Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kweuke vyčnívá. I jako polotovar

Sport

  14:34aktualizováno  15:00
PRAHA - Fotbalista, který zvládne dát gól v každém zápase, znamená v Česku vzácnost. Útočník Sparty Léonard Kweuke od začátku sezony náročnou normu dokonce překračuje. Po čtyřech startech se může chlubit šesti trefami. Jak dlouho hvězdu s oslnivou bilancí na Letné udrží? Nemusíme prodávat nikoho, ujišťuje klub.

Sparta (Kweuke a Řepka). foto: ČTK

Kdekoliv jinde v Česku by Léonarda Kweukeho plácali za jeho fotbalové umění po ramenou. Forma kamerunského útočníka na začátku sezony má výjimečné parametry, ale od trenérů Sparty dostává pochvaly v řídkém dávkování.

"Má určité momenty, kterými úroveň soutěže převyšuje, na druhou stranu i celou řadu nedostatků, které může ve Spartě dobře odstraňovat. Až jednou půjde do špičkového klubu, bude potřebovat být skvěle připravený. Ne být polotovar," podělil se kouč Martin Hašek po nedělním vítězství nad Jabloncem o svůj pohled na Kweukeho.

Jak je vidět, zmínky o nedostatcích Kweukeho zatím spíš motivují, aby výjimečnou výkonnost dál potvrzoval. "Drží se mě zkrátka štěstí," pravil skromně, když do nové sezony vstoupil hattrickem proti Sarajevu v Evropské lize. Má být na co pyšný, když uvážíme, že přesně před rokem měl Kweuke za sebou teprve jediný start v české lize a na první gól v domácí soutěži čekal až do října.
Grafika - Kweuke vládne útočníkům v Česku

Od té chvíle rostl jeho přínos přímo raketově. Ve 20 ligových zápasech nastřílel 18 gólů, ale pomáhá i ostatním. Obtížně se brání, což na hřišti přidává prostor jeho spoluhráčům. "Jakmile si pokryje míč, už ho lze zastavit jedině faulem," popisuje bývalý vyhlášený útočník Sparty Horst Siegl, co ho na Kweukeho projevu nejvíc zaujalo.

Předělávat Kweukeho by nemělo smysl ani podle Vratislava Lokvence, který v minulosti Spartě pomohl svými góly k pěti titulům, "Důležité je, aby vyhrával souboje a podržel balon. Obojí zvládá skvěle. Lepší než kdyby běhal po hřišti nahoru dolů a gól nedal."

Vyrobili mu vlastní suvenýry

Mezi fanoušky vyletěl Kweuke v popularitě už do úplné špičky. Na Spartě proto nechali pro kamerunského útočníka vyrobit vlastní kolekci suvenýrů. Stejné privilegium měl dosud pouze dlouholetý kapitán Tomáš Řepka, brankář Jaromír Blažek a oblíbený útočník Bony Wilfried. Trička s jeho podobiznou ze sortimentu zmizela, když v zimě zamířil do nizozemského Arnhemu za 100 milionů korun.

Podobná nabídka za Kweukeho zatím podle mluvčího Sparty Ondřeje Kasíka na stole neleží. "Nepřemýšlíme tak, že by měl ze Sparty odcházet. Nejsme v situaci, kdy bychom museli prodávat hráče." To je příznivá zpráva pro všechny, kteří jsou zvědaví, jak dlouho Kweuke gólové tempo udrží.

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč