11. října 2012 17:43 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Malta není trpaslík, ti už neexistují, varuje Bílek

Trenér Michal Bílek při tréninku fotbalové reprezentace  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér Michal Bílek při tréninku fotbalové reprezentace | foto: ČTK

PLZEŇ Kouč fotbalové reprezentace Michal Bílek odmítl, že by Malta, páteční soupeř českého týmu v pokračování světové kvalifikace, byla pouhým "trpaslíkem". Nelze prý přemýšlet jen o gólových hodech a vylepšování skóre. Přesto Bílek před druhým zápasem skupiny nebere nic jiného než výhru. Jakékoli zaváhání s outsiderem by podle něho bylo velkou komplikací v cestě za brazilským mistrovstvím světa.

Bílek své hráče nabádá, ať se mají na pozoru. "O trpaslících se už v dnešní době nedá mluvit, doba dřívějších přídělů je pryč. Přesvědčili jsme se o tom třeba v minulé kvalifikaci s Lichtenštejnskem. Doma jsme jim dali rychlý gól, ale pak to bylo trápení," řekl trenér na tiskové konferenci v Plzni. "Ale kvalita se musí projevit. Při vší úctě k soupeři máme lepší tým," poznamenal Bílek.

Připomínka loňského domácího utkání s Lichtenštejnskem, v němž Češi v Českých Budějovicích vyhráli 2:0, je pro Bílkův tým nyní varováním. Stejně jako třeba fakt, že Malta ve svém posledním kvalifikačním vystoupení na půdě vicemistrů Evropy z Itálie dlouho živila naději na senzační bodový zisk a domácí přidali pojišťovací druhou branku až v samém závěru.

Bílek nepochybuje, že Češi prolomí střelecký půst, který trvá už čtyři zápasy a celkem 378 minut. "Ale bude to chtít i trpělivost, když se zápas třeba nebude vyvíjet podle našich představ," konstatoval Bílek. "S Maltou nás nečeká jednoduchý zápas. Nikdo nepřemýšlí nad tím, kolik branek dáme. V současné chvíli je hlavní především zvítězit. Kdyby se to nepovedlo, hodně si zkomplikujeme cestu na mistrovství světa," prohlásil kouč, který hru Malty podrobně rozebíral i s technickým ředitelem FAČR Dušanem Fitzelem.

Maltu rozebíral s jejím bývlým koučem Dušanem Fitzelem

Právě Fitzel reprezentaci Malty v letech 2006-2009 koučoval. "Máme o Maltě dost informací," řekl Bílek. Podle něj se český tým před zápasem nemusí cítit svázaně. Bezbranková remíza v Dánsku v prvním kvalifikačním utkání je podle Bílka dobrým odrazovým můstkem pro domácí zápas s Maltou a následný úterní duel s Bulharskem.

Bílek ale také cítí nespokojenost veřejnosti, která odsoudila prohru v přípravném utkání s Finskem. "Ale nemyslím si, že bychom po začátku kvalifikace teď měli být v nějaké pesimistické náladě," poznamenal Bílek. Nepovedená generálka s Finskem naopak může být užitečná. "Zápas jsme tam hlavně v prvním poločase podcenili a vymstilo se nám to. Teď se nám to už nestane," tvrdil Bílek.

Trenér ještě zvažuje, jakou sestavu vyšle do boje. Důvěru podle všeho znovu na hrotu dostane Tomáš Pekhart, byť v dosavadních 16 startech v reprezentaci neskóroval. "Věřím, že zítra ty góly přijdou," řekl Bílek na Pekhartovu adresu. "Má moji důvěru. Stejně jako všichni ostatní hráči," dodal Bílek.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
QA ŠERIF

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 40 000 Kč