Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Malta není trpaslík, ti už neexistují, varuje Bílek

Sport

  17:43
PLZEŇ - Kouč fotbalové reprezentace Michal Bílek odmítl, že by Malta, páteční soupeř českého týmu v pokračování světové kvalifikace, byla pouhým "trpaslíkem". Nelze prý přemýšlet jen o gólových hodech a vylepšování skóre. Přesto Bílek před druhým zápasem skupiny nebere nic jiného než výhru. Jakékoli zaváhání s outsiderem by podle něho bylo velkou komplikací v cestě za brazilským mistrovstvím světa.

Trenér Michal Bílek při tréninku fotbalové reprezentace foto: ČTK

Bílek své hráče nabádá, ať se mají na pozoru. "O trpaslících se už v dnešní době nedá mluvit, doba dřívějších přídělů je pryč. Přesvědčili jsme se o tom třeba v minulé kvalifikaci s Lichtenštejnskem. Doma jsme jim dali rychlý gól, ale pak to bylo trápení," řekl trenér na tiskové konferenci v Plzni. "Ale kvalita se musí projevit. Při vší úctě k soupeři máme lepší tým," poznamenal Bílek.

Připomínka loňského domácího utkání s Lichtenštejnskem, v němž Češi v Českých Budějovicích vyhráli 2:0, je pro Bílkův tým nyní varováním. Stejně jako třeba fakt, že Malta ve svém posledním kvalifikačním vystoupení na půdě vicemistrů Evropy z Itálie dlouho živila naději na senzační bodový zisk a domácí přidali pojišťovací druhou branku až v samém závěru.

Bílek nepochybuje, že Češi prolomí střelecký půst, který trvá už čtyři zápasy a celkem 378 minut. "Ale bude to chtít i trpělivost, když se zápas třeba nebude vyvíjet podle našich představ," konstatoval Bílek. "S Maltou nás nečeká jednoduchý zápas. Nikdo nepřemýšlí nad tím, kolik branek dáme. V současné chvíli je hlavní především zvítězit. Kdyby se to nepovedlo, hodně si zkomplikujeme cestu na mistrovství světa," prohlásil kouč, který hru Malty podrobně rozebíral i s technickým ředitelem FAČR Dušanem Fitzelem.

Maltu rozebíral s jejím bývlým koučem Dušanem Fitzelem

Právě Fitzel reprezentaci Malty v letech 2006-2009 koučoval. "Máme o Maltě dost informací," řekl Bílek. Podle něj se český tým před zápasem nemusí cítit svázaně. Bezbranková remíza v Dánsku v prvním kvalifikačním utkání je podle Bílka dobrým odrazovým můstkem pro domácí zápas s Maltou a následný úterní duel s Bulharskem.

Bílek ale také cítí nespokojenost veřejnosti, která odsoudila prohru v přípravném utkání s Finskem. "Ale nemyslím si, že bychom po začátku kvalifikace teď měli být v nějaké pesimistické náladě," poznamenal Bílek. Nepovedená generálka s Finskem naopak může být užitečná. "Zápas jsme tam hlavně v prvním poločase podcenili a vymstilo se nám to. Teď se nám to už nestane," tvrdil Bílek.

Trenér ještě zvažuje, jakou sestavu vyšle do boje. Důvěru podle všeho znovu na hrotu dostane Tomáš Pekhart, byť v dosavadních 16 startech v reprezentaci neskóroval. "Věřím, že zítra ty góly přijdou," řekl Bílek na Pekhartovu adresu. "Má moji důvěru. Stejně jako všichni ostatní hráči," dodal Bílek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!