20. října 2011 10:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Messi je jak z jiné planety, hodnotil Horváth

Pavel Horváth na tiskové konferenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Horváth na tiskové konferenci. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BARCELONA Když se Lionel Messi v pokutovém území Plzně přes několikanásobnou přesilu prodribloval do vyložené příležitosti a stejný kousek za chvíli zopakoval, kapitán Viktorie Pavel Horváth jen s úžasem přihlížel kouskům malého Argentince. "Musel jsem se tomu až smát, protože je až neskutečné, co předvádí. Nepatří na tuto planetu," prohlásil Horváth po utkání třetího kola Ligy mistrů, v němž Plzeň podlehla 0:2. Messi nakonec Plzeň gólem nepokořil, ale i tak byli hosté z jeho akcí u vytržení. A smekli i před uměním záložníků Xaviho a Andrése Iniesty.

Plzeňští dopředu věděli, že na světě momentálně není těžší soupeř než Barcelona, ale realita prý ještě předčila jejich očekávání. "Když jsem třeba Messiho viděl teď naživo, tak je v jeho podání ještě všechno mnohem rychlejší, než to vypadá v televizi. To samé Xavi s Iniestou nebo David Villa. Dopředu víte, co udělají a stejně je ubránit nedokážete, protože všechny věci udělají strašně dobře a rychle," líčil Horváth po utkání.

Trenér Plzně Pavel Vrba přihlížel finesám barcelonských hvězd od lavičky, i jemu prý Messi a spol. učarovali. "Messi, Iniesta a Xavi loni obsadili první tři místa v anketě o nejlepšího hráče světa a letos to dopadne zase stejně. Barcelona je ve výhodě, protože má všechny tři k dispozici. Takže je jasné, jak je pro každého těžké takové síle a kvalitě čelit," uvedl Vrba. "Když tihle tři nehrají proti mému týmu, tak je také obdivuju. Ve středu jsem to musel brát trochu jinak," poznamenal Vrba s úsměvem.

VÍCE O LIZE MISTRŮ

Plzeň na Nou Campu inkasovala jen dvakrát, byť měla několikrát i štěstí. Messi z trestného kopu třeba napálil tyč, minimálně ve třech dobrých šancích se proti brankářovi Markovi Čechovi neprosadil.

Čecha tak při zapomínání na prohru alespoň částečně mohlo těšit, že neinkasoval od Messiho, který si marně dělal zálusk na to, že Plzeň bude už 50. týmem, jemuž v barcelonském dresu dá branku. "Je fakt, že Messi moc zápasů bez gólu nemá... Ale já ani moc v zápase neřešil, že na mě běží zrovna on. Nemůžu si přece říct: Jé, jde na mě Messi a poběžím pryč z brány. To nejde. Podíval jsem se po něm třeba, až když akci dokončil," popisoval Čech.

Messi (uprostřed) se probíjí mezi Bystroněm (vpravo) a Jiráčkem
Messi si obhodil brankáře Čecha (na zemi), ale Limerský (vlevo) mu míč odkopl

Lionel Messi byl nejvýraznějším hráčem zápasu, gólově se ale neprosadil.

I když z všech soubojů s Messim vyšel jako vítěz, i tak dobře poznal, co Messi dokáže. "On prostě neřeší, jak dostat míč pod kontrolu, má ho tam automaticky a tím má víc času na přemýšlení, jak akci zakončí. Vyčkává do poslední chvíle, spekuluje a má hodně variant na výběr," vysvětloval Čech.

Anketa

Jak si povede Plzeň v dalším průběhu Ligy mistrů?

Zabojuje a postoupí do další fáze 128
Ze třetího místa skupiny zamíří do Evropské ligy 1422
Skončí na posledním čtvrtém místě 502

I Horváth techniku Messimu závidí. "Je to tréninkem, ten kluk je odmala s míčem a dělá jen fotbalové věci. Kondici pak může dohánět v pozdějším věku. To je ten největší rozdíl mezi hráči Barcelony a zbytkem Evropy," řekl Horváth. "V Barceloně asi s mládeží dobře pracují," připomněl plzeňský záložník, že v kádru Barcelony mají převahu hráči, kteří prošli klubovou akademií La Masia.

Horváthovi se na Messim líbí i to, s jakou touhou se bez ustání dere do zakončení. "Jaký on má výraz v očích a strašný hlad po gólech, to jsem u nikoho ještě neviděl. Tah na branku má neuvěřitelný," podotkl Horváth, který měl ale slova uznání i pro dirigenta hry Xaviho. "Je to borec."

Měl jsem sto myšlenek, co může udělat

Obránce Marián Čišovský zase poznal, jakými schopnostmi vládne Iniesta. V desáté minutě si právě po bleskové narážečce s Messim jen dvěma doteky kolem slovenského stopera posunul míč a pohotovou střelou překonal i bezmocného Čecha. "Iniesta asi čekal, že mu střelu budu chtít zblokovat. Tak si mě takhle obhodil," vyprávěl Čišovský. "Udělal to v obrovské rychlosti, byl jsem bez jakékoliv šance," souhlasil brankář Čech. Čišovský měl v obraně se svými parťáky na Nou Campu práce nad hlavu.

Tolik starostí v české lize nemá za několik zápasů. A Čišovský si "užil" i mnoho soubojů s obletovaným Messim. "Když na mě šel, tak jsem měl pokaždé asi sto myšlenek, co může udělat. Ale Barcelona fakt není jen o Messim. Podobných hráčů tam mají několik a hrozně složitě se tomu dá čelit. Jsou prostě jinde než my," řekl smířeně Čišovský.

Messimu se podle něj dá prominout i to, že se příliš nezapojuje do bránění. "Tou svojí genialitou je od toho asi osvobozený," přemítal Čišovský. Plzeňané chvílemi vypadali na hřišti bezradně, ale i tak byli prý šťastní, že podobnou konfrontaci podstoupili. "Jsem rád, že jsem měl tu čest zahrát si proti takovým hráčům," dodal Horváth.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.