a Hudeček to prý tehdy nevylučoval. Babiš řekl, že o této variantě byl v té době také on ochoten uvažovat. „To byla situace před půl rokem, to je passé,“ řekl ČTK předseda ANO. Dodal, že Hudeček později změnil rétoriku a rozhodl se jinak.

Výsledky komunálních voleb

ANO vyhrálo volby na magistrát s celkovým počtem 22,08 procenta hlasů. Druhá skončila TOP 09 a třetí Trojkoalice. Vítězná strana s TOP 09 odmítá v hlavním městě vyjednávat o koalici. Možnou spolupráci odmítl předseda Babiš i jednička kandidátky Adriana Krnáčová. Koalici s ANO označil za velmi nepravděpodobnou už dříve i Hudeček.

Adriana Krnáčová, ANO, v dobré náladě.

Krnáčová si v průběhu posledního předvolebního týdne veřejně postěžovala, že ji Hudeček požádal o schůzku. Vzhledem k nadcházejícím volbám to odmítla a znění Hudečkovy sms odcitovala médiím. Hudeček označil zveřejnění textu zprávy za nenormální, normální prý je, když spolu politici mluví.

Krnáčová a její vyjednávací tým nyní jednají o budoucí spolupráci na magistrátu s ČSSD a Trojkoalicí, která sdružuje Stranu zelených, KDU-ČSL a STAN. Jednání by hnutí rádo ukončilo do týdne.

Pražské ANO se dokázalo zbavit kmotrů, míní Sobotka

  • Pražské ANO se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) dokázalo zbavit kmotrů a bývalých členů ODS, kteří se do buňky v hlavním městě snažili proniknout. Pikantní ale podle Sobotky je, že za ANO o pražské koalici vyjednává bývalá členka ČSSD Radmila Kleslová. Ta podle Sobotky byla součástí systému politických stran, který nyní ANO kritizuje. Sobotka to řekl v rozhovoru s ČTK. Podle předsedy ANO Andreje Babiše ale Kleslová nebyla v ČSSD významnou funkcionářkou.
  • Premiér letos v únoru tvrdil, že hnutí ANO v Praze začali postupně ovládat zkompromitovaní bývalí členové ODS a TOP 09 napojení na kmotry. ANO to odmítlo s tím, že lidi s podezřelou minulostí už hnutí opustili.
  • "ANO provedlo určité kroky a já jsem to ocenil. Hrnuli se tam bývalí členové ODS a jsem rád, že se jich ANO dokázalo zbavit," řekl Sobotka s tím, že by uvítal, pokud by po víkendových komunálních volbách zůstaly v Praze ODS a TOP 09 v opozici.
  • "Když pan (předseda ANO Andrej) Babiš mluví o matrixu, což je v jeho pojetí systém politických stran, který tu fungoval 25 let, tak paní Kleslová byla nepochybně součástí tohoto systému," řekl Sobotka. "Mně to nepřipadá divné. Paní Kleslová nebyla nějaký významný reprezentant ČSSD, nebyla nikdy funkcionář," řekl ČTK Babiš. Kleslová ale byla v minulosti místopředsedkyní pražské sociální demokracie. "Spolupracoval jsem s ní před tím profesně. Já v tom nevidím problém," dodal.
  • Vyjednání spolupráce mezi ANO, ČSSD a Trojkoalicí, které by měly v 65členném pražském zastupitelstvu většinu jednoho hlasu, podle Sobotky nebude jednoduché. Sociální demokracie je ale podle svého předsedy připravena vítězi voleb pomoci.
Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.