10. října 2012 15:59 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Hübschman: Porazit těsně Maltu? Výhra nesmrdí nikomu

Český fotbalista Tomáš Hübschman v reprezentaci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český fotbalista Tomáš Hübschman v reprezentaci | foto: ČTK

PRAHA Před třemi lety v duelu s Maltou zažil Tomáš Hübschman velký návrat do reprezentace a jako kapitán byl také hned u toho, když se národní tým v přípravném utkání nadřel na těsnou výhru 1:0. Český záložník si před pátečním "repete" s outsiderem myslí, že národní tým v současné situaci nemůže pohrdat podobnými výsledky. Každý úspěch se prý musí docenit. Zvlášť v kvalifikaci o postup na světový šampionát.

"Nezáleží na tom, jestli jde o klub, nebo kvalifikační zápas v reprezentaci. Vítězství prostě nesmrdí nikomu. Samozřejmě bychom se i s Maltou chtěli prezentovat dobrou hrou, ale nevadilo by nám vyhrát ani tím nejtěsnějším rozdílem," prohlásil Hübschman při dnešním setkání s novináři.

"Samozřejmě si uvědomujeme, že fanoušci kromě výsledku chtějí i to, aby se na fotbal dalo dívat. Ale my musíme v první řadě hledět na vítězství," pokračoval jednatřicetiletý defenzivní středopolař.

Poslední konfrontaci s Maltou si vybavuje velmi dobře. Nejen kvůli tomu, že duel v Jablonci pro něj po čtyřleté odmlce znamenal návrat do národního týmu. Kouč František Straka, pro kterého bylo utkání prvním a zároveň také posledním na reprezentační lavičce, navíc hned Hübschmana v oslabeném týmu bez opor vybral za kapitána. A záložník Šachtaru Doněck si doteď dobře vzpomíná na trápení, které až v 79. minutě vítěznou brankou utnul útočník Necid.

"Moc dobré vzpomínky na to nemám. Vyhráli jsme sice, ale také nijak nedominovali, takže z toho pohledu se utkání moc nepovedlo. Na druhou stranu výhra je prostě výhra, za všech okolností je důležitá," poznamenal Hübschman.

Může to být i vyrovnaný zápas

Po poslední zkušenosti s Maltou je připravený i na to, že Češi mohou zažít podobné soužení i v pátek v Plzni. "Malta není San Marino, kterému jsme nastříleli sedm gólů. Není to tak, že sem Malťané přijedou, snadno odevzdají tři body a pojedou zpátky. Už před třemi lety nám ukázali, že bránit umí velmi dobře. Přesvědčili se o tom naposledy i Italové," připomněl Hübschman poslední vystoupení Malty v Itálii, kde "trpaslík" sice inkasoval už v páté minutě, ale domácí výhru druhou trefou stvrdili až v samém závěru. "My jsme něco podobného zažili v minulé kvalifikaci s Lichtenštejnskem. Dali jsme gól ve třetí minutě a pak se tím protrápili," připomněl Hübschman.

O trpělivost a shovívavost na dálku žádá i fanoušky. Ti by prý měli vzít v potaz to, že reprezentace už dávno nepatří k evropské špičce, jako tomu bylo třeba při ME před osmi lety. "Přijde mi zvláštní, že se třeba postup do čtvrtfinále Eura bere jako splněná povinnost. Pro mě osobně to je, jako kdybychom tam udělali medaili. Týmy s lepšími hráči i fanoušky tam třeba vůbec nebyli, nebo nevylezli ze skupiny. V našem případě to je nedoceněný úspěch a čas to jenom potvrdí," řekl Hübschman.

Výkony reprezentace podle něj odrážejí to, jaké má nyní možnosti. "Fotbal u nás celkově nejde nahoru. A je to prostě tak, že nemáme lepší tým než v roce 2004. Lidi jsou možná naštvaní, ale je to realita. Až bude v nároďáku dvacet lidí z deseti evropských top týmů, bude reprezentace zase hrát lépe. Ale to není naše momentální realita. Není jednoduché přijet jako nováček bez zkušeností a hned nároďák táhnout," přemítal Hübchman.

Není prý ani překvapený tím, že domácí zápasy reprezentace nepřitahují tolik pozornosti jako dřív. "Je to asi odraz toho, jak lidi teď reprezentaci vnímají. Pokud na zápas reprezentace není plný stadion, je něco špatně. A v Čechách nejsou stadiony, které by se nedaly vyprodat.

Záleží i na nás, jaké prostředí si na stadionu zajistíme," podotkl Hübschman, který v pátek může načít šestou desítku svých reprezentačních startů.

ČTK, Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.